برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
جدیدترین اخبار از روند صعودی قیمت نفت پایه برنت

جدیدترین اخبار از روند صعودی قیمت نفت پایه برنت

قیمت جهانی نفت در پی حصول توافق میان ۲۳ کشور عضو ائتلاف اوپک پلاس در مورد سهمیه‌های جدید تولید ، به بالاترین سطح از فوریه گذشته تا کنون رسید.

بهای هر بشکه نفت پایه برنت در معاملات ظهر روز چهارشنبه(۶ ژانویه) با ۱.۷۷ درصد افزایش به ۵۴ دلار و ۵۹ سنت رسید. آخرین بار در جریان معاملات ۲۵ فوریه گذشته هر بشکه نفت پایه برنت بالاتر از ۵۴ دلار معامله شده بود.

روند صعودی قیمت نفت 

روند صعودی قیمت نفت پس از آن آغاز شد که عبدالعزیز بن‌سلمان ، وزیر انرژی عربستان سه‌شنبه شب و در پایان دومین روز از سیزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ تولیدکننده عضو ائتلاف موسوم به اوپک پلاس از کاهش تولید داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه نفت در ماه‌های فوریه و مارس خبر داد.

در پایان این نشست که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ضمن ارائه مجوز افزایش محدود تولید به روسیه و قزاقستان در ماه‌های فوریه و مارس آینده ، در مورد کاهش تولید روزانه ۷ میلیون و ۱۲۵ هزار بشکه‌ای برای ماه فوریه و ۷ میلیون و ۵۰ هزار بشکه‌ای برای ماه مارس به توافق رسیدند.

بر اساس این توافق ، روسیه و قزاقستان در فوریه و مارس روزانه ٧٥ هزار بشکه به تولید خود می‌افزایند که سهم روسیه از این میزان افزایش روزانه ۶۵ هزار و سهم قزاقستان نیز روزانه ۱۰ هزار بشکه خواهد بود.

بدین ترتیب توليد روزانه روسیه به بيش از ۹.۲ ميليون بشكه می‌رسد ؛ در حالی که تولید عربستان به حدود ۸.۱ میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد. روسیه و قزاقستان در نشست روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بر موضع خود مبنی بر افزایش تولید پافشاری کردند ولی در مقابل عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده نفت اوپک تاکید داشت که هدف اصلی نشست باید بالا نگه‌داشتن قیمت نفت باشد.

کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس پیشتر نیز توافق کرده بودند که مجموع تولید خود را در ژانویه ۲۰۲۱ به میزان ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برسانند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا