برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات کامل در مورد برم ( Bromine )

اطلاعات کامل در مورد برم ( Bromine )

برم چیست ؟

برم یک عنصر طبیعی است که در دمای اتاق مایع است.
برم رنگ قرمز مایل به قهوه ای با بویی مانند سفیدکننده دارد و در آب حل می شود.
برم یک عنصر شیمیایی با نماد Br و عدد اتمی 35 است. این سومین و سبک ترین هالوژن است و یک مایع بخار قهوه ای قرمز در دمای اتاق دارد که به راحتی تبخیر    می شود و یک گاز مشابه رنگ ایجاد می کند. بنابراین خواص آن بین خواص کلر و ید می باشد. توسط دو شیمیدان ، کارل جیکوب لوئیگ (در سال 1825) و آنتوان جرم بالاارد (در سال 1826) جدا شده ، نام آن از یونان باستان βρῶμος (“بوی تعفن”) گرفته شده است ، و به بوی تند و نامطبوع آن اشاره می کند.
برم عنصری بسیار واکنشی است و بنابراین در طبیعت به صورت آزاد اتفاق نمی افتد ، بلکه در نمک های معدنی کریستالی محلول بی رنگ ، مشابه نمک سفره وجود دارد. گرچه در پوسته زمین نادر است ، اما حلالیت زیاد یون برومید (Br−) باعث تجمع آن در اقیانوس ها شده است. از نظر تجاری این عنصر به راحتی از استخرهای شور ، بیشتر در ایالات متحده ، اسرائیل و چین استخراج می شود. جرم برم در اقیانوس ها تقریباً یک صدم کلر است.
در شرایط استاندارد دما و فشار ، این یک مایع است. تنها عنصر دیگری که تحت این شرایط مایع است جیوه است. در دماهای بالا ، ترکیبات ارگانوبرومین به راحتی جدا می شوند و اتمهای آزاد برم را تولید می کنند ، فرایندی که واکنش های زنجیره ای شیمیایی رادیکال آزاد را متوقف می کند. این اثر باعث می شود که ترکیبات ارگانوبرومین به عنوان بازدارنده های آتش مفید واقع شوند و بیش از نیمی از برم تولیدی سالانه در سراسر جهان برای این منظور مصرف می شود. همین خاصیت باعث می شود که نور ماورا بنفش خورشید ، ترکیبات ارگانوبرومین فرار موجود در جو را تفکیک کرده و اتمهای برم آزاد تولید کند و باعث تخریب ازن شود. در نتیجه ، بسیاری از ترکیبات ارگانوبروماید – مانند آفت کش متیل بروماید – دیگر استفاده نمی شوند. از ترکیبات برم هنوز در مایعات حفر چاه ، در فیلم عکاسی و به عنوان واسطه در ساخت مواد شیمیایی آلی استفاده می شود.

تاریخچه اکتشاف برم

آنتوان-جرمی بالاارد هنگام بررسی مقداری آب شور از مون پلیه ، فرانسه برم را کشف کرد. وی پس از تبخیر بیشتر آب نمک و پس از عبور گاز کلر به آن ، مانده غلیظی را که باقی مانده بود ، گرفت. با این کار او مایعی به رنگ نارنجی قرمز آزاد کرد که به استناد او یک عنصر جدید بود. وی در سال 1826 گزارشی از یافته های خود را برای مجله آکادمی فرانسه ارسال کرد.
یک سال قبل ، یک دانشجوی در هایدلبرگ ، کارل لوئیگ ، یک نمونه از برم را که از آب یک چشمه طبیعی در نزدیکی خانه اش در کروزناخ تولید کرده بود ، برای استاد خود آورده بود. از او خواسته شد که مقدار بیشتری از آن را تولید کند ، و در حالی که او این کار را انجام می داد ، بلارد نتایج خود را منتشر کرد و بنابراین به کاشف آن معروف شد.
برم ( bromos یونانی ، بمعنای بوی گند ) بوسیله “Antoin Balard” در سال 1826 کشف شد، اما تا سال 1860 به مقدار زیاد تولید نشد.
در سال ۱۸۲۶ بالار کشف جدیدی را اعلام کرد، مایعی بود به رنگ سرخ تیره، با بویی زننده که از تأثیر کلر بر آبهای شور مونت پلیه به دست می‌آمد. در این ناحیه قبلاً نمک را نخستین بار استخراج کرده بودند.

ریشه نام

بالار آن را Muride نامید و علت آن وجود این عنصر در آب شور بود به هر حال، این نام را شیمی دانان نپذیرفتند. زیرا نامش با اسید موریاتیک و کلریدها اشتباه می‌شد این نام را به Brome (که واژه‌ای فرانسوی است) که از واژه یونانی bromos به معنی بوی زننده گرفته شده‌است تغییر دادند. پسوند ine که در واژه انگلیسی قابل ملاحظه است در هالوژن‌ها به کار می‌رود.

پیدایش

برم در طبیعت بصورت نمکهای برمید و بصورت مقادیر بسیار پراکنده در سنگهای پوسته زمین وجود دارد. چون نمکهای برمید شسته شده در آب دریاها انباشته می‌شوند، ppm )85 ) ممکن است بصورت اقتصادی تا ppm 5000 از چاههای آب شور و بحرالمیت بازیافت گردند. تقریبا” هر سال 500 میلیون کیلوگرم (350 میلیون USDآمریکا) برم در جهان تولید می‌شود و آمریکا و اسرائیل تولید کنندگان عمده آن هستند.

مشخصات

برم عنصر غیر فلز هالوژن با عدد اتمی ۳۵ است که در گروه VIIA و در دوره چهارم جدول تناوبی قرار دارد. جرم اتمی آن ۷۹٫۹۰۷ است. دارای ظرفیت‌های ۱، ۳، ۵ و ۷ می‌باشد دارای دو ایزتوپ پایدار است. از نظر فراوانی چهل و ششمین عنصر حساب شده و در مقایسه برابر هر اتم برم ۶۶۰ اتم کلر موجود است.

خصوصیات قابل توجه

برم تنها عنصر غیر فلز میانه در اتاق گرم است. این عنصر ، مایعی سنگین ، سیال و قوه مجاز متمایل به قرمز است که براحتی در دما و فشار استاندارد تبخیر می شود (رنگ آن مانند دیاکسید نیتروژن است) و بوی بسیار ناخوشایندی دارد. برم که هالوژن موجود است ، از نظر شیمیایی مثل کلر اما با فعالیت کمتری وجود دارد ، (اما به رحمت از فعال شدن است.) برم در آب یا دیسولفید کربن بسیار قابل حل است ، تولید محلولی قرمز رنگ است. این عنصر براحتی با عناصر بسیاری از پیوند برقرار کرده است ، از قدرت سفیدکننده بالایی استفاده می شود.
برم بسیار واکنشگر و عامل اکسید کننده قوی در حضور آب است. این عنصر منحصر به فرد در هیدروکربنهای معطر ، کتونها و اسیدها ، (اینها با اضافه شدن و یا بوسیله جایگزینی با برم ترکیب مخلوط می شوند) ، به بهدت با آمینها ، آلکینها و فنلها نشان داده می شوند. برم بی به نسبت نسبت به برم همراه آب ، با بیش از عناصر و فلزات کمتر انجام می شود انجام داد. اما برم خشک به بهشدت با آلومینیوم ، تیتانیوم ، جیوه ، فلزات قلیایی و قلیایی خاکی واکنش دارد.

کاربردها

برم عنصری ، برای تولید انواع گسترده ای از ترکیبات برم که در صنعت و کشاورزی کاربرد دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر سنتی بیشترین کاربرد برم در تولید دی‌برمید اتیلین بود که بعنوان عامل محلول ضد ضربه در بنزینهای سرب دار (که به سوخت اتومبیل می‌افزایند) استفاده می‌شد، اما در حال حاضر به دلیل ملاحظات زیست محیطی از رده خارج شده است.
بعلاوه برم در ساخت fumigants (گازهای دودگر) ، عوامل ضدآتش ، ترکیبات تصفیه آب ، رنگ مو ، داروها ، پاک‌کننده‌ها ، برمیدهای معدنی برای عکاسی و غیره بکار می‌رود.
در ساخت برومید اتیلن ، سنتز مواد آلی ، رنگ بری ، خالص سازی آب ، حلال ، مایع آتش خاموش کن ، کندکننده آتش برای پلاستیکها ، رنگها (ارغوانی سلطنتی ، بروموتیمول آبی) ، مواد دارویی ، گندزدایی ، صنایع فیلم و عکاسی ، انواع آفت کشها ( علف کش ، قارچ کش ، نماتدکش) استفاده کنید.
از برم در بسیاری از مناطق مانند مواد شیمیایی کشاورزی ، مواد رنگی ، حشره کش ها ، داروسازی و واسطه های شیمیایی استفاده می شود. برخی از کاربردها به دلایل زیست محیطی از رده خارج می شوند ، اما همچنان کاربردهای جدیدی یافت می شود.
از ترکیبات برم می توان به عنوان بازدارنده شعله استفاده کرد. آنها به کف مبلمان ، پوسته های پلاستیکی برای وسایل الکترونیکی و منسوجات اضافه می شوند تا اشتعال کمتری داشته باشند. با این حال ، استفاده از برم به عنوان یک عامل بازدارنده شعله در ایالات متحده آمریکا به دلیل نگرانی از سمیت ، از رده خارج شده است.
ارگانوبرومیدها در کپسول های آتش نشانی هالون که برای مقابله با آتش در مکان هایی مانند موزه ها ، هواپیماها و مخازن استفاده می شود ، استفاده می شود. برومید نقره ماده شیمیایی است که در عکاسی از فیلم استفاده می شود.

کجا بروم پیدا می شود و چگونه از آن استفاده می شود ؟ 

برم به طور طبیعی در پوسته زمین و در آب دریا به اشکال مختلف شیمیایی یافت می شود. همچنین می توان برم را به عنوان جایگزین کلر در استخرهای شنا یافت.
محصولات حاوی برم در کشاورزی و بهداشت و به عنوان بازدارنده آتش (مواد شیمیایی که از آتش گرفتن چیزها جلوگیری می کنند) استفاده می شود.
برخی از ترکیبات حاوی برم در طول تاریخ به عنوان آرامبخش (داروهایی که باعث آرامش و خواب آلودگی افراد می شود) استفاده می شد. با این حال ، این داروها در بیشتر موارد دیگر در بازار ایالات متحده یافت نمی شوند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا