برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
تفاوت کوره و دیگر وسایل گرم کننده چیست؟

تفاوت کوره و دیگر وسایل گرم کننده چیست؟

تفاوت بین کوره، هیتر(بخاری) و دیگ بخار چیست؟

در وسط این فصل زمستان سرد، ممکن است این سوال پیش بیاید و از خود بپرسید که چه وسیله ای باعث شده اتاق نشیمن شما گرم شود و آن گرما را نیز حفظ کند. کوره یا پکیج یا بخاری؟

بیشتر خانه‌ها به سیستم گرمایش مرکزی مجهز هستند، بعضا ممکن است با بخاری و وسایل گرمایشی دیگری جز پکیج استفاده کنند.

بیایید نگاهی به تعاریف بخاری، کوره و دیگهای بخار و نحوه عملکرد آنها بیندازیم.

 بخاری

تعریف اصطلاح بخاری به صورت تکنیکال کمی مشکل است. بخاری در واقع وسیله‌ای است که محیط را گرم می کند. همانطور که می دانیم گرمایش مرکزی امروزه در واقع ریشه در روم دارد و  از امپراتوری روم آغاز شده است. رومی ها یک منبع احتراق زیرزمینی تعبیه کردند که با سوراخ های موجود در زمین و وجود لوله‌هایی که در امتداد دیواره‌ها توزیع می‌شود.

پس از سقوط تمدن آنها‌، فن آوری‌های گرمایش غربی برای مدت تقریباً یک هزار سال به شومینه های بدوی تبدیل شدند.

واحدهای گرمایش مرکزی تمایل دارند که محلی برای دستگاه گرمایش داشته باشند، چه در یک اتاق یا انباری خالی یا چه در اتاق زیر شیروانی یا زیرزمین، فقط نیاز به محلی دارد که گرما ایجاد و در سراسر ساختمان توزیع می شود. این موارد در اکثر خانه ه ، مجتمع های آپارتمانی و ساختمان های تجاری کاملاً رایج است. سیستم های گرمایش مرکزی مدرن به اندازه کافی کارآمد هستند که به طور معمول به بخاری‌های نفتی یا گازی با اتلاف انرژی اضافی نیاز ندارند.

یک سیستم گرمایش مرکزی از روش احتراق یا به نوعی آزادسازی انرژی استفاده می‌کند، خواه از ترکیب کوره یا کوره و یا دیگ بخار باشد. اصلا کوره و دیگهای بخار چیست؟

اساساً، کوره یا دیگ بخار مکانیزم تولید گرمایشی است که سیستم گرمایشی شما سپس برای گرم نگه داشتن خانه توزیع می‌کند. سیستم گرمایش مرکزی بدون کوره یا دیگ بخار به هیچ وجه سیستم گرمایشی نخواهد بود.

کوره (جعبه های غول پیکر آتش)

کوره‌ها نام خود را از کلمه یونانی “fornax” گرفته اند که به معنی اجاق می‌باشد. اولین کوره‌ها سازه های سنگی یا متریال سفالی بودند که از زغال سنگ و یا چوب برای ایجاد گرمای شدید استفاده می کردند. این کوره‌ها در درجه اول برای کارهایی مانند سرامیک و همچنین مانند کوره ها و سنگ معدن برای ایجاد ابزار و اشیا فلزی، مورد استفاده قرار می‌گرفتند. آنها هنوز هم وسیله اصلی تولید فلزات صنعتی هستند. به زبان ساده کوره های صنعتی قفس هایی برای آتش سوزی های خشمگین و سهمگین هستند که برای ذوب سنگ و مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرانجام کوره، با احتراق کاملاً غلیظ و سنگین در یک جعبه، به عنوان شکل موثرتری از گرمایش، در مقابل حرارت دادن زیر کف خانه ، در خانه اعمال می‌شود.

کوره های خانه مدرن تمایل دارند گاز یا برق یا القا کنند (واکنش برق و فلز برای ایجاد گرما) که این طور نمونه‌هایی از آنها بسیار ایمن‌تر و محدودتر از نمونه های قدیمی خود هستند و سنگ بنای بسیاری از واحدهای گرمایش مرکزی مدرن امروزه هستند، این سیستم های مدرن تر مقادیر زیادی گرما تولید می‌کنند که به سیستم تهویه وارد می شود و در تمام اتاق‌های متصل به این سیستم جریان می‌یابد.

کوره های کوچک‌تر، معمولاً برقی می‌باشند و همچنین معمولاً به دیگهای بخار و آبگرمکن متصل می‌شوند تا انرژی لازم را برای ایجاد دوش آب گرم و شیرهای ظرفشویی یا حتی گرمایش از دیگ بخار برای گرم کردن خانه ما را به وجود اورد.

 تفاوت کوره و دیگ‌های بخار (با استفاده از آب برای تولید گرما)

اولین و ساده‌ترین وظیفه یک دیگ بخار این است که آب را به بخار تبدیل کند. زیرا که چگالی بیشتری نسبت به هوا دارد و سبک تر از آب است. هوا نیز گرما را نگه نمی‌دارد و انتقال آب به سختی انجام می‌شود، بنابراین بخار محیط و گزینه مناسبی برای انتقال گرما به مکان مورد نیاز است. در بیشتر موارد ، یک کوره کوچک به یک دستگاه گرمایشی متصل است و گرما را برای بخار کردن آب فراهم می‌کند. البته که دیگهای بخار مانند کوره ها فقط برای مصارف خانگی استفاده نمی‌شوند.

قدمت دیگهای بخار به دهه 1700 برمی‌گردد که از روزهای اولیه آزمایشات توسط بخار بوجود آمده است. آنها برای حمل و نقل و قدرت داد ن به موتورهای ماشین مورد استفاده قرار گرفتند و در بعضی موارد هنوز هم وجود دارد.

لوکوموتیو بخار و قایق های بخار و ماشین آلات تولید صنعتی بخار همگی از استفاده‌های دیگر دیگهای بخار می‌باشند. دیگهای بخار با کمک کوره های چوب یا ذغال سنگ، بخار تولید می‌کنند و بخار از طریق یک سری پیستون و لوله برای ایجاد حرکت تغذیه می‌شدند، بدین ترتیب چرخ ها چرخانده می‌شدند و خطوط مونتاژ حرکت می‌کردند.

پس از کشف بر، دیگهای بخار و برق حاصل از بخار به منبع مشترک برق الکتریکی تبدیل شدند. حتی امروزه اکثر نیروگاه‌ها از دیگهای بخار و مولد بخار همراه با زغال سنگ، گاز طبیعی و شکافت هسته ای برای تأمین انرژی دستگاهی که نیاز به انرژی‌های فراوان همیشه در دسترس دارند، استفاده می‌کنند.

در مصارف خانگی، دیگهای بخار می‌توانند به عنوان نوعی وسیله جانبی با کوره باشند که عمل تنظیم گرمایشی خانه  را برعهده دارند. غالباً یک کوره کوچک یا منبع گاز کوچکتر به دیگ بخار وصل می‌شود، آب را گرم می‌کند و هنگامی که آب به نقطه جوش خود رسید، گرما از طریق یک سری لوله ها و مجاری که سیستم گرمایش مرکزی شما را تشکیل می دهند به قسمت‌های مختلف خانه توزیع می‌شود. این فرآیند همچنین بر روی آبگرمکن شما نیز اعمال می‌شود که آب گرم مورد نیاز برای شستن لباس و ظروف را فراهم می‌کند. استفاده از دیگ بخار می‌تواند نیاز به داشتن سیستم گرمایش مرکزی و  آب گرم جداگانه را از بین ببرد و به دلیل اینکه یک چرخش بازیافتی که بین بخار آب و منبع آب اتفاق می‌افتد، بسیار کارآمد می‌باشد.

اگر بخاری اصطلاحی گسترده برای مکانیسمی برای گرم کردن خانه یا محل کار شما باشد، کوره و دیگ بخار لوازم خاصی هستند که برای تحقق این هدف می‌توان نصب کرد. بیشتر خانه‌ها تا حدی دیگ بخار و کوره دارند. کوره منبع اصلی گرمای مرکزی است، هوای گرم را به هر اتاق پمپاژ می کند و سرما را به خارج خانه می رساند. دیگ بخار آب داغ یک دوش در صبح تا گرم کردن کل محیط خانه در فصول سرد را فراهم می کند. این سوال که آیا کوره یا دیگ بخار برای گرم کردن بهتر است، واقعا به عمر ساختمان و اولویت شخصی برمی گردد. در پایان، تنها آنچه مهم است این است که ما به لطف پیشرفت صنعت گرمایش قادر خواهیم بود در هر ساختمانی که هستیم راحت باشیم و حداقل دیگر مانند اجداد خود، دغدغه‌ی سرمای محیط را نداریم.

منبع خبر: www.ars.com

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا