برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
بهره برداری از نفت چگونه است؟

بهره برداری از نفت چگونه است؟

  بهره برداری از نفت

از آنکه حفاری پایان یافت و لایه مورد نظر به داخل چاه راه پیدا کرد، باید وزن گل حفاری را کاهش داد تا سیال بتواند وارد چاه شده، مورد بهره برداری قرار گیرد. برای بهره برداری از چاه نفت ، ابتدا تمامی وسایل حفاری را جمع آوری می کنند. و سپس دستگاههای دیگری به همراه لوله ها و شیرهای مربوط بر روی چاه نصب می کنند. مجموعه این لوله ها را درخت کریسمس می نامند.

فوران تنظیم شده

هنگام بهره برداری از چاه ، دو حالت پیش می آید :
فشار مخزن کافی بوده و نفت انرژی لازم برای رسیدن به سطح زمین و جریان در لوله ها را دارا می باشد. به این حالت فوران تنظیم شده میگویند زیرا می توان در هر لحظه دبی جریان را به وسیله شیرهای استاندارد تنظیم کرد. فشار مخزن پائین بوده و نمی تواند نفت را با دبی مناسب به سطح زمین برساند. حتی در مخازن گروه اول نیز پس از مدتی بهره برداری، دیگر فشار مخزن برای رساندن نفت به سطح زمین کفایت نمی کند. در این صورت از روش پمپ کردن و یا روش گاز بالابر استفاده می شود. در روش پمپ کردن، یک پمپ در انتهای لوله های جداره، هم سطح لایه مورد نظر قرار داده می شود. این پمپ بوسيله لوله هایی به موتوری در سطح زمین متصل می شود و به وسیله همین موتور به حرکت در می آید

روش گاز بالا بر در بهره برداری

در روش گاز بالابر، گاز تحت فشار در فضای مابین لوله تولید و جداره فرستاده می شود. این گاز با نفت موجود در چاه مخلوط می شود. چگالی این مخلوط کمتر از چگالی نفت اولیه بوده، در نتیجه فشار موجود در چاه قادر خواهد بود که آن را به حرکت در آورد و به سطح زمین برساند. و با ادامه بهره برداری از چاه نفت، فشار مخزن کاهش می یابد. بنابراین باید این افت انرژی به طریقی جبران شود. در چنین مواردی از تزریق آب یا گاز استفاده می شود. هرگز نتوانسته اند تمامی نفت موجود در یک مخزن را بازیابی کنند. نسبت مقدار نفت بازیابی شده به مقدار کل نفت مخزن را ضریب بازیابی می نامند که بین ۱۰%در حالت بسیار نامساعد و ۸۰% در حالت کاملا مساعد تغییر می کند. در اغلب موارد مقدار این ضریب بین ۱۵ تا ۵۰. می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا