برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
ایران و تولیدات سال جدید نفت

ایران و تولیدات سال جدید نفت

لندن سنگاپور (رویترز) – ذخایر نفتی ایران در حالت کنونی خطر تبدیل شدن به دارایی‌های بلوکه شده را ندارد، مگر اینکه دولت جدید ایالات متحده (با هدایت جو بایدن) تحریم‌هایی را که باعث می‌شود تا چرخه‌ی تولید و عرضه برای ایران کند شود را در نظر بگیرد. در حال حاضر دولت جدید تصمیم جدی برای آن ندارد و فقط در قالب امکان بررسی می‌شود، این احتمالات ممکن است اگر اجرایی شوند باعث می‌شود تا ایران در ظرفیت تولید کشور عقب بماند و با سرعت گرفتن مرحله انتقال به انرژی کم کربن، مسابقه با زمان را نسبت به رقبا از دست بدهد.

ایران، که در رتبه چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان قرار دارد، به شدت به درآمد نفتی خود برای روند دولت (حداقل طی دو دهه اخیر) متکی است، اما به خصوص از سال 2018 تحریم‌ها مانع از پمپاژ آن در هرجای دیگر اروپا و آمریکا و مناطق دیگر محیطی ایران شده است.

مجازات و تحریم ها در زمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریكا شدت گرفت، اساس این تحریم ها در اواخر دوره بوش و اوباما شکل گرفت و تنظیم شد. و اگرچه رئیس جمهور جدید جو بایدن حداقل در حال حاضر در برنامه‌های خود ندارد. همچنین مقامات ارشد دولت وی اعلام کردند كه واشنگتن درباره هرگونه توافق با ایران تصمیم سریع و فوری نخواهد گرفت.

رهبری این کشور بیان داشتند که تحریم‌ها فقط لحظه و روند اولیه تولید نفت در ذخایر عظیم خود را به تأخیر انداخته است و مانعی بزرگی برای عرضه نیست و جهان در نهایت به آن نیاز خواهد داشت.

اما سرعت فزاینده نیاز انتقال انرژی جهانی به سمت مصرف سوختهای کربنی پایین‌تر، همراه با تأثیر شیوع همه گیر COVID-19 بر تقاضای انرژی قابل توجه است. این شرایط در کل پیش بینی‌هایی را درباره زمان اوج تقاضا در جهان به وجود آورده است و تحلیلگران دور اندیش نقطه ای که فراتر از آن را می‌بینند که مصرف به طور دائمی سقوط خواهد کرد.

برخی از مقامات ایرانی، از جمله بیژن زنگنه، وزیر نفت این کشور، بیان داشته است که بارها و بارها تهران باید تولید نفتی خود را به سرعت به حداکثر ظرفیت برساند. قبل از اینکه تقاضای نفت در سال‌های بعد از بین برود و یا کمتر شود و تولیدکنندگان رقیب سهم بازار را از آن خود کنند.

این ایده اما توسط گروههایی که محافظ محیط زیست هستند و هدف نجات نسل ایندگان را با خود حمل می‌کنند، به رسمیت شناخته نمی‌شود. آن را خیانت به نسلهای آینده می دانند.

پس از انتخاب بایدن، دولت ایران در زمان رئیس جمهور حسن روحانی در ماه دسامبر به وزارت نفت دستور ابلاغ کرد که تا ظرف حداکثر سه ماه  آینده تأسیسات تولید و فروش نفت خام را با ظرفیت بالفعل کامل فعلی آماده عرضه کند.

به شرط برداشته شدن تحریم‌ها، تحلیلگران می‌گویند این کشور خواهد توانست ظرف چند ماه، با تولید و افزایش رونق صنعت، تولیدات خود را از 2.1 میلیون بشکه در روز به سطح قبل از تحریم 3.8 میلیون بشکه در روز برساند.

اما مجلس این کشور هفته گذشته پیش نویس بودجه خود را منتشر کرد. و این بودجه دارای پشتوانه مبتنی بر تولید 2.3 میلیون بشکه در روز است و این اتفاق از مارس آغاز می‌شود. زیرا نمایندگان مجلس در مورد هرگونه لغو فوری از تحریم‌ها شک دارند و به آن تکیه نکردند.

سخنگوی این کشور در سازمان ملل بلافاصله به درخواست رویترز برای تهیه گزارش پاسخ نداد.

منبع خبر: www.reuters.com

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا