برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

جزئیات وبلاگ

موم تراپی چیست؟

موم تراپی چیست؟

موم تراپی چیست؟

موم تراپی در زبان عامیانه به معنی درمان بیماری‌هایی خاص توسط ماده‌ی موم می‌باشد. قبل از انکه به سراغ بررسی جزییات موم تراپی بپردازیم، لازم است یک بار دیگر به ماهیت خود موم نگاهی بیاندازیم.

موم پارافین یک ماده‌ی نرم و بی رنگ و جامد است که این ماده از هیدروکربن‌های اشباع ساخته شده است.

این ماده که به عنوان خاصیت دارویی نیز یاد می‌شود، از این باب این دارو اغلب در سالن‌های نرم کننده و شفاف کننده پوست و درمان‌های به اصطلاح اسپا روی دست، کوتیکول و پا استفاده می‌شوند. جدا از خواص درمانی این ماده بی رنگ، بی مزه و بدون بو است. علاوه بر این خواص از این ماده می‌توان برای تسکین درد در مفاصل و عضلات مورد استفاده قرار داد.

همانطور که مشاهده می‌کنید کاربردهای موم یکی دوتا نمی‌باشند. علاوه بر موارد ذکر شده،این ماده به عنوانن در روغ روغن کاری، عایق الکتریکی و ساخت شمع و مداد رنگی نیز به کار گرفته می‌شود.

فواید موم پارافین چیست؟

پارافین فواید زیبایی و درمانی و کاردرمانی و زیبایی بر روی پوست را داراست.

فواید آن (موم) در لوازم آرایشی:
در وهله اول در لوازم ارایشی زیبایی و کیفیت مهم است. در کنار این نکته برای مصرف کنندگان اهمیت دارد که سلامت پوست آن‌ها نیز به خطر نیوفتد. از این رو موم پارافین اغلب روی دست و پا قرار میگیردو چون خاصیت موم، نرم کننده طبیعی است و به لطافت پوست کمک می‌کند. هنگامی که روی پوست قرار می گیرد، رطوبت سطح پوست را افزایش می‌دهد و پس از پایان درمان به افزایش سطح رطوبت پوست ادامه می دهد.

همچنین می تواند به باز شدن منافذ و از بین بردن سلولهای مرده پوست کمک کند که این امر موجب می‌شود باعث ایجاد طراوت و احساس صافی در پوست کمک کند.

فواید درمانی موم

از این ماده در صنعت پزشکی و طب سنتی برای کمک به تسکین درد در افراد مبتلا به موارد زیر استفاده شود:

1_آرتروز
2_روماتیسم مفصلی
3_سایر مسائل مربوط به گرفتگی عضلانی و مفصلی.

این نوع درمان مانند نوعی گرما درمانی است. بدان معنی که استفاده از موم پارافین به همراه گرما و حرارت ارایه می‌شود. که این امر می‌تواند به افزایش جریان خون، شل شدن عضلات و کاهش سفتی مفصل در نتیجه کاهش درد کمک کند. موم پارافین همچنین می‌تواند اسپاسم و التهاب عضلات را به حداقل برساند و همچنین رگ به رگ شدن نواحی بدن مانند کمر را درمان کند. یا حداقل کاهش دهد.

سوال بعدی که طبق معمول در خوانندگان ایجاد می‌شود این است که آیا عوارض جانبی وجود دارد؟
موم پارافین در آزمایشگاه آزمایش می‌شود تا مطمئن شوند استفاده از آن بر روی بدن و سطح پوست ایمن و بهداشتی است. نکته‌ی خوب این ماده این است که دارای نقطه ذوب کم است، به این معنی که می‌توان آن را به راحتی در دمای پایین به پوست مالید و مصرف کرد تا باعث سوختگی یا تاول زدن در دماهای بالا نشود.

با این حال، اگر پوست بسیار حساسی دارید، ممکن است موم پارافین باعث ایجاد بثورات گرمایی بر روی پوست بدن شما شود. بثورات گرما باعث ایجاد برجستگی‌های کوچک قرمز روی پوست می‌شود که می‌تواند خارش دار و ناراحت کننده باشد.

اگر جزو موارد زیر هستید نباید از موم پارافین استفاده کنید:

گردش خون ضعیف
حس بی‌حسی در دست ها یا پاها
دیابت
بثورات یا زخم باز
و اگر حساسیت شیمیایی داشته باشید ممکن است تورم یا خشکی شدید و جزئی در درمان موم ایجاد شود. به این دلیل که پارافین از فرآورده‌های نفتی حاصل می شود و کاملا شیمیایی است.

اگر در خانه مشغول درمان موم پارافین هستید، مراقب باشید که موم را زیاد گرم نکنید، زیرا ممکن است آتش بگیرد (دارای نقطه ذوب کم). هنگام شروع درمان نباید بیش از 125 درجه فارنهایت ( معادل 51.7 درجه سانتیگراد) باشد.

طول درمان چگونه می‌باشد؟
بعضی از سالن‌ها و اسپا‌ها به عنوان بخشی از مانیکور و پدیکور خود می‌توانند حمام مومی پارافین ارائه دهند، اما اکثر آنها نیز آن را به عنوان یک درمان و خدمات جداگانه به مشتریان ارایه می‌دهند.

هزینه درمان موم پارافین در سالن و کشور و شهرهای مختلف، بسیار متفاوت است و از حدود 15 دلار شروع می‌‍شود و زمان آن به طور کلی حدود 30 دقیقه طول می‌کشد.

جزییات درمان با موم پارافین در خانه

در درمان پارافین از موم گرم و روغن برای تسکین درد دست، پا و مفاصل و عضلات استفاده می‌شود. این روش درمانی فواید نرم کنندگی پوست در کنار حفظ رطوبت دارد. پس یاد گرفتید علاوه بر نرم کننده حفظ رطوبت نیز دارد. شما می‌توانید با استفاده از یک وسیله کوچک و پارافین مخصوصی که برای این منظور طراحی شده است، یک درمان گرم موم پارافین را در خانه خود شروع کنید، یا می توانید این کار را در مرکز آبگرم یا سالن‌های مخصوص انجام دهید.

فواید

همانطور که توسط شرکت Therabath، تولید کننده محصولات درمان پارافین، ذکر شده است، درمان پارافین باعث تسکین درد مزمن مفصل و شل شدن عضلات سفت شده و جریان خون در ناحیه تحت درمان توسط این ماده را بهبود می‌بخشد. دامنه حرکتی را برای افراد مبتلا به آرتروز، بورسیت و سایر بیماری‌های مزمن که باعث درد و سفتی در بدن می‌شوند را افزایش می‌دهد. دامنه حرکتی یعنی میزان حداقل و حداکثر بازه‌ی حرکتی که بیمار یا انسان سالم می‌تواند تکان دهد. درمان‌های پارافین همچنین پوست خشک، شکاف دار، خشن و زخمت و پوسته پوسته را نرم و لطیف می‌کند. این می‌تواند برای اختلالات مزمن پوستی مانند اگزما و پسوریازیس مفید باشد.

بگذارید کمی دقیق‌تر شویم.

چگونه درمان موم موثر است؟

همانطور که گفته شد، درمان پارافین نوعی گرما درمانی عمیق می‌باشد. موم پارافین مایع در جذب و حفظ گرما بسیار کارآمد است. کارآمدی به این معنا که انرژی محیط و اطراف که جذب می‌شود، قدرت حفظ آن و عدم بروندهی آن انرژی را دارد. وقتی دست یا پای خود را به عنوان مثال در حمام پارافین فرو می‌کنید، با جامد شدن موم یا به اصطلاح بسته شدن، گرما از این ماده به منطقه آسیب دیده منتقل می‌شود. همانطور که می‌دانید گرما باعث افزایش گردش خون و تسکین درد و سفتی خواهد شد.

همانطور که توسط شرکت تجهیزات و تجهیزات پزشکی ذکر شده است، پارافین برای کمک به نرم شدن پوست کمک می‌کند. چگونه؟ این کار را با افزایش خون رسانی به پوست انجام می‌دهد. در عین حال منافذ پوست را باز می‌کند و از آنجایی که بر روی سطح بدن رطوبت را افزایش می‌دهند، پس از باز شدن منافذ رطوبت توسط لایه‌های زیرین پوست به دام می افتد.

با توجه به این همه موارد کاربردی، پارافین درمانی می‌تواند نیز بخشی از فیزیوتراپی و کاردرمانی باشد و حتی قادر است تا قبل از ورزش درمانی انجام شود. این امر می تواند برای توان بخشی آسیب‌های ورزشی و سایر آسیب های جسمی مفید باشد. می‌توانید درمان را در حین ماساژ درمانی یا به عنوان بخشی  از خدمات مانیکور، پدیکور و خدمات صورت انجام گیرد.

مواردی برای درمان در منزل

همانطور که گفته شد می‌توانید با استفاده از یک وسیله کوچک که مخصوص این کار طراحی شده است، با اجاق گاز آرام و ظرف مناسب که قابلیت حرارت دیدن دارد. درون ظرف حداقل 3 لیوان پارافین در آن نگهداری میشود ، درمان پارافین خود را در خانه انجام دهید. شما به 3 پوند نیاز خواهید داشت. مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو توضیح می دهد که یک نوع خاص از پارافین درمانی موجود در یک فروشگاه یا بخش لوازم پزشکی است. همچنین برای هر منطقه تحت درمان به یک دماسنج آب نبات و یک کیسه پلاستیکی و حوله حمام نیاز خواهید داشت.

دستورالعمل برای درمان در منزل

پارافین خود را در دستگاه یا ظرف مناسب ذوب کرده و اجازه دهید تا 125 درجه فارنهایت خنک و خشک شود و تمام جواهرات را از دست خود بردارید، و ناحیه مورد نظر خود را کاملاً بشویید و خشک کنید. برای مثال، برای تسکین مفاصل دست آرتروز، دست خود را چند بار به پارافین فرو کنید و صبر کنید این ماده دور دستتان خشک شود این امر موجب تا یک دستکش مومی ضخیم ایجاد کنید، مواظب باشید خود ظرف گرم را لمس نکنید. سپس دست خود را تا 30 دقیقه دوباره در حمام پارافین قرار دهید. پس از اتمام کار، موم را جدا کرده و آن را برای درمان بعدی خود می‌توانید دوباره گرم کرده و استفاده کنید.

منبع خبر: www.leaf.tv

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا