برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

جزئیات وبلاگ

کلر چیست؟

کلر چیست؟

مهمترین پیشرفت بهداشتی مواد در چند دهه اخیر بلاشک کلر می‌باشد.

خاصیت ضد عفونی‌کننده کلر به بهبود زندگی میلیاردها انسان در جهان کمک کرده است. جدا از این خواص، کلر همچنین یک ماده اساسی شیمیایی می‌باشد که برای تولید بسیاری از محصولات جانبی که به سلامت و ایمنی عمومی افراد، تغذیه، امنیت و حمل و نقل کمک می‌کنند، استفاده می‌شود.

دایره استفاده این ماده فراتر از تصور است علاوه بر موارد بالا این ماده در محصولات و زمینه‌های مختلفی از لنزهای تماسی، تهویه مطبوع و صفحات خورشیدی گرفته تا جلیقه های مقاوم در برابر گلوله، پنجره های کم مصرف  رنگ و پروتز استفاده می‌شود.

این ماده شیمیایی از نمک معمولی تولید می‌شود. نمک یکی از فراوانترین و مواد معدنی روی زمین است. خوشبختانه به اندازه کافی نیز یافت می‌شود. فرآیند تولید کلر بسیار کارآمد است،کارآمد است از این جهت که هیدروژن، محصول جانبی فرآیند تولید آن می‌باشد، به زبان دیگر هیدروژن دورریز فرایند تولید کلر می‌باش و به عنوان منبع انرژی در بسیاری از تأسیسات تولیدی استفاده می‌شود

همچنین هیدروکسید سدیم، یک محصول جانبی دیگر از کلرات می‌باشد که محصولی بسیار باارزش و ضروری در صنایع می‌باشد.

آب

علاوه بر موارد بالا و ذکر شده،این ماده به سالم ماندن آب آشامیدنی و تصویه و ضدعفونی کردن استخرهای عمومی نیز کمک می‌کند.

قبل از اینکه شهرها به طور معمول برای ضدعفونی کردن آب از هر گونه انگل و ویروس انجام دهند، هر ساله هزاران نفر در اثر بیماریهای ناشی از آب مانند وبا، تب تیفوئید، اسهال خونی و هپاتیت A می‌مردند. در نتیجه بیماری هایی مانند اسهال یا بثورات پوستی نیز اثرات عدم کشف کلر و همچنین عدم استفاده کلر در اب بود.

ضد عفونی کننده خانگی

از کلر برای ساخت سفید کننده سطوح خانگی استفاده می شود که علاوه بر آن باعث سفید و ضد عفونی شدن لباس ها و ضد عفونی سطوح آشپزخانه و حمام می شود. همچنین ترکیب محلول های سفید کننده و آب رقیق در از بین بردن میکروب هایی که ممکن است در سطوح خانگی دیده شوند و باعث بیماری افراد (از جمله ویروس نورو ویروس) می‌شود. این محلول در پخش و همه‌گیری آنفولانزای فصلی نیز موثر است.

غذا

این ماده با محافظت از محصولات در برابر آفات و ضد عفونی نگه داشتن سطوح آشپزخانه و سایر سطوح تماس با مواد غذایی، باعث  از بین بردن ویروس و انگل‌های بیماری زا بر روی غذا می‌شود.

مراقبت‌های بهداشتی

کلر برای تولید داروهایی که به آنها وابسته هستیم و مصرف می‌کنیم، بسیار مهم است. از جمله داروهای کاهش کلسترول، کنترل درد آرتروز و تسکین علائم آلرژی موثر باشد. از کلر برای تولید لنزهای تماسی، عینک های ایمنی و استنشاق های تنفسی نیز استفاده می‌شود.

انرژی و محیط زیست

کلر نقش مهمی در مهار انرژی خورشیدی و مضرات آن، تصفیه سیلیسیم و کمک به تبدیل آنها به تراشه های صفحه خورشیدی دارد. پره های توربین بادی ساخته شده از رزین های اپوکسی شدهاند که بر پایه کلر به تبدیل نیروی باد به برق کمک می‌کند.

فن آوری پیشرفته

شاید باورش کمی سخت باشد اما کلر برای تولید پردازنده‌ها و چیپست‌های سریع استفاده می شود که تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه ها را تأمین می‌کنند.

ساختمان و ساخت و ساز

عایق کف پلاستیکی، ساخته شده با استفاده از کلر ، باعث افزایش بازده سیستم‌های گرمایش و تهویه هوا در خانه، کاهش قبوض انرژی و درنتیجه صرفه جویی در منابع طبیعی می‌شود. کلر در کل هزینه‌های گرمایش و سرمایش و انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد تولید پنجره‌های وینیل با فناوری استفاده شده کلر به یک سوم انرژی مورد نیاز برای تولید پنجره‌های آلومینیومی نیاز دارد و کلر حتی با کمک به تولید رنگ‌های بادوام ، به زیبایی هر اتاق در خانه شما کمک می‌کند.

دفاع و اجرای قانون

از کلر برای تولید جلیقه‌های مقاوم در برابر گلوله که توسط سربازان و افسران پلیس استفاده می‌شود از کلر همچنین برای تولید چتر نجات و عینک دید در شب استفاده می‌شود.

این ماده یکی از تقریبا 100 عنصر شیمیایی طبیعی است و ترکیبات کلر به طور طبیعی در سراسر جهان نیز یافت می‌شود. به دلیل واکنش شیمیایی، کلر به ندرت به عنوان کلر بنیادی در طبیعت وجود دارد و معمولاً به صورت ترکیبات شیمیایی مرکب دیگری مانند کلرید سدیم (نمک خوراکی) با عناصر دیگر پیوند خورده است.

این ماده به عنوان یک کالای مصرفی و مستقیم به دست مصرف‌کنندگان در جامع نمی‌رسد و به خودی خود فروخته نخواهد شد. بلکه برای تولید محصولات مصرفی در صنعت استفاده می‌شود و با این روند در محصول نهایی مصرفی وجود داشته باشد یا نداشته باشد. به عنوان مثال، فلز تیتانیوم که در ساخت دوچرخه تا ساخت زانوهای مصنوعی برای بیماران اسیب دیده به کار می‌رود. این فبز تیتانیوم برای استفاده در چنین مواردی با کلر خالص و تصویه می‌شود. در استخرهای شنا از مواد ضد عفونی کننده بر پایه کلر استفاده می شود و همچنین کلر در ساخت وینیل، که دارای مجموعه ای از کاربردهای مصرفی و صنعتی است، نیز ضروری می‌باشد.

استخر ایمنی شیمیایی

هنگام استفاده صحیح، مواد ضد عفونی کننده بر پایه کلر به محافظت از شناگران در برابر باکتری ها و سایر میکروب ها کمک میکند که اگر رعایت نشود می‌توانند مشکلاتی مانند عفونت در گوش شناگر یا اسهال ایجاد کنند. طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، کلر و pH اولین خط دفاعی در برابر میکروب ها هستند که می توانند شناگران و بقیه افراد در معرض اب را بیمار کنند.

نکات اساسی ایمنی برای افرادی که از مواد شیمیایی استخر استفاده می کنند عبارتند از: مواد شیمیایی را در مناطقی قرار دهند که دارای تهویه مطبوع می‌باشد. نباید این مده را به صورت مایع را ذخیره نکنید، که ممکن است نشت کند. در محیطی کاملا خشک و کمی سرد باید نگه داشته شود. و به طور تصادفی و بدون دستور استاندارد مواد شیمیایی را با یک دیگر یا آب مخلوط نکنید.

ایمنی سفید کننده کلر

سفید کننده کلر باید با توجه به دستورالعمل های سازنده و طبق استاندارهای از قبل تعریف شده، به طور صحیح مورد استفاده قرار گیرد. در این صورت نه تنها بی‌خطر است ، بلکه با از بین بردن میکروب های مضر روی سطح پوست می‌شود که درنهایت به سلامت افراد نیز کمک می‌کند. با این حال، اگر که از سفید کننده کلر به عنوانی سو استفاده شود  به عنوان مثال، با آمونیاک یا اسیدها مخلوط گردد.نتیجه آن می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد. مخلوط کردن ماده سفید کننده کلر و آمونیاک می‌تواند بخارهای سمی ایجاد می‌کند و اگر به طور تصادفی در معرض بخار حاصل از مخلوط کردن ماده سفید کننده و آمونیاک قرار گرفتید، بلافاصله خود را در مجاورت هوای‌ تازه خارج قرار دهید  و به دنبال دریافت مراقبت‌های پزشکی فوری باشید. این بخارات می‌توانند به چشم و غشای مخاطی شما حمله کنند، اما بیشترین تهدید ناشی از استنشاق گازها است.

منبع خبر: .rsc

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا