برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات کامل در مورد کلروفرم ( Chloroform )

اطلاعات کامل در مورد کلروفرم ( Chloroform )

کلروفرم به عنوان تری کلرومتان یا متیل تری کلراید نیز شناخته می شود. این مایعی بی رنگ با بوی مطبوع و غیر تحریک کننده و طعمی کمی شیرین است.
بیشتر کلروفرم موجود در محیط از صنعت حاصل می شود. فقط در مواقعی که به دمای بسیار بالایی برسد می سوزد. کلروفرم یکی از اولین داروهای بیهوشی استنشاق است که در حین جراحی استفاده می شود ، اما امروزه از آن برای بیهوشی استفاده نمی شود. تقریباً از کلروفرم تولید شده در ایالات متحده امروزه برای ساخت سایر مواد شیمیایی استفاده می شود ، اما برخی از آنها به کشورهای دیگر فروخته یا معامله می شود. ما همچنین کلروفرم وارد می کنیم.
کلروفرم از شرکت های شیمیایی و کارخانه های تولید کاغذ وارد محیط می شود. همچنین در فاضلاب های تصفیه خانه های فاضلاب و آب آشامیدنی که کلر به آنها اضافه شده وجود دارد. برای از بین بردن باکتری ها ، به بیشتر آب آشامیدنی و بسیاری از فاضلاب ها کلر اضافه می شود. مقدار کمی کلروفرم به عنوان یک محصول ناخواسته در طی فرآیند افزودن کلر به آب تشکیل می شود. کلروفرم می تواند مستقیماً از کارخانه های سازنده یا استفاده کننده آن و با تبخیر از آب و خاک موجود در آن وارد هوا شود. وقتی فاضلاب حاوی کلر در آب یا خاک رها شود می تواند وارد آب و خاک شود. ممکن است از نشت و در اثر نشت از محل های ذخیره سازی و زباله به آب و خاک وارد شود. راه های زیادی برای ورود کلروفرم به محیط وجود دارد ، بنابراین مقادیر کمی از آن احتمالاً تقریباً در همه جا یافت می شود.
کلروفرم گازی بی رنگ با فرمول شیمیایی CHCL3 است. این ماده ازاستون و همچنین اتانول از طریق اثر پودر سفیدکننده کلر(هیپوکلریت کلسیم) تولید نمود.
بخاره آن سمی و اعتیاد اور است و تنفس طولانی آن کشنده است. در گذشته به عنوان بیهوش کننده ( اولین بار در زایمان ) مورد استفاده قرار می‌گرفت. کلوروفرم اولین بار توسط سه دانشمند با یک روش مشترک همزمان بدست آمد که اولین آن شیمیدان فرانسوی اوژن کشف شد.

تاریخچه

کلروفرم توسط سه محقق مستقل از یکدیگر کشف شد. کلروفرم در سال 1831 توسط شیمیدان فرانسوی اوژن Soubeiran کشف شد که آن را از استون(2-propanone) و همچنین اتانول از طریق اثر پودر سفیدکننده کلر(هیپوکلریت کلسیم) تولید نمود. پزشک آمریکایی ساموئل گوتری نیز این ترکیب را تولید کرد. به‌طور مستقل، Justus فون Liebig نیز به همین ترکیب دست یافت.

کاربرد های کلروفرم 

کلروفرم با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود کاربرد های گسترده ای در صنایع مختلف دارد. این ماده شیمیایی اغلب به عنوان ماده مورد استفاده بیهوشی در صنعت پزشکی، دارویی، طب سنتی و غیره استفاده می شود. این ماده همواره کاربرد های محدودی در صنایع گوناگون دارد.
در گذشته از کلرو فرم به عنوان ماده بیهوش‌کننده بیمار در اتاق عمل استفاده می‌شد. از این ماده هزاران تن در صنایع یخچال‌سازی و ساخت تفلون تولید و در طبیعت رها می‌شود.همچنین برای تهیه فلوروکربن 22سردکننده، چاشنی و تهیه تترافلورواتیلن و پلی تترافلورواتیلن و سایر مواد شیمیایی به کار برده می‌شود. همچنین به عنوان حلال، تهیه عصاره، حشره کش، مواد نگهدارنده و شیرین‌کننده محصولات داروئی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده از کلروفرم برای بیهوشی

این ماده شیمیایی پس از کشف ویژگی های آن کاربرد های اولیه خود را جراحی و وضع حمل پیدا کرد. کاربرد اولیه این ماده به عنوان بیهوش کنندگی سبب شهرت و تولید مقیاس بالای آن شد. با افزایش استفاده این ماده در علم پزشکی جنبه های دیگر آن کشف شدند.

کلروفرم آزمایشگاهی

کلروفرم در فرایند های آزمایشگاهی به عنوان یک معرف یا شناساگر (Reagent) استفاده می شود. به کمک این ماده تشخیص آمین های اولیه، برمید ها و یدید ها صورت می گیرد. از طرف دیگر می توان از آن در جداسازی ترکیبات آلی در شیمی تجزیه استفاده کرد. در مصارف آزمایشگاهی، از آن در نگهداری از بافت‌های آلی در آزمایشگاه استفاده می شود. مثال آن نمونه های تشریحی است که نباید متلاشی یا تجزیه شوند. این موارد شامل مرگ ساده و بدون درد و حفظ نمونه حشرات آزمایشگاهی بدون آسیب به آنها می باشد.

کاربرد های پزشکی و دارویی

کلروفرم از بهترین حلال های آلکالوئید، جهت استخراج این ماده از مواد گیاهی در صنایع داروسازی می باشد. نمونه مواد استخراجی آن شامل موارد زیر می باشند:

 • استخراج مرفین از گیاه خشخاش
 • استخراج آنتی بیوتیک‌ها، ویتامین‌ها، و طعم دهنده ها
 • استخراج اسکوپولامین (Scopolamine) از داتورا یا تاتوره (Datura)

در موارد دیگر این ماده به طور قانونی به عنوان یک ماده بی حس کننده موضعی، حلال، نشئه کننده و بیهوش کننده کاربرد دارد. این کاربرد در پزشکی و دندانپزشکی به ویژه در پروسه‌ های ریشه‌ دندان یا روت کانال (Root Channel) دیده می شود. همچنین می توان از آن در فرمولاسیون دامپزشکی جهت کنترل عفونت کرم پیچی شکل (Screw worm) در حیوانات خانگی و دام استفاده کرد.

حلال

هیدروژن متصل به کربن در کلروفرم در پیوند هیدروژن شرکت می کند. در کل دنیا ، از کلروفرم در فرمولاسیون سموم دفع آفات ، به عنوان حلال چربی ها ، روغن ها ، لاستیک ، آلکالوئیدها ، موم ها ، گوتاپرکا و رزین ها ، به عنوان ماده پاک کننده ، بخور دانه ، در خاموش کننده های آتش و در صنایع لاستیک استفاده می شود.  CDCl3 یک حلال رایج است که در طیف سنجی NMR استفاده می شود.

اسید لوئیس

در حلالهایی مانند CCl4 و آلکانها ، کلروفرم هیدروژن به انواع بازهای لوئیس پیوند می خورد. HCCl3 به عنوان یک اسید سخت طبقه بندی می شود و مدل ECW پارامترهای اسید خود را به عنوان EA = 1.56 و CA = 0.44 ذکر می کند.

معرف

کلروفرم به عنوان معرف ، به عنوان منبع گروه دی کلروکاربن: CCl2 عمل می کند. این ماده با هیدروکسید سدیم آبی معمولاً در حضور یک کاتالیزور انتقال فاز برای تولید دی کلروکاربن واکنش می دهد: CCl2. این معرف با اثرات ارتو-فرمیلاسیون حلقه های معطر فعال مانند فنل ها ، تولید آریل آلدهیدها در واکنشی معروف به واکنش Reimer-Tiemann.

استفاده های صنعتی

کلروفرم به عنوان یک ماده مهم در انتقال حرارت در کپسول‌های آتش نشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امر سبب می شود که دمای تتراکلرید کربن را پایین می‌آورد. این ماده شیمیایی با توجه به ویژگی های آن به عنوان حلال صنعتی برای مواد مختلف می باشد. این موارد عبارتند از:

 • رزین
 • روغن
 • چربی
 • واکس
 • گریس
 • چسب
 • خشک شویی
 • صنعت عکاسی

در مصارف دیگر از این ماده به عنوان یک ماده واسطه در تولید انواع رنگینه ها و آفت کش ها استفاده می شود. همچنین در گاز دود گر یا ماده ضد عفونی کننده تدخینی (Fumigant) در غلات و حبوبات انبار شده موجود می باشد.

کاربردهای قدیمی کلروفرم

کلروفرم در گذشته در صنعت یخچال سازی و تولید تفلون استفاده می‌شد. و همچنین برای تولید ماده فلوروکربن22 ( سرد کننده یخچال ) و تهیه ماده تترافلورو اتیلن استفاده می‌شد.
همچنین به عنوان حلال و تولید حشره کش و مواد نگه دارنده و شیرین کننده مواد دارویی استفاده می‌شد. نخستین زنی که با کمک کلروفرم وضع حمل کرد، از آن جا که زایمان بسیار بی‌دردی داشت؛ اسم فرزند خود را آنستازیا (به معنای هوشبری) گذاشت.

مضرات

کلروفرم یکی از خطرناکترین هیدروکرین‌های کلردار فرّار است. تنفس، بلع و تماس آن با پوست زیان‌آور است ممکن است سبب بیهوشی، فلج دستگاه تنفسی، توقف ضربان قلب و مرگ دیر رس به علت ضایعات کبدی و کلیوی شود. گاهی به عنوان تدخین استفاده می‌شود. کلروفرم چربی پوست را می‌شوید و باعث تحریک آن می‌شود. در تماس حاد با کلروفرم علائم مشاهده شده عبارتند از: سر درد، تهوع، احساس مستی، خستگی، گیجی، اضطراب، التهاب، بیهوشی، افت تنفسی، انجماد و مرگ در حالت بیهوشی. مرگ ممکن است در اثر فلج شدن دستگاه تنفسی یا از کار افتادن قلب باشد. در اثر تماس مزمن علائم مشاهده شده عبارتند از: علائم عصبی و گوارشی شبیه افراد معتاد به الکل و همچنین بزرگ شدن کبد، التهاب سمی کبد و تجمع چربی در کبد.
دانشمندان برای محافظت از مردم در برابر اثرات مضر مواد شیمیایی سمی و یافتن راه هایی برای درمان افرادی که آسیب دیده اند ، از آزمایشات بسیاری استفاده می کنند.
یکی از راه های بررسی اینکه آیا یک ماده شیمیایی به افراد آسیب می رساند ، یادگیری نحوه جذب ، استفاده و آزادسازی ماده شیمیایی توسط بدن است. برای برخی از مواد شیمیایی ، آزمایش حیوانات ممکن است لازم باشد. آزمایش حیوانات همچنین ممکن است برای شناسایی اثرات سلامتی مانند سرطان یا نقص مادرزادی استفاده شود. بدون حیوانات آزمایشگاهی ، دانشمندان یک روش اساسی را برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری عاقلانه برای محافظت از بهداشت عمومی از دست می دهند. دانشمندان وظیفه دارند با احتیاط و دلسوزی نسبت به حیوانات تحقیق کنند. امروزه قوانین از رفاه حیوانات تحقیقاتی محافظت می کنند و دانشمندان باید از دستورالعمل های دقیق مراقبت از حیوانات پیروی کنند.
در انسان ، پس از تنفس هوا یا نوشیدن مایعاتی که حاوی مقدار زیادی کلروفرم است ، کلروفرم بر سیستم عصبی مرکزی (مغز) ، کبد و کلیه ها تأثیر می گذارد. قبل از اینکه اثرات مضر آن بر روی کبد و کلیه ها مشخص شود ، از کلروفرم به عنوان بی حس کننده در طی جراحی استفاده می شد. تنفس حدود 900 قسمت کلروفرم در یک میلیون قسمت هوا (900 ppm یا 900،000 ppb) برای مدت کوتاهی باعث خستگی ، سرگیجه و سردرد می شود. اگر هوا را تنفس می کنید ، غذا می خورید یا آب حاوی مقادیر بالای کلروفرم می نوشید ، در مدت طولانی کلروفرم ممکن است به کبد و کلیه های شما آسیب برساند. مقادیر زیادی کلروفرم می تواند باعث ایجاد زخم در هنگام تماس کلروفرم با پوست شما شود.
ما نمی دانیم که آیا کلروفرم باعث اثرات مضر باروری یا نقایص مادرزادی در افراد می شود. سقط جنین در موش و موشهایی که در طول بارداری کلر فرم را با مقدار زیاد (30 تا 300 ppm) و در موشهایی که کلروفرم را در دوران بارداری خورده اند تنفس می کنند. اسپرم غیرطبیعی در موشهایی یافت شد که برای چند روز هوا حاوی مقادیر بالا (400 ppm) کلروفرم را تنفس می کردند. فرزندان موش و موش هایی که در طول بارداری کلروفرم تنفس می کردند نقص مادرزادی داشتند.
نتایج مطالعات روی افرادی که آب کلر خورده بودند ، ارتباط احتمالی بین کلروفرم موجود در آب کلر شده و بروز سرطان روده بزرگ و مثانه را نشان داد. سرطان کبد و کلیه ها در موش ها و موش هایی که غذا می خوردند یا آبی می نوشیدند که مقدار زیادی کلروفرم در آن برای مدت طولانی وجود داشت ، ایجاد شد. ما نمی دانیم که آیا سرطان کبد و کلیه پس از مواجهه طولانی مدت با کلروفرم در آب آشامیدنی در افراد ایجاد می شود یا خیر. براساس مطالعات انجام شده بر روی حیوانات ، وزارت بهداشت و خدمات انسانی (DHHS) تعیین کرده است که به طور منطقی ممکن است کلروفرم یک ماده سرطان زا باشد (ماده ای که باعث سرطان می شود). آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) تعیین کرده است که کلروفرم احتمالاً برای انسان سرطان زاست 2B. EPA مشخص کرده است که کلروفرم یک ماده سرطان زای احتمالی در انسان است.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی 

کلروفرم با دمای ذوب ۵/۶۳- درجه سانتی گراد، دمای جوش ۱۵/۶۱ درجه سانتی گراد مشخص شده است. این ماده شیمیایی با چگالی ۴۸۹/۱ گرم بر سانتی متر مکعب در الکل ها، روغن ها، آب، دی اتیل اتر، بنزن، کربن تترا کلرید و کربن دی سولفید حل پذیر است. این ترکیب شیمیایی سومین عضو خانواده کلرو متان ها می باشد. میزان کلروفرم طبیعی تقریبا برابر ۶۶۰ هزار تن در سال است. حدود ۹۰ درصد این ماده توسط انواع جلبک های دریایی و قارچ ها در طبیعت تولید می گردد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا