برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

جزئیات وبلاگ

نفت خام ایران

ایران هفت نوع نفت خام برای فروش در بازارهای جهانی عرضه می‌کند ; که عبارتند از نفت سبک، سنگین، فروزان، لاوان، سروش، نوروز و بهرگان. میدان فردوسی بزرگ ترین میدان نفت سنگین ایران و خاورمیانه می باشد. میدان نفتی پایدار غرب دارای نفت خام سنگین می باشد.قرار نوع نفت میدان آزادگان هم نفت سنگین می باشد.

در میدان نفتی هنگام، بر اساس مطالعات انجام گرفته کیفیت نفت خام تولیدی این میدان مشترک به ۵۱ ای.پی.آی ارتقا یافته است و بنابراین نفت خام تولیدی این میدان سبک ترین نفت تولیدی در بین کل میادین نفتی منطقه خلیج فارس و حتی جهان به شمار می رود.

نفت سبک گرانتر از نفت سنگین است.

نفت خام لاوان از بهترین انواع نفت خام های سبک جهان است که بسیاری از کشورها به دنبال این نوع نفت هستند. قبل از ورود تحریم های بین المللی و امریکا کشورهای زیادی خریدار نفت ایران بودند از جمله: کشورهای اتریش، یونان، فرانسه، ایتالیا، پرتغال، رومانی و اسپانیا از اروپا، ژاپن، هند، چین، کره جنوبی، تایوان، سنگاپور، مالزی، پاکستان و سریلانکا از آسیا، آفریقای جنوبی و مراکش از آفریقا عمده ترین خریداران نفت خام ایران بودند. نکته مهم و در عین حال مانع اصلی در صادرات نفت ایران قابل شناسایی بودن نفت ایران می باشد. نفت خام ایران دارای مشخصات DNA یعنی مشخصات ثابت و خاصی بوده و در نتیجه، قابل‌شناسایی است و اساسا تفاوتی نمی‌کند چه کسی، چه مقدار و چگونه نفت را بفروشد زیرا این خود نفت است که تحریم شده و قابل‌شناسایی است.

البته این موضوع مخالفینی هم دارد که نظر عکس دارند و طبق نظر آنها نفت ایران منحصر بفرد نبوده و قابل شناسایی نیست. بعنوان مثال برخی از کشورها از جمله ایران میادین مشترک نفتی مختلفی با کشورهای همسایه دارند و نوع نفتی که از این میدان ها برداشت می‌شود از لحاظ سبک و سنگینی و کیفیت آن تقریبا یکسان است. در نتیجه، قاعدتا نفت های عرضه شده از این میادین در بازار جهانی با هم یکسان هستند.

نفت خام ایران در چهار بزنگاه قابل‌شناسایی و تحریم شدن است:

1⃣ قراردادها

2⃣ بیمه

3⃣ حمل‌ونقل

4⃣ تراکنش‌های بانکی

در بخش قرارداد، قرارداد باید در شرایط تحریم به‌گونه‌ای بسته شود که قابل رصد و پیگیری نباشند. از سوی دیگر نفت‌کش‌ها برای حوادث احتمالی بیمه می‌شوند و در شرایط تحریم شرکت‌های بیمه حاضر به پوشش بیمه‌ای محموله‌های ایران نیستند. در موضوع حمل‌ونقل، نفت‌کش‌های ایران رصد می‌شوند و هر کشوری که در بندرهای خود با این نفت‌کش‌ها همکاری کند مورد تحریم قرار می‌گیرند. و یکی از راهبردهای ایران برای حل این مشکل  استفاده از پرچم سایر کشورها بود. در مورد تراکنش های بانکی هم کشورهایی که با ایران مبادله نفت (نفت خام) می‌کنند با استفاده از سامانه پیام رسان سوئیفت(SWIFT) شناسایی می‌شوند و در نتیجه، پول ایران در حساب‌های بانک های خارجی بلوکه می‌شود.

بنابراین تحریم نفت ایران (نفت خام) در این چهار بخش صورت می‌گیرد نه تحریم خود نفت ایران (نفت خام) و این امر ربطی به شناسایی خاصیت آن و تحریم نوعی خاص از نفت ندارد.

درجه API تنها یکی از راه‌های شناسایی نفت ایران است و صرفاً عامل اصلی به شمار نمی‌رود، چنانچه برای تغییر API نفت ایران نیاز به نفت دیگری باشد باید صدها هزار بشکه نفت سبک غیر ایرانی با نفت ایران مخلوط شود که تهیه این حجم از نفت، بسیار سخت است و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیست. اما مهم‌ترین ویژگی نفت ایران «وانادیوم» و «نیکل» نفت است که به هیچ عنوان قابل تغییر نیست، این ویژگی ، میزان فلزات نفت ایران را مشخص می‌کند که با یک آزمایش ساده قابل تشخیص است؛ آگاهان به خوبی می‌دانند یکی از شاخصه‌های نفت خام‌های عمده ایران، میزان فلزات سنگین آنها بخصوص وانادیوم است که در عملیات مخلوط سازی‌های، به سادگی قابل شناسایی است. برای اندازه‌گیری وزن مخصوص نفت، معیاری به نام API (American petroleum Institute) تعریف شده است. API عکس چگالی است. نفت‌هایی که چگالی پایین‌تری دارند API بالاتری دارند و نفت سبک نامیده می‌شوند و نفت‌هایی که چگالی بالاتری دارند API پایین‌تری دارند و نفت سنگین نامیده می‌شوند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا