برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
مشخات قیر طبیعی چیست؟

مشخات قیر طبیعی چیست؟

مشخصات قیر

درجه نفوذ

آزمایش درجه نفوذ برای تعیین سختی قیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این آزمایش از یک سوزن استاندارد تحت اثر بار ۱۰۰ گرمی در مدت ۵ ثانیه به داخل قیر در دمای ۲۵ درجه نفوذ می‌کند. مقدار نفوذ برحسب دهم میلی متر درجه نفوذ نامیده می‌شود. هر چه درجه نفوذ کم تر باشد قیر سخت تر است.

 

گرانروی 

هر چه کند روانی قیر بیش تر باشد خواص جامد بیش تری از خود نشان می‌دهد. واضح است در دماهای بالاتر کند روانی کم تر است. این مشخصه قیر با دستگاه سی بولت فیورل و یا به روش کینماتیکی اندازه گیری می‌شود.

 

درجه اشتعال

درجه اشتعال دمایی است که اگر قیر به آن دما برسد، گازهای متصاعد از آن با نزدیک شدن شعله، مشتعل می‌شوند و در سطح آن شعله به وجود می‌آید. حداکثر دمایی که می‌توان قیر را در کارگاه گرم کرد به درجه اشتعال محدود می‌باشد.

 

افت وزنی 

افت وزنی قیر در دمای بالا، در اثر تبخیر قسمتی از روغن‌ها و ترکیبات نفتی آن می‌باشد. این مشخصه نیز از خواص مهم قیر است. افت وزنی قیر در اُوِن در دمای ۱۶۳ درجه سانتی گراد و در مدت ۵ ساعت (شرایط تغریبی پخت آسفالت) اندازه گیری می‌شود.

 

شکل پذیری یا انگمی

اگر نمونه‌ای از قیر با سطح مقطع ۱ سانتی متر مربع را با سرعت ۵ سانتی متر/دقیقه بکشیم، مقدار افزایش طول نمونه را قبل از پاره شدن خاصیت انکمی قیر گویند.

 

درجه خلوص 

می‌دانیم حلال قیر تترا کلرور کربن و سولفور کربن است. بنابراین اگر نمونه‌ای از قیر را در هر یک از این مواد حل کنیم، ناخالصی‌های آن باقی می‌ماند و از آن جا درجهٔ خلوص قیر را می‌توانیم تعیین کنیم. درجه خلوص عبارت است از : (وزن نمونه قیر) ÷ [(وزن ناخالصی) – (وزن قیر)

 

درجه نرمی 

درجه نرمی دمایی است که با رسیدن قیر به آن دما، قیر از حالت جامد به حالت روان در می‌آید. هرچه درجه نرمی قیر بیش تر باشد، حساسیت کم تری نسبت به تغیرات دما دارد. درجه نرمی قیرهای معمولی حدود ۶۰ تا ۷۰ می‌باشد.

آزمایش‌های تعیین مشخصات قیر

ازمایش‌های زیر مشخصات قیر طبیعی را تعیین می‌کند:

 1. اندازه‌گیری نقطه نرمی Softening Point
 2. اندازه‌گیری درجه نفوذ Penetration
 3. اندازه‌گیری میزان کشش Ductility
 4. اندازه‌گیری نقطه شکستFraass Breaking Point
 5. بررسی اثر حرارت و هوا روی قیرThin Film Over Test
 6. اندازه‌گیری گرانروی Viscosity
 7. اندازه‌گیری وزن مخصوص Specific Gravity
 8. اندازه‌گیری حلالیت یا درجه خلوص قیر Solubility
 9. اندازه‌گیری نقطه اشتعال Flash Point
 10. اندازه‌گیری استقامت مخلوطهای آسفالتی به روش مارشال Marshall
 11. آنالیز غربالی مصالح معدنی Sieve Analysis
 12. استخراج و آزمایش قیر در مخلوطهای آسفالتیExtraction

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا