برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
بازگشت توازن به بازار نفت

بازگشت توازن به بازار نفت

قیمت نفت خام در معاملات امروز ، دوشنبه ، تحت تاثیر افزایش تنش‌ها در آسیای غربی با جهش ۲ درصدی روبرو شد.

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی قیمت نفت خام در معاملات امروز ، دوشنبه ، تحت تأثیر افزایش تنش‌ها در آسیای غربی با جهش ۲ درصدی روبرو شد.

تا ساعت ۹:۲۷ به وقت تهران ، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت ، بنچ‌مارک جهانی قیمت نفت ، ۱.۹۲ درصد جهش کرد و به ۶۳.۶۳ دلار رسید.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا هم ۲.۳۲ درصد جهش کرد و به ۶۰.۸۵ دلار رسید.

پس از اینکه ائتلاف عربستان سعودی اعلام کرد به یک پهپاد یمنی مسلح به مواد منفجره شلیک کرده است ، نگرانی‌ها در مورد افزایش تنش‌ها در این منطقه نفت‌خیز تشدید شد.

قیمت‌های نفت که هفته گذشته بیش از ۵ درصد رشد کرده بودند در آغاز معاملات این هفته با امید به بسته مالی جدید آمریکا و کاهش محدودیت‌های قرنطینه‌ای تقویت شدند.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که روند بازگشت دوباره توازن به بازار تضعیف‌شده نفت در نیمه دوم امسال شتاب می‌گیرد.

به نقل از مؤسسه اطلاعات انرژی آی. سی. آی. اس، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد که قیمت نفت خام به بالاترین سطح خود از زمان تضعیف اقتصاد جهانی در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ به‌دنبال شیوع ویروس همه‌گیری جهانی کرونا رسیده ، با این وجود ، بازگشت توان بین عرضه و تقاضا همچنان شکننده است.

با وجود اینکه آغاز برنامه‌های واکسیناسیون در بسیاری از کشورها خوشبینی سرمایه‌گذاران را به دنبال داشته است ، خطرهای کاهشی همچنان اقتصاد جهانی را تهدید می‌کنند ، این سرمایه‌گذاران معتقدند بهبود از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به‌طور جدی آغاز می‌شود.

این نهاد افزود: ازسرگیری قرنطینه‌های دوباره، محدودیت‌های حرکتی شدید و واکسیناسیون به نسبت آهسته در اروپا ، بهبود پیش‌بینی شده را تا نیمه دوم امسال به تعویق انداخته است.

این نهاد مستقر در پاریس تلاش‌های کشورهای عضو ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) را در افزایش قیمت‌های نفت خام مؤثر نامیده است، این در حالی است که به اعتقاد این آژانس، تولیدکنندگان نفت در ایالات متحده و کانادا تولید نفت خام خود را افزایش داده‌اند و اکنون بسیاری از ضررهای ناشی از همه‌گیری کرونا را با افزایش تولید جبران می‌کنند.

تولید بیشتر کشورهای غیر اوپک پلاس می‌تواند در محدود کردن افزایش قیمت نفت خام تأثیرگذار باشد.

افزایش تقاضای نفت خام 

آژانس بین‌المللی انرژی برآورد تقاضای نفت خام خود در سال ۲۰۲۱ را کمی افزایش داد و اعلام کرد تقاضای نفت خام با افزایش ۲۰۰ هزار بشکه در روز به ۹۶ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد. این رقم هنوز هم به‌شدت کمتر از برآورد ۱۰۰ میلیون بشکه در روزی بود که در سال ۲۰۱۹ و پیش ازهمه‌گیری ویروس کرونا ثبت شد.

تقاضای بالاتر به این معنا نیست که این نهاد انتظار رشد تقاضای بیشتری را دارد ، این پیش‌بینی روزانه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بیشتر از سال ۲۰۲۰ است، زیرا ذخیره‌سازی نفت جهانی بالا است و شکنندگی توازن دوباره این نهاد را تأیید می‌کند.

این آژانس انتظار دارد که حداقل تا نیمه دوم سال ۲۰۲۱ ذخیره‌سازی نفت خام قابل توجه باشد و فقط در این صورت است که کشورهای ائتلاف اوپک پلاس تغییر راهبرد خود برای کاهش عرضه و افزایش قیمت‌ها را در نظر می‌گیرند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا