برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
افزایش قیمت جهانی نفت به علت تنش میان ایران و آمریکا

افزایش قیمت جهانی نفت به علت تنش میان ایران و آمریکا

با گشایش بازارهای آسیایی در روز جمعه ، قیمت جهانی نفت پس از کاهش بی سابقه در روزهای گذشته ، برای چهارمین روز پیاپی افزایش یافت.

به این ترتیب قیمت هر بشکه نفت پایه وست تگزاس اینترمیدیت برای تحویل در ماه ژوئن با ۸.۱ درصد افزایش نسبت به روز پنجشنبه به ۱۷ دلار و ۸۵ سنت رسید. این نرخ در روز پنجشنبه نیز نسبت به روز پیش از آن ۲۰ درصد رشد داشت.

های هر بشکه نفت برنت در بازارهای آسیایی نیز با ۵.۷ درصد افزایش به بشکه‌ای ۲۲.۵۵ دلار بشکه رسید.

این امیدواری وجود دارد که کشورهای بزرگ تولید کننده نفت با کاهش برنامه‌ریزی شده تولید برای جبران کاهش تقاضا در شرایط قرنطینه جهانی و ممنوعیت سفر، بتوانند بار دیگر سبب افزایش قیمت شده و در بازار ثبات به وجود آوردند. به دنبال تصمیم اعضای گروه اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت، به نظر می‌رسد این اقدام از هم اکنون آغاز شده است. کویت حتی پیش از تصمیم این گروه ، تولید خود را کاهش داده و تولید آمریکا نیز با کاهش در هفته گذشته به ۱۲.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

افزایش قیمت جهانی نفت 

با این حال کارشناسان دلیل اصلی افزایش دوباره قیمت جهانی نفت در روزهای اخیر را افزایش تنش میان ایران و آمریکا و به‌ویژه در خلیج فارس می‌دانند. به دنبال نزدیک شدن قایق‌های سپاه پاسداران به شناورهای آمریکا در شمال خلیج فارس در هفته گذشته ، رئیس جمهوری آمریکا ، دونالد ترامپ دو روز پیش به نیروی دریایی کشورش دستور داد تا از این پس به هر كشتی ایرانی را كه برای این شناورها «مزاحمت» ایجاد کرد «نابود» کنند. فرماندهان سپاه نیز پس از این دستور ترامپ، نیروهای آمریکایی حاضر در خلیج فارس را تهدید کردند.

از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون نفت در بازارهای جهانی بیش از ۶۶ درصد ارزش خود را از دست داده و تقاضای سوخت در سراسر جهان نزدیک به ۳۰ درصد کاهش یافته است. قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت روز دوشنبه برای نخستین بار در تاریخ به زیر صفر سقوط کرد و به منفی ۳۹ دلار و ۵۵ سنت رسید.

بر اساس پیش‌بینی کارشناسان ، در ماه‌های آینده به دلیل شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ در جهان میزان عرضه نفت احتمالا از تقاضای آن بیشتر خواهد شد. با این حال حتی اگر قیمت‌ها تثبیت شود ، برای چندین سال در پایین‌ترین سطح باقی می‌مانند و تحلیلگران معتقدند که تنها افزایش تقاضا موجب افزایش مجدد بهای نفت خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا