برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

مواد آلی سرآغازی برای نفت

تولید و حفظ ماده آلی

ماده اصلی که از آن هیدروکربن شکل می گیرد، موادآلی (organic matter) تشکیل شده در سطح زمین است. فرایند تشکیل ماده آلی با فتوسنتز شروع می شود. گیاه در حضور نور خورشید، طبق فرمول زیر، آب و CO2 را به گلوکز، آب و اکسیژن تبدیل می کند. گلوکز ماده آغازین جهت ساختن ترکیبات پیچیده تر می باشد. فتوسنتز قسمتی از چرخه عظیم کربن است. معمولا بیشتر موادآلی تولید شده به وسیله فتوسنتز مجددا بازگردانده می شوند. این بازگشت از طریق تنفس حیوانات یا اکسیداسیون وتخریب باکتریایی موجود مرده حاصل می شود. مقادیر بسیار کمی ازچرخه خارج شده و دفن می شوند.
در طول زمان زمین شناسی این حجم کم مقادیر بسیارعظیمی موادآلى فسیل را تولید می کند. اغلب این ماده به طور گستره رسوبات پراکنده است که نهشته های زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی راتولید می کند. کربن آلی موجود در رسوبات بسیار زیاد است که این کربن به اشکال مختلف در رسوبات قرار دارد. برای اینکه سوخت های فسیلی قابل بهره برداری باشند بایدشرایط ویژه ای برای حفظ موادآلی وجود داشته باشد. اولین شرط، وجود موادآلی به صورت گیاهان و حیوانات دریایی با گیاهان خشکی در رسوبات است. چرخه بیوشیمیایی کربن آلی را در اتمسفر، هیدروسفر، بیوسفر و لیتوسفر نشان میدهد.

موادآلی:کربن

چرخه اصلی عمدتا در اتمسفر، هیدروسفر و بیوسفر است و ماده مناسب، برای تجمع و جو شانس بسیار کمی برای حفظ شدن در لیتوسفر دارد. در صورت وجود شرایط برای تجمع و حفظ موادآلی در لیتوسفر، شانس تبدیل آنها به هیدروکربن وجودخواهد داشت. این ماده الى حفظ شده در لیتوسفر فقط بخش خیلی کوچکی از کربن آلی موجود در چرخه کربن را شامل می شود. محیط های مناسب جهت رسوب گذاری و حفظ موادآلی بیشتر موادآلی در محیط های آرام و کم انرژی حفظ می شوند. عموما در محیط های پر انرژی و متلاطم، ماده آلی از داخل رسوب شسته می شود، در صورتی که در آبهای آرام، موادآلی می تواند ته نشین شود. بنابراین موادآلی می تواند در انواع سنگ های دانه ریز، نظیر شیل ها و گل های آهکی یافت شود. حفظ ماده آلی تابع دو میزان است: و میزان تولید مواد آلی که باید زیاد باشد، ومیزان تخریب مواد آلی، که باید کم باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا