برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات کامل در مورد ایزوسیانات ( Isocyanates )

اطلاعات کامل در مورد ایزوسیانات ( Isocyanates )

ایزوسیانات (به انگلیسی: Isocyanate )‏ دسته ای از ترکیبات آلی با فرمول عمومی –N=C=O است.ترکیباتی که شامل دو گروه عاملی ایزوسیانات است،به دی ایزوسیانات معروف هستند.این مواد در واکنش با پلی ال ها دسته ای از مواد پلیمری به نام پلی یورتان را می سازند.

ایزوسیانات گروه عملکردی با فرمول R − N = C = O است. از ترکیبات آلی که شامل یک گروه ایزوسیانات هستند به عنوان ایزوسیانات یاد می شود. یک ترکیب آلی با دو گروه ایزوسیانات به عنوان دی ایزوسیانات شناخته می شود. دی ایزوسیانات ها برای تولید پلی یورتان ها ، یک دسته از پلیمرها تولید می شوند.
ایزوسیانات ها را نباید با استرهای سیانات و ایزوسیانیدها ، خانواده های بسیار متفاوتی از ترکیبات اشتباه گرفت. گروه عملکرد سیانات (استر سیانات) (R − O − C≡N) متفاوت از گروه ایزوسیانات (R − N = C = O) تنظیم شده است. ایزوسیانیدها دارای اتصال R − N≡C هستند ، فاقد اکسیژن گروه های سیانات هستند.

ایزوسیانات ها ترکیبات حاوی گروه ایزوسیانات (-NCO) هستند. آنها با ترکیبات حاوی گروههای الکلی (هیدروکسیل) واکنش نشان داده و پلیمرهای پلی اورتان تولید می کنند که این مواد از کفهای پلی اورتان ، الاستومرهای ترموپلاستیک ، الیاف اسپندکس و رنگهای پلی اورتان هستند. ایزوسیانات مواد اولیه ای است که کلیه محصولات پلی اورتان را تشکیل می دهد. مشاغلی که ممکن است در معرض ایزوسیانات ها قرار بگیرند شامل رنگ آمیزی ، دمیدن کف ، و ساخت بسیاری از محصولات پلی اورتان مانند مواد شیمیایی ، کف پلی اورتان ، مواد عایق ، پوشش های سطحی ، صندلی های اتومبیل ، مبلمان ، تشک های کف ، تشک زیر فرش ، مواد بسته بندی ، کفش ، پارچه های چند لایه ، لاستیک پلی اورتان و چسب ها و در طی تخریب حرارتی محصولات پلی اورتان.
اثرات بهداشتی در معرض ایزوسیانات شامل تحریک پوست و غشاهای مخاطی ، تنگی قفسه سینه و تنفس دشوار است. ایزوسیانات ها شامل ترکیباتی هستند که به عنوان مواد سرطان زای بالقوه انسانی طبقه بندی می شوند و معروف به علت سرطان در حیوانات هستند. اثرات اصلی مواجهه های خطرناک آسم شغلی و سایر مشکلات ریوی و همچنین تحریک چشم ، بینی ، گلو و پوست است.

ترکیبات ایزوسیانات ها

دی ایزوسیانات ، یکی از رایج ترین ترکیبات ایزوسیانات است. همان طور که از نامش مشخص است، این ترکیب دارای دو گروه ایزوسیانات است. متداول ترین ایزوسیانات به سه دسته ی زیر طبقه بندی می شوند. مهم ترین و اصلی ترین ایزوسیانات ها در زیر آمده است.

  • تولوئن دی ایزوسیانات (TDI)، که با مخفف تی دی ای شناخته شده است.
  • متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI)، که با مخفف ام دی ای معروف است.
  • هگزامتیلن دی ایزوسیانات ( HDI)، این ماده ی تجاری با مخفف اچ دی آی معروف و شناخته شده است.

کاربرد و جایگزین ترکیبات ایزوسیانات

متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) و تولوئن دی ایزوسیانات (TDI)، دو گروه عمده دی­ ایزوسیانات­ های آروماتیک هستند. به طور عمده، از این ترکیبات در تولید مواد اولیه ی فوم پلی اورتان استفاده می کنند. به طوری که با افزایش فروش این ماده ی تجاری روبرو هستیم. و طی سال های متوالی، تقاضا برای MDI خالص ۱۹۲.۱ میلیون پوند و برای MDI پلیمری ۱،۴۱۸ میلیون پوند بوده است.
محصولات پلی اورتان به طور گسترده در بازار وجود دارند، که از بین آن ها فوم ها بزرگترین بخش صنعت پلی اورتان را تشکیل می دهند. از پلی اورتان در پوشش ها، چسب ها، اتصال دهنده ها و درزگیرها استفاده می کنند. با این حال، این محصولات مقدار کمی از کل حجم تولید را تشکیل می دهند.
فوم های پلی اورتان به دو شکل انعطاف پذیر و سخت وجود دارند. فوم انعطاف پذیر در درجه اول برای زیر سازی استفاده می شود، در حالی که فوم سخت عمدتا برای عایق استفاده می شوند.
به طور کلی  مواد شیمیایی MDI در موارد زیر کاربرد دارند:

  • چسب­ ها و درزگیرها
  • رنگ و روکش
  • محصولات حمل و نقل
  • محصولات لاستیکی و پلاستیکی و روان کننده­ ها، گریس­ ها
  • مواد افزودنی سوخت

ایزوسیانات ها در کجا یافت می شوند؟

از آن جا که ایزوسیانات ها کاربردهای فراوانی در زندگی روز مره ی ما دارند. بنابراین این ماده ی تجاری در مواد فوم های سفت یا سخت و انعطاف پذیر، روکش های سطح، رنگ، عایق سیم الکتریکی، چسب ها، لاستیک ها و الیاف ها یافت می شود.

عوارض ناشی از ایزوسیانات

قرار گیری در معرض ایزوسیانات، ممکن است، موجب سوزش چشم، دستگاه تنفسی و پوست شود. تنفس این ماده و تماس با آن موجب حساسیت می شود. و قرار گیری طولانی مدت در معرض این ماده ی تجاری موجب سرطان زایی می شود.

خطرات زیست محیطی ایزوسیانات

داده های آزمایشگاهی در خصوص این ماده (متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) ، حاکی از آن است که این ماده در موجودات آبزی دارای سمیت متوسط تا کم است.

آیا ایزوسیانات به ریه آسیب می رساند؟

MDIو سایر ایزوسیانات ها، چشم، دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، دستگاه گوارش و پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این قرار گیری در معرض دی ایزوسیانات موجب سوزش بینی و گلو می شود. و در نهایت موجب سرفه می شود.
تحریک تنفسی ممکن است به علائم مزمن تنفسی تبدیل شود. همچنین، قرار گیری طولانی مدت در معرض ایزوسیانات موجب سندرم دیسترس حاد تنفسی یا سندرم اختلال عملکرد مجاری هوایی می شود.

 آیا ایزوسیانات موجب حساسیت تنفسی می شود؟       

حساسیت تنفسی ، یکی دیگر از علائم قرار گیری در معرض ایزوسیانات ها است. ایزوسیانات می تواند موجب حساسیت در کارگران شود. در صورت قرار گیری مجدد در معرض ایزوسیانات، موجب حملات شدید آسم می شود.
اختلالات تنفسی مرتبط با قرار گرفتن در معرض ایزوسیانات شامل آسم و پنومونیت است. حساسیت ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض بیش از حد یا قرار گرفتن در معرض غلظت های کم ایزوسیانات ایجاد شود.
به طور ی که، هنگامی که یک کارگر حساس شود، حتی غلظت کم ایزوسسیانات نیز می تواند علائمی مانند خس خس سینه، تنگی قفسه سینه، تنگی نفس و سرفه را در فرد ایجاد کند. افرادی که دارای پنومونیت مزمن حساسیت هستند نیز ممکن است دچار خستگی و کاهش وزن شوند. این علائم ممکن است بلافاصله بعد از قرار گیری در معرض ایزوسیانات ظاهر شود. یا ممکن است تا ۸ ساعت پس از مواجهه با آن به تعویق بیفتند. مرگ ناشی از آسم شدید در افراد حساس گزارش شده است.

آیا ایزوسیانات سرطان زا است ؟

ایزوسیانات به عنوان عامل سرطان زا در حیوانات شناخته شده است. با این وجود، داده های مبنی بر سرطان زایی متیل دی فنیل دی ایزوسیانات (ام دی ای) در انسان کافی نیست. متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) با درجه ی تجاری ۴۵% باعث انحراف کروموزوم در انسان می شود.(بعد از ۲۴ ساعت)
بنابراین NIOSH توصیه می کند ، میزان قرار گیری در معرض ایزوسیانات ها و خانواده های آن را به حداقل برسانیم. زیرا این ماده موجب حساسیت تنفسی و سرطان زایی می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا