برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات کامل در مورد آب اکسیژنه ( Hydrogen Proxide )

اطلاعات کامل در مورد آب اکسیژنه ( Hydrogen Proxide )

هیدروژن پراکسید

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید با فرمول ، مایعی به رنگ آبی کمرنگ و کمی چگال‌تر از آب است و نوعی اسید ضعیف به شمار می‌آید. آب اکسیژنه اکسنده‌ای قوی محسوب می‌شود و به همین دلیل از آن به عنوان ماده سفید‌کننده بهره می‌گیرند.
آب اکسیژنه را به عنوان ساده‌ترین پراکسید یعنی ترکیبی با پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن می‌شناسند. این ماده، علاوه بر کاربردهای ذکر شده، به عنوان ماده ضدعفونی کننده نیز کاربرد دارد. لازم به ذکر است که از محلول‌های غلیظ هیدروژن پراکسید موسوم به «High-test peroxide» ، به عنوان سوخت موشک استفاده می‌کنند.
هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود. آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می‌شوند بکار می‌رود. هیدروژن پراکسید ساده‌ترین پراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند). آب اکسیژنه خالص H2O۲ یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آن را تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بو است، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسیدکننده‌ای قوی است.
تجزیه این ماده باعث ایجاد رادیکالهای OH می‌شود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی‌باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسیدکنندگی خود، مواد آلی و معدنی را اکسید می‌کند.

کاربرد های آب اکسیژنه 

پراکسید هیدروژن یک ضد عفونی کننده ملایم است که برای جلوگیری از عفونت بریدگی ، خراش و سوختگی جزئی روی پوست استفاده می شود. همچنین ممکن است به عنوان دهان شویه برای کمک به از بین بردن مخاط یا از بین بردن سوزش جزئی دهان استفاده شود (به عنوان مثال ، به دلیل شپشک / برفک ، التهاب لثه). این محصول هنگامی که به ناحیه آسیب دیده وارد می شود با آزاد سازی اکسیژن کار می کند. آزاد شدن اکسیژن باعث کف شدن می شود ، که به از بین بردن پوست مرده و تمیز کردن منطقه کمک می کند. این محصول نباید برای درمان زخم های عمیق ، گزش حیوانات یا سوختگی های جدی استفاده شود.

 • از آنجایی که سفیدکننده و رنگبر است، برای پاک کردن لکه هایی چون خون، قهوه و غیره مناسب است.
 • برخی از خمیردندانها در هنگام استفاده آب اکسیژنه تولید میکنند که باعث سفید شدن دندان میشود.
 • از آن برای بی رنگ کردن انواع پارچه ها، پشم، مو و غیره استفاده میشود.
 • این ماده به نوعی بوبر نیز هست و از آن برای شست و شو و درمان زخمهای بدبو استفاده میشود.
 • آب اکسیژنه رقیق برای قرقره کردن نیز به کار میرود و در درمان سرماخوردگی نیز موثر است.
 • از آب اکسیژنه برای ضدعفونی کردن آب استخر ها و جلوگیری از گندیدن آن نیز استفاده میشود که دارای مزایای زیادی است.
 • آب اکسیژنه در بسیاری از سیستم های طبیعی از جمله بدن انسان یافت می شود. آنزیم هایی که از این ماده استفاده می کنند یا آن را تجزیه می کنند، با نام پراکسیداز ها(Peroxidases) شناخته می شوند.
 • آب اکسیژنه به عنوان یک فرآورده با طول عمر پایین در بسیاری از واکنش های بدن تولید می شود. H2O2 برای سلول ها سمی است. دلیل سمیت آن نیز اکسید کردن پروتئین ها، غشا سلول ها و DNA است.
 • برای نگهداری ماهی ها و ضدعفونی کردن آب آن‌ها استفاده می شود.

شستشوی جراحات
از آب اکسیژنه برای شستشو و ضدعفونی جراحات سطحی استفاده شده است. در این فرم فرم توصیه می شود باید حداکثر 5 باشد. تکه ای پنبه را به محلول آغشته کرده و به آرامی روی قسمت آسیب دیده بکشید.
سفید کردن لباسها
این مکان مناسب برای جایگزین سفید کننده مواد شیمیایی باشد. برای سفید کردن لباس کافی است یک فنجان آب اکسیژنه را در ظرف آب ریخته و لباس را در آن خیس کنید. این ماده برای از بین بردن لکه خون بسیار مؤثر و فوری است.
درمان قارچهای پا
برای درمان مشکلات قارچی مکرر پاها و انگشتان توصیه می کند از محلولی نسبت به آب مورد استفاده اکسیژنه و استفاده از آب مورد استفاده قرار گیرد. شب ها چند دقیقه ای پاها را در این محلول خیس کرده و کاملاً خشک کنید.
شستشوی دهان و لثه ها
استفاده از آب اکسیژنه به عنوان محلول شستشوی دهان و دندانها بسیار مؤثر و مقرون به صرفه است. حتماً باید مراقبت کنید که بلعیده نشود ممکن است تحریک داخلی ایجاد کند. علاوه بر خواص پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی دهان ، آب اکسیژنه برای درمان مؤثر التهابات لثه و عفونت های گلو نیز کمک می کند. برای رفع الاتهابات توصیه می شود از حالت خالص استفاده شود اما در صورت غرغره کردن باید با مقدار کافی آب مخلوط شود و چند ثانیه بیشتر طول می کشد.
سفید کردن دندانها
اگر از آب اکسیژنه به عنوان محلول شستشوی دهان مرتب استفاده کنید ، متوجه می شوید که اگر شما از مطالعه قبلی استفاده کرده اید ، شما را سفیدتر می کند.
بهبود لکه های پوستی
اب اکسیژنه برای از بین بردن لکه های پوستی عالی است. برای مشاهده تأثیر آن باید به طور مرتب در طول دو هفته استفاده شود. توصیه می کنید که به پنبه آغشته کمک کنید تا آن را لکه دار کنید پس از اینکه جزیره کشیده شود ، زیرا ممکن است تحریک شود در صورتی که باشد.
نظافت منزل
۵۰ میلی لیتر آب اکسیژنه ۳ ٪ را در حداکثر ظرفشویی مقدار بریزید و تأثیر فوق العاده عالی را در ظرف های تمیز ببینید که ببینید. برای تمیز کردن تخته گوشت و از بین بردن باکتری های آن مخلوطی از آب اکسیژنه ۳ ٪ را با مقدار مساوی سرکه تهیه کنید. همچنین برای نظم و ضدعفونی کردن حمام و سرویس بهداشتی این نوع آب اکسیژنه را با مقدار مساوی آب مخلوط کرده و استفاده می کنید.
درخشندگی موها
بیش از محصولات مراقبت از موها حاوی آب اکسیژنه وجود دارد. شما هم در منزل محلولی آماده هستید که به درخشندگی موها کمک کند. ۵۰ ٪ آب اکسیژنه ۳ ٪ را با این مقدار آب مخلوط کرده و آن را در اسپری بریزید. آن را روی موهای خیس بپاشید و مانند مقداری شانه بزنید. درخشندگی موها به تدریج دیده شده است. مقدار بیش از حد استفاده نکنید زیرا ممکن است هیچ چندان مطلوبی نداشته باشد
بازیافت کاغذ
اب اکسیژنه در بازیافت کاغذ نقش مؤثری را دارد و سفید می کند کاغذهای بازی را در بعضی از کارخانه ها بازی می کند بازی کاغذ را بر روی هیدروژن پراکسیس است
ساخت موشک
در ارتقاعات زیاد به دلیل صحیح بودن اکسیژن موشک نمی توان از اکسیژن استفاده کرد برای همین اکثر موشک های مخلوط اب اکسیژنه دارند تا از اکسیژن استفاده کنند.

تجریه آب اکسیژنه

تجزیه هیدروژن پراکسید در اثر افزایش عواملی مانند گرما، غلظت، pH افزایش می یابد. در نتیجه بهترین شرایط برای نگهداری آن، شرایطی با دمای پایین، رقیق و کمی اسیدی است. واکنش تجزیه آن به صورت زیر است:
واکنش تجزیه هیدروژن پراکسید
همچنین فلزات واسطه می توانند باعث افزایش سرعت این واکنش و کاتالیز شدن آن شوند.
تچزیه هیدروژن پراکسید باعث رها شدن اکسیژن و گرما می شود. این موضوع می تواند خطرناک باشد به طوری که ریختن آب اکسیژنه با غلظت بالا روی یک ماده قابل اشتعال، می تواند باعث آتش گرفتن فوری آن ماده شود.

خواص آب اکسیژنه

نقطه جوش آب اکسیژنه را به کمک برونیابی در حدود 150/2 درجه سانتی‌گراد ذکر کرده‌اند. این مقدار ، حدود ۵۰ درجه سانتی‌گراد بیش‌تر از نقطه جوش آب است. البته در عمل، زمانی که آب اکسیژنه را حرارت بدهیم ، قبل از رسیدن به این دما، تحت تجزیه حرارتی و به صورت انفجاری، تجزیه خواهد شد. آب اکسیژنه را به طور ایمن و در فشار کاهش‌یافته، تقطیر می‌کنند.
به مرور آب اکسیژنه تجزیه و تبدیل به آب و اکسیژن می‌گردد. این عمل تجزیه در محیط بازی سریعتر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می‌گیرد. همچنین در نور یا گرما تجزیه می‌شود بنابراین باید در ظرف کدر و دور از گرما نگهداری شود. اگر مدت مدیدی آب اکسیژنه را انبار کنند، ممکن است کاملاً تجزیه و تبدیل به آب گردد. بر اثر گرد بعضی اجسام عمل تخریب آب اکسیژنه تسریع می‌گردد مانند گرد دی‌اکسید منگنز و گرد فلزات.
اگر بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدارکننده مانند اسید فسفریک، اوره، اسید بنزوئیک و نظیر آن‌ها بیفزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌گردد. آب اکسیژنه اثر میکروب کشی، بوبری و سفیدکنندگی دارد چنان‌که اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملاً بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز تخریب می‌کند به همین دلیل تکه کالباس درون ظرف بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود.

گریدهای هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)

هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) با توجه به نیازهای متفاوت آن در صنایع مختلف، به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شود:
گرید دارویی (درجه دارویی) – هیدروژن پراکسید 3 درصد
این گرید را به طور معمول از داروخانه به سمت تمیز کردن مواد مخدر و ضد عفونی کردن لوازم خانگی تهیه کرد. این درجه از ماده به طور کلی حاوی تثبیت کننده است. همچنین از ترکیب آب اکسیژنه ۳ درصد و اوره و بنزالکونیوم کلراید در آبدیونیزه ، بعنوان محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح استفاده می شود.
گرید آرایشگر (Beautician Grade) – غلبه بر قدرت به طور خاص 3 تا 12 درصد
این گرید به عنوان سفید کننده و تقویت کننده مو به کار برده شده است.
گرید معرف (Reagent Grade) – غلظت ارزشاً 30٪
این گرید در آزمایش های علمی ، تحقیقاتی ، پژوهشی است و از آن جایی که حاوی لرزشگیر است ، در استفاده از انواع مختلف شیمیایی استفاده می شود.
گریدهای دیگر را نیز در منبع مین قسمت مشاهده کنید.

هیدروژن پراکسید 35 در صد چیست و چه کاربردی دارد ؟

آب اکسیژنه35 در صد که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا فاقد تثبیت کننده است که در اغلب هیدروژن پراکسیدهای تجاری در دسترس ، یافت می شوند.این تثبیت کننده عبارتند ازاستانیلید ، فنول ، استانات سدیم ، پیروفسفوریک سدیم.
ویژگی های منحصر به فرد آب اکسیژنه به عنوان یک ضد عفونی کننده ،خون بند و اجازه استفاده در مواد آرایشی، غذا، داروسازی، پزشکی و صنایع دیگر را می دهد.

موارد استعمال آب اکسیژنه

لکه شراب قرمز ، خون ، قهوه و غیره را هم می‌توان به وسیلهٔ آب اکسیژنه پاک نمود. محلول غلیظ H2O۲ به عنوان یک اکسیدان برای سوخت موشک‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از خمیر دندانها و سایر اجسامی که برای پاک کردن دندانها بکار می‌رود در موقع استعمال تولید آب اکسیژنه می‌کنند و اکسیژن این آب اکسیژنه دندان را سفید می‌نماید.
آب اکسیژنه در بی‌رنگ کردن شاخ، پشم گوسفند، پنبه، کتان، کنف، کاه، چوب، کاغذ، روغن، چربی، واکس، صابون، ابریشم، عاج، پر و غیره بکار می‌رود. رنگ بعضی لکه‌های صورت را هم آب اکسیژنه تخریب می‌کند. اگر موی سیاه را پس از شستن با کربنات سدیم (تا چربی آن برطرف شود) در محلول آب اکسیژنه بگذارند به رنگ روشن در می‌آید. اگر موی سیاه سر را با مخلوطی از ۱۰۰ گرم آب اکسیژنه ۳۰٪ و چهار قطره محلول ۲۵٪ آمونیاک تر نمایند و پس از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه با آب خالص و سپس با محلول اسید استیک‌دار بشویند، بور مایل به قرمز می‌شود. وجود آمونیاک از این جهت لازم است که آب اکسیژنه در حضور قلیاییها سریعتر اکسیژن می‌دهد و در نتیجه موها تندتر بور می‌شوند. مصرف مکرر آب اکسیژنه برای مو مضر است زیرا که مو را شکننده می‌نماید. در جنگ جهانی دوم آب اکسیژنه ۸۵٪برای اکسیداسیون سریع الکل در زیر دریاییها و موشک‌ها مصرف می‌کردند.
هیدروژن پراکسید در سلول‌های جانوری و گیاهی نیز تولید می‌شود، در اندامکی به نام پراکسی زوم، چون پراکسید هیدروژن تولید شده ماده‌ای سمی است توسط آنزیم کاتالاز به سرعت بسیار بالا به آب H2O و اکسیژن O2 تجزیه می‌شود تاهم سمی‌بودن آن از بین برود و هم به لیپیدهای تولید شده توسط اندامک شبکه آندوپلاسمی آسیبی نرساند.

خطرات آب اکسیژنه

 • آب اکسیژنه از نظر فیزیولوژیکی ماده ی خطرناکی به حساب می آید. این ماده بدلیل خاصیتا اکسیدکنندگی خود، برای سلول ها ماده ای سمی است. دلیل سمیت آن بخاطر اکسید شدن پروتئین ها، غشاء لیپیدی سلولها و DNA توسط یون پراکسید است.
 • غلظت های پایین آن(در حدود 6 درصد) خطر زیادی برای انسان ندارند و به سادگی ممکن است در داروخانه ها نیز یافت شوند. البته همین غلظت هم برای استفاده های داخلی بدن یا سیستم گوارشی مناسب نیست. غلظت های بالای آن(که معمولا بالای 40 درصد هستند) دارای خطرات بیشتری هستند.
 • آب اکسیژنه باید در یک مکان خنک، خشک و با تهویه مناسب نگهداری شود و به دور از مواد قابل اشتعال نگهداری شود. برای نگهداری آن باید از یک ظرف غیر واکنش پذیر مانند شیشه یا استیل شد زنگ استفاده شود.
 • هیدروژن پراکسید در ترکیب با مواد آلی، ممکن است ترکیبات انفجاری خطرناکی ایجاد کند. این ماده خورنده است و برای بدن مضر است. حتی غلظت های پایین آن که برای مصارف خانگی استفاده میشوند نیز میتوانند باعث خارش در چشم، پوست و نواحی مخاطی بشوند. خوردن هیدروژن پراکسید بسیار خطرناک است؛ این ماده با ورود به معده و تجزیه، تولید گاز بسیاری زیادی میکند.(برای محلول 3%، در حدود 10 برابر خود محلول گاز ایجاد میشود.
 • آب اکسیژنه روی پوست می تواند باعث اکسید شدن شده و سلول های سطحی پوست را تخریب کند. اگر مدت زمانی که آب اکسیژنه با پوست در تماس است زیاد باشد، می تواند باعث سوختگی پوست شود. همچنین غلظت های بالای آب اکسیژنه بسیار برای پوست خطرناک هستند. اگر پوست در اثر استفاده از آب اکسیژنه با غلظت های کم و به مدت کوتاه بسوزد، رنگ پوست سفید می شود که طی چند ساعت دوباره به رنگ عادی خود باز میگردد. اما در صورتی که غلظت آب اکسیژنه بالاتر باشد، خورندگی آن نیز به شدت زیاد بوده و حتما لازم است که به پزشک مراجعه شود.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا