برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
معرفی انواع تجهیزات پالایشگاهی

معرفی انواع تجهیزات پالایشگاهی

بیشتر تجهیزات مورد استفاده در صنایع پلایش و فرآوری به عنوان تجهیزات فرآیند شناخته می‌شوند. هر تجهیز فرآیندی برای انجام یک کار خاص طراحی شده است. تجهیزات به کار رفته در پالایشگاه و پتروشیمی برای کاربردهای مختلفی مانند ذخیره سازی ، کنترل جریان ، و نگهداری واکنش های شیمیایی به کار برده می‌شوند.

تجهیزات در پالایشگاه و پتروشیمی به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند :

 • تجهیزات ثابت
 • تجهیزات دوار

تجهیزات ثابت به هر قطعه ای از تجهیزات فرآیند گفته می شود که هیچ حرکتی نداشته باشند. به این تجهیزات که گاهی تجهیزات استاتیک هم گفته می شود شامل موارد زیر می شوند:

 • مبدل‌های حرارتی
 • پایپینگ
 • تانک های ذخیره سازی
 • شیر
 • دستگاه های کاهنده فشار
 • بویلر (دیگهای بخار)
 • کوره و هیتر
 • خطوط لوله

تجهیزات دوار به طور کلی به تجهیزات پردازشی گفته می‌شود که حرکت یا چرخش دارند. این تجهیزات اغلب برای پردازش مایعات در سیستم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و شامل موارد زیر می‌شوند:

در هنگام طراحی تجهیزات فرآیند ، باید به نوع محیطی که تجهیزات در آن به کار برده می‌شوند توجه شود. مهم است که تجهیزات به کار برده شده در برابر خوردگی و یا سایر ساز و کارهای آسیب زا در آن محیط خاص مقاوم باشند. همچنین در هنگام طراحی باید بازرسی و نگهداری مناسب به منظور اطمینان از ایمنی و عملکرد درست تجهیزات در طول عمر آنها در نظر گرفته شود.

تجهیزات پالایشگاه 

 مبدلهای حرارتی

مبدلهای حرارتی از سری تجهیزات فرآیند هستند که برای حداکثر کردن کارایی انتقال حرارت بین دو دستگاه یا سیال مختلف طراحی و ساخته شده اند. در اکثر فرآیندهای صنعتی، از بین رفتن گرما باعث افزایش مصرف و ناکارآمدی می شود.

مبدل حرارتی چیست ؟

مبدل حرارتی گرما را دریافت کرده و از آن مجدداً استفاده می کند. بدون مبدل، گرما در محیط زیست آزاد شده و اتلاف می‌شود.

مبدلهای حرارتی، امکان عبور مایع داغ از کنار مایعی سرد را بدون مخلوط شدن این دو مایع با یکدیگر را فراهم می‌کنند. گرما از مایع گرم به سرد منتقل می‌شود، مایعات سرد گرم می‌شوند و مایعات گرم خنک می شوند. بنابراین در این دستگاه ها گرما اتلاف نمی شود، بلکه منتقل شده و مجددا استفاده می‌شود.

این دو سیال یکی از لوله ای باریک عبور می‌کند و سیال دیگر اطراف لوله را احاطه می‌کند. مبدلهای حرارتی انواع مختلفی دارند و با توجه به مشخصات سیستم باید مناسبترین مدل را انتخاب کنید. در حالت کلی می‌توان این تجهیز را به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد:

 1. مبدل‌های جریان موازی شامل دو مایع مختلف می‌شوند که از یک سمت وارد مبدل شده و در یک جهت جریان پیدا می‌کنند.
 2. در مبدلهای حرارتی مخالف یا ناهمسو، مایع سرد از یک جهت و مایع گرم از جهت دیگر وارد مبدل می‌شوند و از کنار یکدیگر عبور می‌کنند. این مبدلها در انتقال حرارت کارآمدتر از سایر مدل‌ها هستند.
 3. مبدل حرارتی متقاطع مایع سرد و گرم به صورت عمود با یکدیگر برخورد پیدا می‌کنند و گرما در محل تقاطع مبادله می‌شود.

پایپینگ

امن ترین راه انتقال گازها و مایعات در سراسر کشورها یا بین تجهیزات در سیستم های تولیدی استفاده از خطوط لوله است. هر واحد فرآوری شامل مواد اولیه و سیالاتی می‌شود که نیاز به انتقال از یک نقطه به نقطه دارند. پایپینگ وسیله انتقالی جابه جایی مایعات و گازها در پالایشگاه ها و کارخانه های پردازش شیمیایی است.

اجزای به کار رفته در سیستم پایپینگ با توجه به نوع موادی که در حال انتقال هستند و شرایط محیطی می تواند استیل، چدن، مس، پلاستیک و … باشند. لوله های سیستم پایپینگ معمولا با فلنج و یا با جوش به یکدیگر متصل می شوند.

تفاوت عمده خطوط لوله با پایپینگ در این است که خطوط لوله برای انتقال مواد در یک فاصله طولانی بین دو تاسیسات جداگانه یا توزیع به کار می رود. در حالی که سیستم پایپینگ برای انتقال گازها و مایعاتی مانند آب یا مواد شیمیایی در یک واحد صنعتی به کار می رود. در ادامه چند استاندارد مهم‌تر سیستم پایپینگ را ذکر خواهیم کرد.

استانداردهای مهم در سیستم پایپینگ

 • API 570 ، کد بازرسی پایپینگ ( بازرسی، تعمیرات، و تغییرات در سرویس سیستم لوله کشی) این استاندارد راهنمای مناسبی برای تشخیص این است که کدام پایپینگ تطابق بیشتری با CUI دارد.
 • API RP 574 ، روش بازرسی برای قطعات سیستم لوله کشی، این استاندارد شیوه بازرسی پایپینگ، تیوب، شیرها و اتصالات را بررسی می کند.
 • API RP 578 ، تاییدیه متریال های جدید و موجود در سیستم پایپینگ، دستورالعملی برای تضیمن مواد و کیفیت در سازگاری با آلیاژ سیستم پایپینگ.
 • API RP 583 ، خوردگی زیر عایق و ضد حریق، که شامل طراحی، تعمیر و نگهداری، بازرسی و روش های رسیدگی به CUI های خارجی که در لوله های تحت فشار، مخازن ذخیره سازی و کوره ها کاربرد دارد.
 • ASME PCC-2 ، تعمیر تجهیزات فشار و لوله کشی، روشهایی برای تعمیرات تجهیزات و پایپینگ در محدوده کدها تکنولوژی فشار ASME
 • ASTM STP 880 ، خوردگی فلزات عایق حرارتی، که اطلاعات مربوط به مشکلات خوردگی در تجهیزات عایق کاری حرارتی و اجزای لوله کشی در صورت مرطوب شدن اجزا ارائه می دهد.

پایپ لاین یا خطوط لوله

خطوط لوله از لوله‌های فلزی و پلاستیکی با اندازه‌های مختلفی تشکیل شده است که برای حمل و نقل نفت خام، فرآورده‌های نفتی تصفیه شده و گاز طبیعی مایع از مناطق تولیدی به پالایشگاه‌ها و سایر شرکت های فناوری استفاده می‌شوند. پایپ لاین‌ها سالانه میلیاردها بشکه نفت خام و سایر فرآورده‌های نفتی را حمل می‌کنند. این مایعات با استفاده از ایستگاه‌های پمپاژی که به صورت متناوب در طول خط لوله قرار گرفته اند انتقال پیدا می‌کنند.

خطوط لوله به دو دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند: خطوط لوله نفت مایع و خطوط لوله گاز طبیعی. خطوط لوله نفت برای انتقال موادی مانند نفت خام و سایر فرآورده های نفتی تصفیه شده به کار می‌روند.

خطوط لوله گاز طبیعی برای انتقال گاز طبیعی، معمولا برای گاز رسانی به خانه‌ها و مشاغل، استفاده می‌شوند. اگر نفت و گاز را به عنوان خون در زندگی مکانیزه امروزی در نظر بگیریم، خطوط انتقال شریان‌ها و رگ‌های آن هستند.

البته باید توجه داشت که اگرچه این خطوط برای گسترش شبکه جهانی نفت و گاز ضروری هستند، اما چالش‌های بزرگی نیز ایجاد می کنند. خطوط لوله ممکن است با طول هزاران مایل از زیر اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، کوه‌ها و همچنین مناطق پرجمعیت شهری نیز عبور کنند. بنابراین خطوط لوله باید به طور صحیح مدیریت و نگهداری شوند.

تعمیر و نگهداری، بازرسی و تمیز سازی خطوط لوله باید با بهترین روش‌ها و فن آوری‌های پیشرفته به منظور اطمینان از عملکرد ایمن آنها انجام شود.

 کوره و هیتر

هیتر که اغلب به اسم کوره نیز گفته می‌شود، تجهیزی است که اغلب برای گرم کردن گازها یا مایعات تا دمای مطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هیترها نقش مهمی در صنعت پتروشیمی و پالایشگاه دارند که تاثیر عمده‌ای بر ایمنی واحد فرآیند ، عملکرد درست و اقتصادی آن دارند.

شیرها VALVES

ﺷﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ ای اﺳﺖ ﺟﻬﺖ ﻣﻬﺎر ﺟﺮﻳﺎن و ﻓﺸﺎر ﺳﻴﺎﻻت و وﻇﺎﻳﻒ اﺻﻠﻲ آن ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از:

 • ﻗﻄﻊ و وﺻﻞ ﻛﺎﻣﻞ ﺟﺮﻳﺎن ﻣﺎﻳﻌﺎت و ﮔﺎزﻫﺎ
 • ﺗﻨﻈﻴﻢ ﻋﺒﻮر ﻣﻘﺪار ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز ﻣﺎﻳﻌﺎت و ﮔﺎزﻫﺎ
 • ﺟﻠﻮﮔﻴﺮی از ﺑﺎزﮔﺸﺖ ﻣﺎﻳﻌﺎت و ﮔﺎزﻫﺎی ﻋﺒﻮر ﻛﺮده
 • ﺗ ﻨﻈﻴﻢ و ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻘﺪار و ﻓﺸﺎر ﻣﺎﻳﻌﺎت
 • ﻛﻨﺘﺮل و اﻳﻤﻦ ﻧﮕﻪ داﺷﺘﻦ دﺳﺘﮕﺎه ﻫﺎی ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎر

ﺗﻮرﺑﻴﻦ Turbine

ﺗﻮرﺑﻴﻦ دﺳﺘﮕﺎﻫﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ از ﺳﻴﺎل اﻧﺮژی ﻣﻲ ﮔﻴﺮد و آن را ﺑﻮﺳﻴﻠﻪ ﻣﺤﻮری ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﻲ ﺳﺎزد اﻣﺎ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲ ﺷﻮد ﺗﻮرﺑﻴﻦ ﭘﻤﭙﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻌﻜﻮس ﻛﺎر ﻣﻲ ﻛﻨﺪ ! ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺑﻨﺪی ﻛﻠﻲ اﻧﻮاع ﺗﻮرﺑﻴﻦ ﻫﺎ ﺑﻪ ﺷﺮح زﻳﺮ اﺳﺖ:

 • توربین های هیدرولیک
 • ﺗﻮرﺑﻴﻦ ﺑﺨﺎر
 • ﺗﻮرﺑﻴﻦ ﮔﺎزی

 ﺟﺪاﻛﻨﻨﺪه Separator

ﺟﺪا ﺳﺎزی ﻋﻤﻠﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻃﻲ آن ﻣﺨﻠﻮط ﻣﻮاد ﺘﻬﺎی ﮔﺎز، ﻣﺎﻳﻊ و ﺟﺎﻣﺪ وﺟﻮد دارﻧﺪ از ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ﺟﺪا ﺷﻮﻧﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺣﺎﻟ.ﮔﺎز ﺧﺎم ورودی ﺑﻪ ﭘﺎﻻﻳﺸﮕﺎه ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺷﺎﻣﻞ ﮔﺎز، ﻧﻔﺖ و ﺟﺎﻣﺪات ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ و ﻗﺒﻞ از آﻧﻜﻪ ﺗﺤﺖ ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻬﺎی ﺧﺎص ﻗﺮار ﮔﻴﺮد ﺗﻮﺳﻂ دﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎﻳﻲ ﺑﻨﺎم ﺟﺪا ﻛﻨﻨﺪه ﻫﺎ از ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ﺟﺪا ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ .در ﺣﺎﻟﺖ ﻛﻠﻲ ﺳﻪ ﻧﻮع ﺟﺪاﻛﻨﻨﺪه وﺟﻮد دارد:

 • جدا کننده عمودی
 • جدا کننده افقی
 • جدا کننده کروی

 ﭘﻤﭗ Pump

انواع پمپ

 • پمپ های گریز از مرکز
 • پمپ های جابجایی مثبت یا رفت و برگشتی پیستونی
 • پمپ های چرخشی

ﻛﻤﭙﺮﺳﻮر Compressor

کمپرسورها ماشینهایی هستند که فشار گاز را با کاهش حجم آن به صورت مکانیکی افزایش می دهند. هوا در اکثر موارد فشرده می شود، ولی گازهای طبیعی مانند: نیتروژن و اکسیژن نیز همراه آن فشرده می شوند. انواع کمپرسورها را می توان به صورت خلاصه وار بدین شرح دسته بندی نمود:

 • کمپرسور های جدا شدنی افقی
 • کمپرسورهای جدا شدنی عمودی
 • ﻛﻤﭙﺮﺳﻮرﻫﺎی ﮔﺮﻳﺰ از ﻣﺮﻛﺰ
 • ﻛﻤﭙﺮﺳﻮرﻫﺎی رﻓﺖ و ﺑﺮﮔﺸﺘﻲ

ﻣﺒﺪل ﻫﺎی ﺣﺮارتی Heater Exchangers

ﻣﺒﺪل ﻫﺎی ﺣﺮارﺗﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﭘﻤﭗ ﻫﺎ و ﻣﺨﺎزن ﺑﻄﻮر وﺳﻴﻊ در اﻛﺜﺮ واﺣﺪﻫﺎی ﻓﺮآیندی کاربرد دارند، چرا که کنترل حرارت به عنوان بخش ﻣﻬﻤﻲ از ﻋﻤﻠﻴﺎت ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﺑﻪ ﺣﺴﺎب ﻣﻲ آﻳﺪ و ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﺪ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻛﺎرﺑﺮد ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ (ﻣﺜﻼ در ﻳﻚ ﻛﻮره) وﻳﺎ ﺑﺼﻮرت ﺗﺒﺎدل ﺣﺮارت (ﻣﺜﻼ در ﻳﻚ ﻣﺒﺪل ﻟﻮﻟﻪ ای ﻳﺎ ﭘﻮﺳﺘﻪ ای) اﻧﺠﺎم ﺷﻮد.

ﺧﺸﻚ ﻛﻦ Dryer

اﻳﻦ وﺳﻴﻠﻪ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر رﻃﻮﺑﺖ زداﻳﻲ در ﻣﻮاد ﺟﺎﻣﺪ ﻛﺎرﺑﺮد دارد.

درام  Drum

ﻋﻤﻮﻣﺎ درام ﻫﺎ ﻣﺨﺎزن ﻓﻮﻻدی ﺳﻴﻠﻨﺪر ﺷﻜﻠﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ در ﻣﺤﻞ ﻓﺮآﻳﻨﺪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻇﺮف واﺳﻄﻪ، ﺳﻴﺎل را از ﺗﺠﻬﻴﺰات ﺗﻘﻄﻴﺮ ﻛﻨﻨﺪه و ﻛﻨﺪاﻧﺴﻮر ﺗﺤﻮﻳﻞ ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ.ﺑﺨﺎر ﺟﻤﻊ آوری ﻛﺮده و آن را ﺑﻪ ﻗﺴﻤﺖ ﻫﺎی دﻳﮕﺮ ﻓﺮآﻳﻨﺪ ﻫﻤﻴﻦ ﻃﻮر درام ﻫﺎ ﺳﻴﺎل را از ﻣﺪار ﺟﺮﻳﺎن ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺑﺨﺎر و ذﺧﻴﺮه ، ﺟﻬﺖ اﺳﺘﻔﺎده ﻫﺎی دﻳﮕﺮ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده ار ﭘﻤﭗ اﻧﺘﻘﺎل ﻣﻲ دﻫﻨﺪ.از اﺳﺘﻔﺎده درام ﻫﺎ ﻣﻲ ﺗﻮان ﺑﻪ اﻧﺒﺎرش ﺷﻴﻤﻴﺎﻳﻲ ﻣﻮاد آب ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺑﻮﻳﻠﺮ ﻧﺎم ﺑﺮد.

 ﺑﺮج Tower

ﺑﺮج ﻫﺎ ﻛﻪ ﮔﺎه ﺳﺘﻮن ﻧﺎﻣﻴﺪه ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ ، از اﺻﻠﻲ ﺗﺮﻳﻦ وﺳﺎﻳﻞ در ﻫﺮ ﻧﻮع ﻓﺮآﻳﻨﺪی ﻣﺤﺴﻮب ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ ، ﺑﺮج ﻫﺎ درواﻗﻊ ﻣﺨﺎزن ﻓﻮﻻدی اﺳﺘﻮاﻧﻪ ای ﺷﻜﻠﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺗﻘﻄﻴﺮ ﻣﻮاد ﺧﺎم و ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻣﻮادی ﻧﻈﻴﺮ ﺑﻨﺰﻳﻦ، ﮔﺎز، روﻏﻦ و ﻗﻴﺮ و …ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ.

دﻳﮓ ﺑﺨﺎر (ﺑﻮﻳﻠﺮ) Boiler

ﺑﻮﻳﻠﺮ دﺳﺘﮕﺎﻫﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮای اﻧﺘﻘﺎل ﺣﺮارت آزاد ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ اﺣﺘﺮاق ﺳﻮﺧﺖ، ﺑﻪ آب و ﺑﺮای ﺗﻮﻟﻴﺪ آب داغ، ﺑﺨﺎر ﺧﺸﻚ، ﺑﺨﺎر اﺷﺒﺎع ﻳﺎ ﺑﺨﺎر داغ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲ ﺷﻮد. از ﺑﻮﻳﻠﺮ ﻫﺎ ﻣﻌﻤﻮﻻ در ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺣﺮارﺗﻲ و ﭘﺘﺮوﺷﻴﻤﻲ ﻫﺎ ﺑﺎ ﻣﺼﺎرف ﻣﺨﺘﻠﻒ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲ ﺷﻮد.

دﻣﻨﺪه و ﻓﻦ Blower & Fan

ﺗﻨﻬﺎ  دﺳﺘﮕﺎه ﻫﺎﻳﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺟﻬﺖ ﺑﻪ ﺟﺮﻳﺎن اﻧﺪاﺧﺘﻦ ﻫﻮا در ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻳﺎ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺗﻌﻮﻳﺾ ﻫﻮای ﻓﻀﺎی ﺑﺴﺘﻪ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا