برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

ایمنی در مخزن انبار نفت به چه صورت است؟

موارد ایمنی مرتبط با مخازن ذخیره

موارد ایمنی مرتبط با مخازن ذخیره
موارد ایمنی برای مخازن به نوع کاربرد آنها وابسته است. اغلب این موارد به فشار درون مخزن و خوردگی در آنها مربوط می شود. در ضمن در مخازنی
ها مربوط می شود. در ضمن در مخازنی که برای نگهداری مواد نفتی و با موادی که قابل اشتعال هستند مورد استفاده قرار می گیرد.
قابل اشتعال هستند مورد استفاده قرار می گیرند، ایمنی آتش نشانی هم از اهمیت فراوانی برخوردار است. به هر حال در این بخش از چند جنبه به بحث ایمنی پرداخته می شود.                                                                                                                                                                                                              نا ایمنی در مقابل فشار بیش از حد
در اکثر مخازن تحت فشار همیشه خطر افزایش بیش از حد فشار و یا به عکس کاهش بیش از حد فشار وجود دارد. اکثر ظروفی که در آنها واکنش شیمیایی یا فیزیکی اتفاق می افتد، مانند برجهای تقطیر و مبدلهای حرارتی، فشار از فشار محیط بیشتر است و با توجه به میزان تولید با مصرف تجهیزات قبل و بعد از این ظروف ممکن است فشار درون این ظروف از میزان متعارف و مطمئن بیشتر شود. در چنین وضعیتی برای جلوگیری از خطرات احتمالی که می تواند باعث خسارت زدن به خود مخزن با تجهیزات پیرامونی آن شوند، باید از تجهیزاتی که فشار را کاهش دهند استفاده کرد. عموما این تجهیزات همان شیرهای اطمینان ( Safety or Relief Valves )
هستند. برعکس در بسیاری از مخازن ذخیره کاهش فشار مخزن می تواند باعث مچاله شدن
مخزن و یا تغییر خواص سیال درون مخزن که عموما محصول هستند بشود. در چنین مخازنی
نیاز به یک مجرای تنفس ( Breath Valve ) که از یک شیر یکطرفه درست شده است می باشد.
ایمنی در مقابل آتش سوزی
در بسیاری از مخازن ذخیره مواد نفتی احتمال ایجاد حریق وجود دارد. گرم شدن هواء
افزایش دمای مخزن، ایجاد الکتریسیته ساکن ناشی از وزش باد در هوای خشک، و عدم رعایت اصول ایمنی توسط افراد می تواند باعث این حریق شوند. لذا در کنار این مخازن باید از تجهیزات اطفای حریق بهره گرفت. چون مجموعه مخازن معمولا در کنار یکدیگر قرار می
گیرند در اغلب موارد شیرهای آتش نشانی روی مخازن نصب می شوند تا هم خود مخزن به
هنگام آتش سوزی مخزن مجاور با آب سرد شود و هم از ارتفاع مخزن برای عملیات اطفای حريق مخزن مجاور استفاده کنند.
ایمنی در مقابل خوردگی
خوردگی از مهمترین عوامل اضمحلال تجهیزات صنعتی فلزی است. این پدیده با تشکیل یک پیل الکتریکی فلز یکی از قطبهای آن است باعث از بین رفتن فلز و کاهش ضخامت آن می شود. بنابراین اگر این مکانیزم فعال شود پس از مدت کوتاهی می تواند باعث فروپاشی مخزن شود. علاوه براین حل شدن فلز در سیال درون مخزن خلوص آنرا هم کاهش می دهد. برای جلو گیری از این پدیده باید از تماس فلز با سیال خورنده جلوگیری کرد. لذا استفاده از پوشهای مناسب می تواند تا حدی از این پدیده مخرب جلوگیری کند. با اینحال به هیچ وجه نمی توان از طریق ایجاد پوشش از این پدیده به صورت کامل جلوگیری کرد. یکی از روشهای بسیار مؤثر برای جلوگیری از خوردگی استفاده از یک فلز فداشونده است. در این روش که به حفاظت کاتدی معروف است از یک فلز که نسبت به فلز جداره مخزن میل ترکیبی بیشتری باسیال خورنده دارد استفاده می کنند. پس در طی مدت بهره برداری از مخزن این فلز واسطه است که خورده می شود و البته برای تداوم این امر پیوسته باید فلز خورده شده جایگزین شود. با تمام این احوال طبق یک دستورالعمل مشخص باید در فواصل زمانی مناسب از طریق روشهای معمول بازرسی مانند روش عکسبرداری با روش اولتراسونیک از میزان خوردگی سطوح مخزن اطلاع کسب کرد.
ایمنی در مقابل سرریز شدن یک مخزن
به هر دلیل ممکن است که محتویات یک یا چند مخزن به بیرون از مخزن سرازیر شود. در چنین وضعیتی به خصوص اگر مواد سرازیر شده قابل احتراق باشند، خطر آتش سوزی و خسارت کلی وجود دارد. به همین دلیل معمولا اطراف مخازن فوق را با یک سد بتنی محاصره می کنند و یا اینکه مخزن را در حفره ای که دیواره ای اطراف مخزن محسوب می شود نصب می کنند. به این سد بتنی دایک ( Dike ) می گویند. فضای دایک را معمولا برابر حجم تمام مخازن با برابر با حجم بزرگترین مخزن در مجموعه در نظر می گیرند.
ایمنی در مقابل بارندگی
این مورد بیشتر برای مخازن ذخیره با سقف شناور به کار می رود. در این نوع مخازن سقف
مخزن پایینتر از لبه بالایی جداره استوانه ای آن قرار می گیرد و بنابراین در صورت بارندگی
بالای سقف مخزن آب جمع می شود که نه تنها باعث اعمال بار اضافی به سقف مخزن می شود، بلکه می تواند باعث فعال شدن مکانیزم خوردگی شود. لذا به کمک یک مجرای قابل انعطاف که مسیر آن از درون مخزن به سمت پایین مخزن و به بیرون از آن کشیده شده آبهای روی سقف به زهکشیهای اطراف مخزن هدایت می شود. در هنگام بهره برداری از چنین مخازنی از صحت عملکرد این آبراهها باید اطمینان داشت.
ایمنی در مقابل نشست مخزن
اگر زیرسازی مخزن به خوبی انجام نشده باشد و یا با گذشت زمان بافت زیرین محوطه مخزن نسبت به شرایط اولیه طراحی آن تغییر کرده باشد ممکن است تحت تأثير وزن مخزن كل مجموعه نشست کند که برای مخزن بسیار خطرناک است. زیرا باعث تغییر بارگذاری مخزن و اعمال تنش بیش از حد در یک طرف مخزن می شود. لذا پیوسته نسبت به این موضوع باید بازرسی های لازم صورت بگیرد.
کمانش مخازن مرتفع عمودی
هرچند که در مرحله طراحی محاسبات لازم برای جلوگیری از کمانش مخازن مرتفع در نظر گرفته می شود، ولی در طی زمان بهره برداری این پدیده نیز باید پیوسته بازرسی شود.
کج شدن مخازن مرتفع به علت وزش باد
این مورد هم شبیه به کمانش در هنگام طراحی مد نظر قرار می گیرد ولی با اینحال با گذشت زمان و مستهلک شدن قطعات خطر بروز چنین پدیده ای وجود دارد.
مواردی که در بالا به آنها اشاره شد مهمترین موارد ایمنی مخزن می باشند. البته باید توجه داشت که از بین رفتن قطعات جانبی، مانند اتصالات، شیرها و گرفتگی با نشت آنها، پوسیدگی شیرهای اطمینان و خراب شدن آنها و مواردی از این قبیل می تواند برای مخزن و مجموعه
بسیار خطرناک باشد. پس بازرسی مداوم تجهیزات پیرامونی مخزن و بررسی سلامت آنها از نظر ایمنی اهمیت زیادی دارد، چرا که تنها قرار دادن تجهیزات ایمنی در مخازن دلیل بر درست کار کردن آنها و ایمنی مخزن نخواهد بود. .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا