برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

جزئیات وبلاگ

ذخیره گازی

عمده ترین تولید کنندگان گاز جهان در قاره آمریکا، کشورهای کانادا، ایالات متحده، آرژانتین، مکزیک و ونزوئلا می باشند که در این میان ایالات متحده بیشترین ذخایرگازی را در این منطقه داراست و بیشترین تولید را در این زمینه انجام میدهد. در منطقه اروپای غربی عمده ترین تولید کنندگان گاز، کشورهای نروژ ، هلند، و انگلستان می باشند که نروژ بیشترین ذخیره گازی را در این منطقه داراست. در منطقه اروپای شرقی کشور روسیه بزرگترین دارنده ذخایرگازی جهان است و همراه با ترکمنستان بیشترین تولید گاز جهان را دارا می باشند. سایر کشورها نظير رومانی، چین، اندونزی، مالزی و پاکستان نیز دارای ذخیره گازی قابل توجهی می باشند. در قاره آفریقا کشورهایی چون الجزایر، مصر، لیبی و نیجریه از ذخیره گازی خوبی برخوردارند. در منطقه خاورمیانه که از نظر ذخایر گازی دارای مقام دوم است، کشورهایی چون ایران، ابوظبی، عراق، کویت، قطر و عربستان سعودی ذخایر بسیار خوبی دارند. میزان کل ذخایرگاز جهان تا پایان سال ۲۰۰۸ حدود ۶۵۳۴ تریلیون فوت مکعب می باشد که ۳۲۹۵ تریلیون فوت مکعب از آن، متعلق به کشورهای عضو اوپک بوده و در کل ۵۰٪ مقدار کل گاز جهان در اختیار اوپک می باشد.
بررسی آماری نرخ نفت قبل از این که به نرخ نفت پرداخته شود، باید به سبد نفتی اوپک اشاره شود. سبد نفتی اوپک از هفت نوع نفت خام شامل: نفت استیموس مکزیک، نفت تيجوانای ونزوئلا، نفت صحران بلند الجزایر، نفت سبک ہانی نیجریه، نفت مینای اندونزی، نفت سبک عربی عربستان و نفت دبی امارات متحده عربی تشکیل شده است. عوامل بسیاری می توانند باعث نوسانات در بازار نفت شوند که تغییر فصول یکی از این عوامل است. سایر علل این نوسانات که از مهمترین عوامل مؤثر بر این بازار میباشند عبارتند از: مناقشات سیاسی، رخدادهای اقتصادی، بازار نفت آمریکا، بازار نفت اروپا و کاهش ذخایر بنزین در امریکا این عوامل میتوانند باعث بالا یا پایین رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی شوند. البته به تازگی بازارهای جدیدی مانند بازارهای شرق آسیا هم به دلیل مصرف روزافزون نفت خام در این منطقه می توانند نقش مهمی در نوسانات قیمت نفت ایجاد کنند.
در ایران بیش از ۴۰ میدان نفتی دارای ذخیره بیش از یک میلیارد بشکه نفت وجود دارد، مثل میدان اهواز، مارون، گچساران، آغاجاری و بی بی حکیمه، که بخش اعظم تولید نفت ایران از این میادین صورت می گیرد.
میزان نفت خام تولیدی اعضای اوپک (هزار بشکه در روز) کشور عربستان سعودی ایران امارات متحده میزان تولید گاز میزان گاز تولیدی در خاورمیانه در حال حاضر تقریبا ۵۱۵ میلیون تن می باشد، در حالی که میزان گاز مصرفی در سال ۲۰۲۰ سه برابر خواهد شد که نشان دهنده مصرف روز افزون گاز در جهان می باشد. از ۲۰ منطقه گازی مهم جهان، ۹ منطقه در خلیج فارس قرار دارد. از این رو خلیج فارس غنی ترین منطقه گازی جهان به شمار می آید. برای مثال حوضه گازی پارس جنوبی واقع در خلیج فارس در حدود ۸ تریلیون متر مکعب گاز دارد و یا میدان هما در شمال بندر عسلویه ۶۷۰۰ میلیارد فوت مکعب و حجم ذخایرگاز آن ۸۲ میلیون بشکه می باشد. بزرگترین میدان گاز شیرین (میدان گازی تابناک) کشور ظرفیتی حدود ۵ /۵ تریلیون فوت مکعب و بیش از ۲۴۰ میلیون بشکه مایعات گازی می باشد.
ایران دومین کشور از نظر فراوانی ذخایر گازی می باشد که ذخیره گازی آن در حدود ۱۰۴۵ تریلیون فوت مکعب است که ۵۷ درصد آن، گاز غیرهمراه و ۴۳ درصد آن گاز همراه می باشد و از این نظر پس از کشور روسیه که بزرگترین دارنده ذخایر گازی جهان است، قرار می گیرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا