برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
ظرفیت پالایشگاه های ایران چقدر است ؟

ظرفیت پالایشگاه های ایران چقدر است ؟

کشورهای خاورمیانه با داشتن 54 درصد منابع نفت خام دنیا، تنها 34 درصد از ظرفیت تولید جهانی نفت خام را به خود اختصاص داده است. با داشتن 40 درصد منابع گاز دنیا تنها ۱۴ درصد از کل گاز تولید شده جهان در این منطقه تولید می شود. از این رو این منطقه به‌واسطه برخورداری از منابع عظیم نفت و گاز طبیعی دارای مزیت نسبی در این صنعت می باشد.

اولین پالایشگاه نفتی در خاورمیانه در سال 1288 شمسی (1910 میلادی) درآبادان به نام پالایشگاه آبادان ساخته و این پالایشگاه، در سال 1291 (1912 میلادی) با 2،500 بشکه در روز بعنوان اولین تصفیه خانه نفت کشور آغاز به کار نمود. این پالایشگاه قبل از انقلاب به حدود 680 هزار بشکه فرآوری فرآورده‌های نفتی رسیده بود و بزرگترین پالایشگاه جهان بوده است. در حال حاضر نیز (سال 1397) ظرفیت تولیدی این پالایشگاه 399 هزار بشکه در روز می باشد.

شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران

(به اختصار: NIORDC) یکی از ۴ شرکت اصلی وزارت نفت ایران، که خود دارای ۳ شرکت تابعه  است. همچنین ۹ پالایشگاه کشور ایران نیز (که از سال ۱۳۹۰ خصوصی شده‌اند) زیر نظر این شرکت به کار مشغول هستند. ۲۰ هزار نفر نیروی انسانی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اشتغال دارند.

این شرکت بر اساس اصل جداسازی فعالیت‌های شرکت های بالادستی وزارت نفت، از شرکت های پایین دستی، در سال ۱۳۷۰ توسط وزارت نفت ایران تأسیس گردید.

بخش پالایش نفت ایران متشکل از 9 پالایشگاه نفت و خام و میعانات گازی است که پرفیت اسمی آنها 1825 هزار بشکه در روز به منظور تأمین نیازهای داخلی انرژی کشور، تأمین خوراک صنایع واحدهای پتروشیمی و صادرات پاره ای از فرآورده های نفتی مازاد بر مصرف داخلی می باشند. بیشترین سهم ظرفیت پالایشگاهی کشور متعلق به پالایشگاه آبادان و کمترین آن پالایشگاه کرمانشاه می باشد.

عمده فرآورده های نفتی کشور توسط این 9 پالایشگاه داخلی تولید می شوند.در سال 1390 روزانه حدود 273.2 هزار مترمکعب فرآورده تولید شده است که در همان سال ظریب بازیافت حجمی پالایشگاه های کشور حدود 98 .3 درصد بوده است. در جدول زیر  اسمی پالایشگاه های کشور تا سال 1393 و نسبت ظرفیت عملی به ظرفیت اسمی نمایش داده شده است

با توسعه پارس جنوبی، ظرفیت مازادی برای تولید اتان و میعانات گازی به عنوان دو خوراک استراتژیک صنایع پتروشیمی به وجود آمده است به طوری که هم اکنون ظرفیت تولید اتان پارس جنوبی به حدود 10 میلیون تن و ظرفیت تولید میعانات گازی به بیش از 700 هزار بشکه در روز رسیده که پیش بینی می شود با بهره برداری از بخش های باقی‌مانده فاز 13 و 14، طرح استحصال اتان پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی و طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان این ظرفیت با افزایش بیشتری همراه شود اما در حال حاضر مشکل اصلی توسعه صنعت پالایش و پتروپالایش کشور فقدان  یک استراتژی هوشمندانه است است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا