برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

طراحی مخازن استوانه ای ذخیره سازی نفت

مخازن استوانه ای ذخیره سازی نفت (oil) در اغلب موارد برای انبار ذخیره سازی نفت به کار می روند و فشار وارد بر سطح مخزن آنها معمولا فشار اتمسفریک است. مخازن ذخیره سازی آب، نفت و  مواد نفتی مانند بنزین،گازوئیل، و قیر مهمترین این نوع مخازن استوانه ای هستند.
اصولا این مخازن دارای قطر زیاد و ارتفاع
کم می باشند، تا فشار هیدرواستاتیک ناشی از وزن ستون مایع در آنها زیاد نشود. به علت فشار هیدرواستاتیک زیادی که در کف این مخازن ایجاد می شود، بیشترین تنشها هم معمولا در این نقاط به جداره و اتصالات مخزن وارد می شود. پس یکی از پارامترهای مهم در طراحی این مخازن حداکثر ارتفاع ستون مایعی است که باید در آن نگهداری میشود.
این مخازن می توانند دارای سقف و یا بدون سقف باشند. مثلا اگر مخزن برای نگهداری آب تصفیه نشده به کار میرود نیازی به سقف ندارد، اما مخزن نگهداری مواد نفتی که محصول نهایی یک پالایشگاه محسوب می شود، به    سقف نیازدارد تا از ریزش باران و همچنین ورود گرد و غبار و هر ماده دیگری که باعث ناخالص شدن محصول  می شود جلوگیریشود. سقف این مخازن ممکن است به دو صورت طراحی شود

( سقف ثابت و سقف شناور)

مخازن استوانه ای با سقف ثابت برای نگهداری مایعاتی به کار می روند که دارای فشار بخار زیادی نیستند. به عبارت دیگر دمای جوش این مایعات معمولا بیشتر از دمای محیط است. آب، قیر و مواد نفتی سنگین از جمله چنین موادی هستند. اما اگر فشار بخار مایع ذخیره شونده زیاد باشد ( به عبارتی دمای جوش مایع کمتر از دمای محیط باشد)، و در ضمن احتمال شعله ور شدن بخار مایع نیز زیاد باشد، نمی توان از مخازن با سقف ثابت استفاده کرد، زیرا در حالتی که میزان مایع درون مخزن کم باشد حجم بخار بالای مخزن زیاد می شود و این امر خطر آتش سوزی را  افزایش می دهد.
برای رفع این مشکل سقف مخزن را متحرک درست می کنند تا سقف همیشه روی سطح مایع قرار بگیرد. دراینصورت حجم بخار بالای مایع همیشه کم خواهد بود. البته باید به آب بند کردن درز بین سقف متحرک و جداره مخزنتوجه داشت و به هنگام طراحی آنرا در نظر گرفت. معمولا دورتادور سقف متحرک را با یک نوار لاستیکی  متخلخل باتیوب لاستیکی می پوشانند و با تزریق یک مایع مناسب مانند گازوئیل به درون این حلقه کار
آب بندی سقف و جداره را انجام می دهند. شکل ۱ به صورت شماتیک نمای برش خورده از یک مخزن ذخیره  سازی استوانه ای را نشان می دهد. در این شکل دو نمونه از حلقه های آب بندی سقف شناور نیز نشان داده شده است. دربعضی موارد ممکن است از یک سقف ثابت روی سقف شناور نیز استفاده شود.
در مخازن استوانه ای فوق بیشترین تنش در پایین مخزن و ناشی از فشار هیدرواستاتیک مایع می باشد.
. یادآور میشویم که در هر نوع طراحی توجه به پارامترهای مهم طراحی که در اولین بخش به آنها اشاره شد، باید مد نظر قرارگیرد که در بخشهای آتی از ذکر مکرر آنها خودداری می شود.

تهیه و تنظیم : تیم تولید محتوا  و پشتیبانی تاپ پترو

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا