برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

تشکیل نفت از مواد آلی

تشکیل نفت - تاپ پترو

تشکیل نفت

تشکیل نفت عمده مواد آلی موجود در اقیانوس ها، در اثر فرایند فتوسنتز تشکیل شده اند. تولید کننده های اصلی در تشکیل نفت مواد آلی، فیتوپلانکتونها (phytoplanetons) هستند که گیاهان شنای میکروسکوپی چون دیاتومها داینوفلاژله ها (dinoflagellates) و جلبکها می باشند. مقدار تولید سالانه فیتوپلانکتون در سبز-آبی اقیانوس های امروزی به طور متوسط حدود ۲۰ تا ۳۰ گیگاتن است.که ماده اولیه مقدار قابل توجهی تشکیل نفت است. بیشتر این تولیدات در حاشیه قاره ها و کمترین آنها در قسمت های مرکزی اقیانوس قرار دارند. یعنی ۲۵٪ این تولیدات در کمتر از ۱۰٪ مساحت اقیانوس ها قرار دارد. به علت تغییر آب و هوا در طول تاریخ زمین شناسی، هم مقدار و هم الگوی جهانی تولید مواد آلی و تشکیل نفت تغییر کرده است. فیتوپلانکتونها در انتهای زنجیره غذایی قرار دارند.

مواد آلی در تشکیل و استخراج نفت

تشکیل نفت ازدیگر تولید کنندگان مواد آلی زئوپلانکتون های (zooplankton) میکروسکوپی و جانوران عالی تر می باشند که از فیتوپلانکتون ها تغذیه می کنند. میزان تولید فیتوپلانکتونها و جلبک ها به متغیرهای فیزیکی و شیمیایی محیط بستگی دارد. نور در این میان سهم بسزایی دارد، زیرا نقش اساسی را در فتوسنتز بازی می کند. عمق نفوذ نور در آب به عنوان رون نوردار (photic zone) تعریف می شود.

ضخامت زون توردار در تشکیل و استخراج نفت عمدتا به عرض جغرافیایی وشفافیت آب بستگی دارد.در دریاهای استوایی صاف، ضخامت زون نوردار به بیش از100 متر زیر سطح آب می رسد.
دومین عامل مهم در تولید مواد آلی، میزان ورود مواد مغذی بهزون نوردار است. مهمترین مواد مغذی برای تشکیل و استخراج نفت فسفات ها و نیترات ها هستند. از تجزیه موادآلی بدست می آیند و برای رشد گیاهان و جانوران حیاتی هستند. اکسیژن برای فیتوپلانکتونها مهم نیست، ولی برای جانورانی که حلقه های بعدی زنی تشکیل میدهند حیاتی است. زون هایی که معمولا دارای حداکثر تولید مواد آلی اند، چسبیده به محیطهای قاره ای هستند. در این نواحی جریان های سرد اقیانوسی از عرضهای جغرافیایی بالا، مواد غذایی و اکسیژن محلول را از اعماق اقیانوس به سواحل انتقال می دهند. این فرآیند، جریان رو به بالا (upwelling) نامیده می شود که تاثیر بالایی در تشکیل و استخراج نفت دارد. میزان تولید مواد آلی در آبهای کم عمق فلات قاره (continental shelf) نیز بالاست.
این نواحی جایی است که رودخانه ها، که معمولا حاوی مواد مغذی اند، وارد دریا می شوند. اهلی و در بین گل های کف دریا حفظ رسوبات عمیق شیب قاره ای و برآمدیاتر گیاهانی که در قسمت های سطحی آب می میرند. به همراه مواد گیاهی رودخانه ها وارد می شوند، ممکن است به لایه های تحتانی آب برسند و جای کف دریا حفظ شوند. مطالعه پروفیل اکسیژن در ستون آب، یک کلیدی در پیش بینی شرایط غیر اکسیدان و پیش بینی پتانسیل سنگ منشادر عمیق شیب قاره ای و برامدگی قاره ای می باشد. در اقیانوس های عهد حاضره اکسیژن در عمق های ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ متری وجود دارد. این به علت مواد آلی است که به آبهای عمیق نفوذ می کنندوتاثیر مهمی در تشکیل و استخراج نفت دارد. اما میزان اکسیژن به حدی است که در اکثر مواقع شرایط غیراکسیدان برای حفظ مواد الی ایجاد نمی شود .

اکسیژن

و علت این امر  هم این است که آب های عمیق اقیانوسی با آب های سردی که از قطب ها می آیند و غنی از مواد غذایی و اکسیژن هستند مخلوط می شوند. بنابراین هرچه ازمناطق قطبی دور شویم میزان اکسیژن آبهای عمیق اقیانوسی کمتر می شود. وقتی که توفان ها، آبهای عمیق فاقد اکسیژن را با آب های سطحی مخلوط می کنند، حیواناتی که در قسمت های سطحی آب زندگی می کنند دچار مرگ و میر گروهی می شوند. در محیط کف اقیانوس، به دلیل نبود اکسیژن، جانوران رسوب خوار و باکتری های هوازی که وظیفه تخریب مواد آلی را دارند نمی توانند زندگی کنند. در این حالت فقط باکتری های غیر هوازی حضور دارند که برای تخریب مواد آلی کافی نیستند. شکستن ناقص مولکولهای آلی توسط باکتری های غیر هوازی باعث تسریع تغییر شکل مواد آلی به تشکیل و استخراج نفت می شود. و مرگ و میر جانوران و گیاهان سبب انباشته شدن مواد آلی می شود. این مواد آلیمی توانند به صورت انواعی از مولکول های زیستی (biomolecules) باشند که خود می توانند منشأ هیدروکربن ها باشند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا