برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات و معرفی کامل تینر (  Thinner )

اطلاعات و معرفی کامل تینر ( Thinner )

تینر ، رقیق کننده رنگ حلالی است که برای رقیق سازی محصولات با روغن استفاده می شود. همچنین بعد از استفاده از آنها برای تمیز کردن استفاده می شود. چندین محصول در بازار وجود دارد که می تواند به عنوان مواد رقیق کننده رنگ مورد استفاده قرار گیرد. از جمله:
تولوئن
استون
ارواح معدنی
سقز
نفتا

تینر چیست ؟

تینرها ،  مایعات شیمایی فراری هستند که برای رقیق  کردن رنگ ها به کار کار گرفته می شود این مایعات می توانند در بهبود خواص رنگ نیز تاثیر بسزایی داشته باشند . تینرها در خواص کاربری رنگ ، زمان خشک شدن لایه رنگ و خواص نهایی رنگ تشکیل شده نقش تعیین کننده ای دارند . انتخاب درست یک تینر بر ویسکوزیته ، خاصیت برش خوری  ، قابلیت اسپری ، سرعت خشک شدن و بسیاری خواص دیگر رنگ تاثیر می گذارند  .  خواص مورد نظر در انتخاب تینر مناسب عبارت است از  :
قدرت حلالیت – سرعت تبخیر  – نقطه جوش  – نقطعه اشتعال و قابلیت شعله وری –  سمیت – سایر خواص فیزیکی و شیمیایی تینرها از قبیل دانسیته ، رنگ ، میزان رطوبت – ضریب شکست نور و درصد مواد غیر فرار نیز از عواملی هستند که در انتخاب تینر Ph مناسب باید مورد  توجه قرار گیرند .
در  فرمولاسیون رنگ ها ، رزین های مورد مصرف عمدتا ماهیت پلیمیری و الی داشته و ساختمان بلوری ندارند . این مواد در تینر ها حل شده و غلظت محلول به نوع رزین و تینر و درصد این مواد بستگی دارد  .
تینرها می بایست متناسب با رنگ انتخاب گردند .  بعضی از انواع رنگها فقط در تینر مخصوصی حل می شوند . قدرت حلالیا تینر همان قابلیت رقیق کنندگی است ، به عبارت دیگر تینری که با مصرف کمتر ، ویسکوزیته رنگ را بیشتر کاهش می دهد  و رنگ را  رقیق تر  و روانتر کند از قدرت حلالیت بیشتری برخوردار است  .  با تشکیل لایه رنگ روی سطح تینر باید به تدریج تبخیر و از روی سطح خارج  شود  .  سرعت تبخیر می بایستی با زمان خشک شدن رنگ هماهنگ باشد تا کیفیت مطلوب تری به دست آید  .  نقطه اشتعال هر مایع قابل احتراق ، پایین ترین درجه حرارتی است که بخارات آن مایع با شعله یا جرقه کوچک مشتعمل می شود  .
نقطه اشتعال تینر به این دلیل به این دلیل مهم است که تعیین  کننده شدت  خطر اتش سوزی است .  چه در هنگام انبار داری  ،  حمل یا در  هنگام استفاده از تینرها باید میزان نقطه اشتعال تینر مورد توجه قرار گیرد  .  تینرها علاوه بر خطر اشتعال ، از لحاظ زیست محیطی نیز برای انسان و محیط خطرناک هستند .
آنها روغنهای طبیعی را در خود حمل می کنند  و موجب آسیب و ناراحتی های پوستی  شده  و از طریق پوست جذب بدن می شوند .به علاوه تنفس بخارات تینر می تواند سبب ناهنجاری های داخلی بدن گردد . از عوامل دیگر شناخت تینر رنگ آن است  که یکی از مهم ترین ویژگی آنها و نشان دهنده درصد خلوص ، کیفیت پالایش و تمیزی ظروف آنها است . رنگ تینر به خصوص در فرمولاسیون رنگهای سفید و روشن بسیار اهمیت دارد .
حلال رنگ به رقیق شدن رنگ کمک می‌کند و مهم‌تر از آن برای تمیزکردن ابزاری که استفاده کرده‌اید نیز کارایی دارد. با اینکه امروزه پرایمرها و رنگ‌های پایه آب (همانند آکرولیک) برای رنگ آمیزی دیوارها و فضای داخلی ساختمان بسیار پرکاربرد هستند، پرایمرها و رنگ‌های روغنی (یا آلکیدی) از جمله انواع رنگ‌های ساختمانی هستند که با وجود داشتن VOC بالا همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برخی مواقع گزینه بهتری نیز به شمار می‌روند. آنچه اغلب مواقع با نام تینر رنگ شناخته شده است و کاربرد دارد حلال رنگ روغنی یا حلال رنگ آلکیدی است.
دو ماده اصلی در رقیق کننده های رنگ ، تولوئن و زایلن هستند و این مواد در رنگ های اسپری و چسب هایی که برای اتومبیل ها و هواپیماها استفاده می شوند نیز یافت می شوند. استفاده از داروهای رقیق کننده رنگ می تواند صدمات زیادی به بدن و همچنین مغز وارد کند. با این حال ، از آنجا که آنها همان چیزی نیستند که شما یک داروی “سنتی” می دانید ، اکثر والدین در مورد آنها فکر می کنند یا وقت می گذارند با آنها صحبت کنند.

کاربردهای تینر رنگ روغنی (حلال رنگ آلکیدی)

هرچه رنگ آمیزی با رنگ روغنی آسان باشد، تمیزکردن ابزار رنگ و لکه‌هایی که ممکن است روی زمین یا برخی وسایل ریخته باشد دشوار است. تینر رنگ روغنی می‌تواند این لکه‌ها را از بین برده و ابزار رنگ را پس از استفاده از رنگ روغنی، تمیز کند. همچنین تینر رنگ می‍‌تواند به رقیق شدن رنگ نیز کمک کند. از آنجایی که رنگ روغنی یک رنگ هواخشک محسوب می‌شود با قرار گرفتن در معرض هوا ممکن است خشک شود. بنابراین باز ماندن درب قوطی رنگ می‌تواند موجب سخت شدن رنگ شود به همین دلیل است که از تینر رنگ برای رقیق شدن آن نیز استفاده می‌شود. علاوه بر اینها، در برخی مواقع تینر می‌تواند به چسبندگی بیشتر رنگ نیز کمک کند بخصوص برای مواقعی که می‌خواهید از رنگ در اسپری رنگ، ایرلس یا هر نوع پاشنده رنگ دیگری استفاده کنید.
تینر را میتوان برای تمیز کردن تجهیزات و ابزار خود که استفاده کرده اید به کار ببرید  . تینرها را می توانید  برای کاهش ویسکوزیته رنگ مخلوط کرد تا بتوان آن را در اپلیکاتور های اسپری رنگ استفاده کرد .  یکی دیگر از کاربردهای مهم که اکثر مردم  از آن آگاهی ندارند  این است که تینر را میتوان  برای  جلوگیری از سخت شدن رنگ پس از باز شدن درب محصول استفاده کرد  .

چند نکته درباره استفاده از تینر رنگ

  • برای ترکیب رنگ و حلال ابتدا رنگ را در دمای اتاق قرار دهید تا به غلظت درستی برسد. رنگ سرد غلظت بیشتری دارد و این مساله موجب می‌شود ناخواسته تینر بیشتری به آن اضافه کنید و در نتیجه رنگتان زیادی رقیق شود.
  • برای ترکیب رنگ و تینر عجله نکنید. نیاز به هم زدن سریع این دو نیست بلکه باید آن‌ها را آرام با هم ترکیب کنید تا به طور یکسان رقیق شود.
  • درب ظرف تینر را باز نگذارید چرا که در مراجعت هوا ممکن است خاصیت خود را از دست بدهد.
  • نگذارید رنگ به روی ابزارتان خشک شود، تینر عملکرد بهتری خواهد داشت اگر برای تمیز کردن ابزاری که هنوز مرطوب هستند و رنگ آن‌ها تازه است استفاده شود. استون معمولا بهترین حلال برای رنگ‌هاییست که خشک شده‌اند اما تینر چنین امکانی را برایتان فراهم نخواهد کرد.
  • تینر رنگ برای پوست و چشم‌ها مضر است بنابراین هنگام استفاده از آن‌ها، بخصوص برای شستشوی ابزار رنگ، دستکش دست کنید و ماسک بزنید. در صورتیکه عینک محافظ دارید نیز به چشم بزنید تا مواد ساتع شده از این حلال رنگ موجب اشک آمدن و سوزش چشمانتان نشود.
  • در صورت استفاده از رنگ روغنی و تینر آلکیدی پنجره‌ها را باز بگذارید و حتما از تهویه کننده هوا استفاده کنید.
  • حلال‌ها قابلیت مشتعل شدن دارند بنابراین هر چیزی که ممکن است چنین امکانی را فراهم کند از آن‌ها دور نگه دارید. هنگام استفاده از این حلال‌ها سیگار نکشید یا آن را نزدیک فضای گرم نظیر بخاری استفاده نکنید.

نکات ایمنی  هنگام کار با تینر  

اگر شما نیاز به استفاده از تینر دارید ،  همیشه به یاد داشته باشید  که باید از وسایل حفاظتی مناسب استفاده کنید ،  حداقل  از وسایلی مانند دستکش ،  عینک  و …
یکی از  مهم ترین مواردی است که  نانو ذرات دی اکسید کربن را جذب می کند تنفس است این محصول باید با دقت اعمال شود ، ترجیحا در فضای باز و یا تهویه مناسب.
از کار با تینر در فضا های بسته و یا با تهویه پایین اجتناب کنید  . سعی کنید از تهویه مکانیکی  استفاده کنید. همچنین توصیه می شود که یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی  محل قرار گیرد  زیرا حلال ها می توانند  بسیار قابل اشتعال باشند  .  هرگز تینر را به فاضلاب و یا روی زمین نریزید . ظروف حلال را تا انتها پر نکنید  .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا