برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات جامع و کاربردی در مورد یخ خشک ( Dry Ice )

اطلاعات جامع و کاربردی در مورد یخ خشک ( Dry Ice )

درواقع یخ خشک یا Dry Ice همان دی اکسید کربن جامد می باشد.

درواقع یخ ِخشک یا Dry Ice همان دی اکسید کربن جامد می باشد. یخ خشک که در تبرید ، جلوه های ویژه و تمیز کردن استفاده می شود ، از دی اکسید کربن جامد ساخته شده است. این بدان معناست که باید همانند گاز دی اکسیدکربن رفتار شود و در فضاهای محدود استفاده نشود.

چه چیزی یخ خشک را به عنوان مبرد طبیعی تبدیل می کند؟

یخِ خشک به معنای واقعی کلمه دی اکسید کربن (CO2) در حالت جامد ماده است. تبدیل این گاز به حالت جامد ماده با انجماد آن انجام می شود. این دما به اندازه -109.3 درجه فارنهایت (-78.5 درجه سانتی گراد) سرد است. وقتی یخ خشک شکسته می شود، تبدیل به دی اکسید کربن می شود و دوباره به حالت گازی تبدیل می شود. این به دلیل شرایط متعالی آن است. تصعید فرآیند ذوب شدن جامد و تبدیل مستقیم آن به گاز به جای مایع است. ذوب شدن یخ خشک به CO2 مایع امکان پذیر است، اما فقط در فشارهای بسیار زیاد.

یخ خشک چه کاربردی دارد؟

از یخ خشک، بیشتر برای مصارف تبریدی استفاده می شود. این ماده اغلب هنگام حمل غذاها و نوشیدنی های غیر یخ زده از یک استان یا کشور به کشور و استان دیگر استفاده می شود. این کار کاربردی تر از یخ معمولی است زیرا سردتر است ، ماندگاری بیشتری دارد و به جای مایع در گاز ذوب می شود و حداقل تمیزکاری در آن ایجاد می شود.

از یخ خشک اغلب در صنعت سرگرمی استفاده می شود. انداختن یخ خشک در آب داغ ، آب همراه با اثر مه مهیب را به سرعت تولید می کند. دانشمندان و جادوگران دیوانه در فیلم ها و نمایش های تئاتر معمولاً دیده می شوند که معجوناتی می سازند که به شدت حباب می کشند و دود زیادی تولید می کنند.

این اثرات با ترکیب یخ خشک با آب گرم امکان پذیر است. همچنین می تواند با برخی از ماشین های مه شکن و برای سایر کاربردهای خاص مورد استفاده قرار گیرد.

نکات ایمنی 

وقتی نوبت به منجمد نگه داشتن مواد می رسد ، فوری به ذهن همه یخچال فریزر می رسد. برای یخ ِخشک این ایده خوبی نیست. فریزرهای معمولی روزمره به اندازه کافی قدرت ندارند که آن را یخ زده نگه دارند ، بنابراین یخ خشک فقط ذوب می شود. در حقیقت، به دلیل ماهیت عالی یخ خشک ، هرگاه در داخل فریزر شما به حالت گازی تبدیل شود ، به فریزر شما آسیب می رساند. نگه داشتن یخ خشک به صورت یخ زده با استفاده از خنک کننده های پلی استایر انجام می شود. در حالت گازی ، سیلندرهای CO2 راهی برای نگهداری آن است.

هنگام دست زدن به یخ خشک از دستکش Cryogen استفاده کنید. عدم انجام این کار در نهایت می تواند به پوست شما آسیب برساند. احساس لمس یخ خشک با دستان خالی شباهت زیادی به لمس دسته تابه داغ دارد. یخ خشک آنقدر سرد است که به معنای واقعی کلمه شما را می سوزاند. تهویه یکی دیگر از نگرانی های مهم است. مقدار زیاد CO2 محصور شده می تواند منجر به مشکلات تنفسی شود. همانطور که قبلاً ذکر شد ، یخ ِخشک دی اکسید کربن منجمد است و هنگامی که ذوب می شود ، دوباره به حالت گازی تبدیل می شود. با داشتن CO2 سنگین تر از هوا ، هوای طبیعی اتاق را جابجا می کند و گاز گفته شده را جایگزین می کند. شما می خواهید قبل از استفاده از یخ خشک مطمئن شوید که منطقه به خوبی تهویه شده است تا از بروز حوادث یا مشکلات تنفسی جلوگیری کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا