برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات کامل در مورد رزین اپوکسی ( Epoxy Resin )

اطلاعات کامل در مورد رزین اپوکسی ( Epoxy Resin )

رزین چیست و چه تفاوتی بین رزین لمینیت و ریخته گری وجود دارد؟ ما تفاوت بین رزین های مختلف ، استفاده از آنها و بهترین محصولات موجود در بازار برای پروژه های خاص شما را توضیح می دهیم.

رزین چیست ؟ 

اپوکسی به هر یک از اجزای اساسی یا فرآورده های نهایی درمان شده رزین های اپوکسی و همچنین یک نام محاوره ای برای گروه عملکردی اپوکسید گفته می شود.  رزین های اپوکسی ، همچنین به نام پلی اپوکسیدها ، دسته ای از پلیمرها و پلیمرهای واکنشی هستند که حاوی گروه های اپوکسید هستند.
رزین های اپوکسی ممکن است با خود هم از طریق هموپلیمریزاسیون کاتالیزوری یا با طیف وسیعی از هم واکنش دهنده ها از جمله آمین های چند منظوره ، اسیدها (و انیدریدهای اسید) ، فنل ها ، الکل ها و تیول ها (که معمولاً مرکاپتان نامیده می شوند) واکنش نشان دهند. این واکنش دهنده های مشترک اغلب به عنوان سخت کننده یا درمان کننده نامیده می شوند و واکنش اتصال متقابل معمولاً به عنوان درمان کننده نامیده می شود.
واکنش پلی اپوکسیدها با خود یا با سخت کننده های چند منظوره ، یک پلیمر گرمازا را تشکیل می دهد ، که اغلب دارای خواص مکانیکی مطلوب و مقاومت حرارتی و شیمیایی بالایی است. اپوکسی طیف گسترده ای از برنامه ها را شامل می شود ، از جمله پوشش های فلزی ، استفاده در الکترونیک / اجزای الکتریکی / LED ، مقره های الکتریکی با فشار بالا ، تولید برس رنگ ، مواد پلاستیکی تقویت شده با الیاف و چسب ها برای اهداف ساختاری و سایر موارد
رزین یا رزین اپوکسی ماده ای است که می تواند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرد و با مخلوط کردن دو جز that منطبق با یکدیگر ایجاد می شود. اگر رزین مایع با سخت کننده مناسب مخلوط شود ، یک واکنش شیمیایی به حرکت در می آید که معمولاً چند ساعت طول می کشد.
بعد از اینکه اجزا با یکدیگر مخلوط شدند ، نه تنها گرما تابش می شود ، بلکه مواد نیز از مایع به حالت جامد / پخت تبدیل می شود. معمولاً نسبت اختلاط رزین به سخت کننده 1 به 1 یا حتی 1 به 2 است ، به طوری که مواد می توانند کاملاً خوب شوند.
اگر این موضوع جالب را در اینترنت جستجو کنید ، معمولاً با اصطلاحات رزین اپوکسی ، رزین مصنوعی ، رزین ریخته گری ، رزین لمینیت یا فقط بارها و بارها رزین مواجه می شوید.
رزین های اپوکسی یا رزین های ریخته گری مختلف ، هرکدام با خصوصیات متفاوت ، می توانند برای انواع مختلف برنامه ها با توجه به مشخصات سازنده استفاده شوند. طیف گسترده ای از رزین های مختلف وجود دارد که از نظر مدت زمان فرآیند پخت و سختی و دوام سطوح تبدیل شده نهایی تفاوت قابل توجهی دارند. پارامترهای دیگر برای انتخاب یک رزین اپوکسی خاص می تواند عواملی مانند حداکثر ضخامت لایه باشد که می تواند با مواد تشکیل شود یا مقاومت در برابر حرارت آن.
هزاران سال است که انسان ها استفاده های زیادی از رزین دارند، به عنوان مثال در گذشته از صمغ درختان برای درزگیری قایق ها و یا مومیایی کردن اجساد، ظروف غذا و … استفاده می شد.
از گذشته تا به امروز کاربرد اصلی رزین ها مقاومت بخشیدن به اجسام، چسباندن دو جسم به یکدیگر و یا نفوذناپذیر کردن اجسام در مقابل حشرات و مایعات و … می باشد.
با افزایش نیاز در صنایع مختلف به چنین ماده ای از لحاظ استحکام و مقاومت بالا، دانشمندان علم شیمی توانستند رزین های مصنوعی تولید کنند.
دانشمندان از ترکیب و سنتز مواد معدنی و شیمیایی در آزمایشگاه ها رزین مصنوعی ساختند و این خود شروعی در صنعت ساخت رزین و دنیای وسیعی از کالاها و کاربردهایی است که رزین در صنعت دارد.

رزین های تک جزئی و دو جزئی و سه جزئی

در تقسیم بندی رزین ها از نظر شیوه خشک شدن به یک نوع دیگر دسته بندی هم می رسیم.

رزین تک جزئی

رزین هایی که برای خشک شدن به ماده ای به عنوان مکمل (خشک کن و یا فعال کننده) نیاز ندارند، رزین تک جزئی گفته میشوند، مثل رزینی که برای ساخت رنگ پلاستیک (که رزین به کار رفته در این رنگ یک رزین پایه آب و یا حلال آب است) و یا رنگ آکریلیک (که این رنگ هم رزینی پایه آب و یا حلال آب هست) و رنگ روغنی (که رزین به کار رفته در این رنگ رزینی پایه حلال نفتی است) برای رقیق کردن آن از تینر روغنی استفاده می کنند.

رزین های دو جزئی

رزین هایی که برای سخت شدن به ماده ای به عنوان مکمل (خشک کن و یا فعال کننده) نیاز دارند، رزین دوجزئی گفته می شود مثل چسب دوقلو. بدون شک یکی از مقاوم ترین چسب هایی که تا به حال استفاده کرده اید چسب دوقلویی است که در بازار به فروش می رسد و شعار اکثر تولیدکنندگان این چسب این است که چسب های دوقلو تا  ۳۷۱ کیلوگرم در سانتیمتر فشار را تحمل می کند و زمانی که در توضیحات این چسب مطالعه کنید، متوجه می شوید که پایه مواد استفاده شده در این چسب رزین اپوکسی می باشد.

ویژگی های مختلف رزین اپوکسی در تغییرات مختلف محصول

ویسکوزیته (جریان پذیری)
حداکثر ضخامت لایه قابل استفاده در هر فرآیند ریخته گری
مدت زمان فرآیند
خصوصیات چسبندگی روی سطوح مواد مختلف
درجه سختی پس از اتمام کامل تحول

استفاده های رزین اپوکسی

اساساً ، رزین اپوکسی بسیار متنوع است و می تواند برای انواع مختلف پروژه های هنری و صنایع دستی مورد استفاده قرار گیرد. نمونه های زیر فقط یک نمونه کوچک از بسیاری از برنامه های کاربردی ممکن است:
آب بندی خاک در فضاهای زندگی
رفع فرش های سنگی در داخل و خارج از منزل
آب بندی میز کار در آشپزخانه در برابر برش
تکه های رزین اپوکسی و چوب مانند تخته های برش
ایده های نوسازی مدرن برای ساختمان های قدیمی
جواهرات ساخته شده از رزین اپوکسی
تعمیرات سریع با رزین UV خاص
اشیا art رزین اپوکسی مانند تصاویر رزین
ریخته گری انواع قالب ها و شکل ها
اشیای تزئینی مانند Resin Geodes و Resin Petri Dishes
مبلمان رزین بی انتها مانند میزهای ساخته شده از رزین اپوکسی
کف های رزینی برای سینی های دوش
مهر و موم ضد آب برای کف گاراژ
رزین ریخته گری مصنوعات و مواد در رزین
خود ساخت آکواریوم و تراریوم
تعمیر و چسباندن قطعات کوچک به هم
رزین به عنوان پوشش یا ژلکت برای ساخت قایق
کایت برد های خود ساخته
پروژه های ساختمانی مدل

تاریخچه اپوکسی رزین 

در سال ۱۹۰۹ میلادی که دانشمندان علم شیمی بعد از ترکیب و سنتز مواد شیمیایی با هم ، در اطراف و کف ظرف آزمایش خود ماده چسبناکی جمع می شد که در ابتدا آنرا به عنوان یک ماده مزاحم شناخته و دور می ریختند اما پس از مدتی متوجه شدند که این ماده می تواند کاربرهای مفید بسیاری داشته باشد.
بعد از سال ها تحقیق و مطالعه، دانشمندی به نام دکتر پیر کاستان که در شرکت ساخت دندان های مصنوعی کار می کرد، توانست این رزین را به مقاومت و سختی بالایی برساند اما از جایی که این رزین برای ساخت دندان های مصنوعی کاربردی نداشت، طبق قوانین شرکت دندان سازی باید اطلاعات این دانشمند به بایگانی برده این تحقیقات مختومه اعلام می شد
میعانات اپوکسیدها و آمین ها برای اولین بار توسط Paul Schlack از آلمان در سال 1934 گزارش و ثبت شد.  ادعاهای کشف رزین های اپوکسی مبتنی بر بیس فنول شامل  Pierre Castan در سال 1943 است. کار Castan توسط Ciba ، Ltd. تجارت اپوکسی Ciba در اواخر دهه 1990 با عنوان Vantico آغاز به کار کرد ، که متعاقباً در سال 2003 فروخته شد و به عنوان واحد تجارت پیشرفته مواد شرکت Huntsman در ایالات متحده درآمد. در سال 1946 ، سیلوان گرینلی ، که در شرکت Devoe & Raynolds کار می کرد ، رزینی را به ثبت رساند که از بیسفنول- A و اپی کلرهیدرین گرفته شده است.  Devoe & Raynolds ، که در روزهای اولیه صنعت رزین اپوکسی فعال بود ، به Shell Chemical فروخته شد. بخش مربوط به این کار سرانجام فروخته شد و از طریق یک سری معاملات دیگر شرکتها اکنون بخشی از شرکت Hexion Inc است. 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا