برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

جزئیات وبلاگ

منشا نفت

منشا نفت (Origin of Oil)

به طور کلی دو تئوری مختلف در مورد منشأ نفت وجود دارد که عبارتند از منشا غير آلى و منشا آلى منشا غیر آلی نفت طرفداران منشا غیر آلی نفت، معتقدند که هیدروکربن ها در دما و فشار بالای قسمت های عمیق پوسته زمین و یا حتی گوشته تشکیل شده اند و سپس به طرف قسمت های کم عمق پوسته مهاجرت کرده اند. وجود متان در اتمسفر بعضی از سیارات و همچنین وجود هیدروکربن در شهاب سنگها پایه اصلی این نظریه است. بر طبق نظر یکی از طرفداران نظریه غیر آلی، آب، کربن، سولفور و آهن در اعماق پوسته و گوشته وجود دارند. در دمای بالا آب می تواند به H و 0 شکسته شود. H تولید شده می تواند در دمای بالا با کرین واکنش انجام داده و در نتیجه هیدروکربن ها را بوجود آورد. سپس هیدروکربن های تولید شده می توانند از طریق شکستگی های عمیق به سمت بالا مهاجرت نمایند. : خروج متان از مجاری آتشفشان های فعال و همچنین همراهی میادین نفتی عظیم با کمربندهای آتشفشانی (نظیر کشورهای اندونزی، مکزیک و زاگرس ایران) ممکن است از منشأ غیر آلی نفت حمایت نماید. بر طبق نظریه توماس گولد (Thomas Gold) بعد از تشکیل زمین از گازها، متان به مقدار فراوان در داخل زمین به دام افتاده و به مرور از آن خارج می شود. مقدار این خروج حدود ۱۰-۱۰ تن در هر سال می باشد. بنابراین همراهی متان با فعالیت های آتشفشانی می تواند ناشی از این پدیده باشد و ارتباطی با منشا غیرآلی نفت در زیر زمین نداشته باشد. در عین حال وقتی که مواد آتشفشانی در حال بالا آمدن هستند می توانند با رسوبات غنی از مواد آلی پوسته مخلوط شده و متان را جذب و در سطح رها نمایند. همراهی میدان های نفتی با کمربندهای آتشفشانی می تواند چنین پاسخ داده شود که در واقع کمربندهای آتشفشانی، معمولا در نواحی با فازهای فشارشی بالا در نواحی فرورانش (subduction) شکل گرفته اند. بدین معنی که در این نواحی عمومأ چین خوردگی حاصل می شود. همان طور که بعدا توضیح داده ا خواهد شد چین ها مهم ترین تله های نفتی هستند.
وجود نفت در ادخالهای سنگ های آذرین عامل دیگر حمایت از منشأ غیر آلی نفت است. این پدیده می تواند صرفا ناشی از آلوده شدن ماگما با رسوبات حاوی مواد الی در طی حرکت رو به بالای ماگما باشد و ربطی به منشا غیر آلی نفت نداشته باشد.

منشا آلی نفت

طرفداران منشا آلى نفت معتقدند که هیدروکربن از مواد آلی بوجود می آیو. ۱۹۳۰ نظریه آنها فقط بر اساس شباهت هایی بود که بین هیدروکربنها وجود داشت. این شباهت ها به قرار زیر است:
1- ترکیب هیدروکربن بسیار شبیه ترکیب پروتئین ها و چربی ها و اسیدهای است
2- مهمترین قسمت چرخه کربن در طبیعت، در گیاهان و جانوران قرار دارد
3- همراهی هیدروکربن ها با سنگ های رسوبی و تجمعات فسیلی آنها از سال ۱۹۳۰ به بعد با توسعه علوم و تکنولوژی، مدارک مستندی در حمایت از من ألي نفت بدست آمد. بکارگیری ایزوتوپ های پایدار، تایید کننده اصلی این تئوری ای. میزان ایزوتوپ پایدار کربن ۱۳ (6C) در نفت خام حدود ۳۶- تا ۲۲- است. این میزان بسیار نزدیک به میزان آن در گیاهان و جانوران است (برای موجودات دریایی به طی متوسط ۲۳- می باشد. میزان 6C در سنگ های کربناته بسیار زیاد است (۴ تا ۶) برای کربن های حاصل از سنگ های ماگمایی حدود (۲۰- تا ۲-) می باشد. این موضوع ثابت می کند که منشا هیدروکربن ها باید از موجودات باشد. .
حضور هیدروکربن ها در فواصل زغال سنگی (نظیر حوضه کوپر در استراليا)، حضور است که منشا نفت را تأیید می کنند. پورفیرین در نفتها، که ترکیب آنها خیلی شبیه به هموگلوبین است، از مدارک دیگری حضور هیدروکربن در بدن و بافت بعضی موجودات نیز تأییدی بر منشانفت الی است. مثال های زیر انواعی از آنهاست هیدروکربن ها است.
• درخت Euphorbia نوعی شیره از خود ترشح می کند که ترکیب آن بسیار شبیهمایع اند.
. در قسمت شمالی مکزیک بعضی از دانه های لوبیا حدود ۴۰٪ مواد روغنی دارند که به منظور روغن های روان کننده مورد استفاده قرار می گیرند. . جلبکهای آب شیرین Botryococcus دارای روغن، چربی و هیدروکربن هایو در داخل سلول دیاتومیت و بعضی از انواع فرامینیفرها قطرات ریز نفت وجود دارد.

نفت خام عمدتا شامل هیدروژن (H) و کربن (C) است، ولی علاوه بر آن، مقادیر کمی 0 , N , S و مقادیر بسیار کمتری فلزات غیر معمول، مانند وانادیوم (۷) و نیکل (N) می باشد. اگر چه ترکیب نفت خام نسبتا ساده است اما تعداد ترکیبات هیدروکربنی که و در نفت ممکن است موجود باشد، بسیار زیاد است
عموما چهار گروه ترکیبات عمده در نفت خام وجود دارند که شامل پارافین ها نفتنها، آروماتیکها و رزینها و آسفالتین ها می باشند. رزین ها و آسفالتينها، هیدروکربن خالص نیستند و دارای عناصر دیگری علاوه بر H و C می باشند. پارافین هاء نفتن ها و آروماتیک ها، هیدروکربن های واقعی هستند. در مجموع پارافین ها و ثفتنها هیدروکربن های اشباع شده هستند، به طوریکه هیدروژن کافی برای اشباع کردن ظرفيت الكتروني أتم های کربن دارند. هیدروکربن های آروماتیک از نظر هیدروژن غیراشباع هستند. در شکل ۳-۳، تفاوت بین هیدروکربن های اشباع و غیراشباع را می توان مشاهده کرد. بطور مثال اتان که یک هیدروکربن اشباع شده است، دارای ۲ اتم کربن و ۶ اتم هیدروژن است، در صورتی که اتیلن که غیراشباع می باشد، مانند اتان ۲ اتم کرین دارد ولی فقط دارای ۴ اتم هیدروژن است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا