برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
کمپرسور و انواع آن در صنعت

کمپرسور و انواع آن در صنعت

کمپرسور های هوا از مهمترین وسایلی هستند که در سایت‌های ساختمانی سوله‌ها و صنعت یافت می‌شوند، زیرا می‌توانند به عنوان منبع تغذیه ابزارهای برقی مورد استفاده در صنعت قرار گیرند. کمپرسورهای هوا انواع مختلفی دارند که هرکدام قابلیت‌ها و البته اشکالات منحصر به فرد خود را دارند.

کمپرسورهای هوا براساس مکانیسم‌های داخلی خود با عنوان جابجایی مثبت یا جابجایی دینامیکی دسته بندی می‌شوند. چهار نوع متداول کمپر‌سور هوا که مشاهده خواهید کرد:

کمپر‌سورهای پیچ روتاری
کمپر‌سورهای هوا رفت و برگشتی
کمپر‌سورهای محوری
کمپر‌سورهای سانتریفیوژ

ما در زیر مواردی را که در صنعت بیشترین مورد استفاده را دارند و رایج هستند، شرح خواهیم داد. بنابراین شما می توانید برای پروژه خود آگاهانه تصمیم بگیرید.

کمپرسور های جابجایی مثبت

کمپر‌سورهای جابجایی مثبت انواع مختلفی از کمپر‌سورهای هوا را در بر می گیرد که از طریق جابجایی هوا نیرو تولید می‌کنند. کمپر‌سورهای هوا در این گروه با مکانیسم های داخلی مختلفی این تولید نیرو را بر عهده دارند. اما اصولی برای تمامی این دستگاه وجود دارد که یک‌سان می‌باشد. حفره داخل دستگاه هوای آورده شده از محیط بیرون را ذخیره می‌کند و سپس به آرامی حفره را فشرده و فشرده‌تر خواهد کرد تا فشار هوا و انرژی بالقوه افزایش یابد.

کمپرسورهای مدل روتاری اسکرو نوع متداول کمپرسورهای جابجایی به حساب می‌روند. کمپرسورهای دوار پیچ از ساده ترین انواع کمپرسور های هوا برای تصویه و مراقبت محیط هستند، زیرا مجهز به سیستم خنک کننده داخلی هستند و به تعمیر و نگهداری زیادی و صرف هزینه و انرژی زیادی ندارد. اندازه و ابعاد آنها معمولاً ماشین های بزرگ و در اندازه صنعتی هستند که می‌توانند با روغن روان شوند و یا بدون روغن حتی کار کنند.

کمپرسورهای هوای دوار از طریق دو روتوری که در داخل تعبیه شدند در جهات مخالف می‌چرخند و انرژی تولید می‌کنند. بنابراین هوا بین دو روتور مخالف گیر افتاده و باعث ایجاد فشار بشتر در داخل محفظه می‌شود. دما بالا می‌رود ولی به دلیل سیستم خنک کننده داخلی، این کمپرسورهای هوا برای استفاده در صنعت به صورت مداوم و طولانی مدت طراحی شده اند و از 5 اسب بخار تا 350 اسب بخار قدرت دارند.

کمپرسور های رفت و برگشتی

این دستگاه‌ها یکی دیگر از انواع محبوب کمپرسورهای جابجایی می‌باشند. این موارد معمولاً در مکانهای کاری کوچکتر مانند گاراژها و پروژه های ساخت خانه و ساخاتمان‌های مسکونی یافت می شوند. کمپرسورهای رفت و برگشتی برخلاف کمپرسورهای پیچ دوار برای استفاده مداوم در صنعت طراحی نشده است. كمپرسورهای رفت و برگشتي نسبت به كمپرسورهای دیگه، پيچ روتاري و قطعات متحرك بيشتري دارد و اين قطعات براي حركت نرمتر با روغن روان استفاده خواهند شد.

این نوع کمپرسورهای هوا از طریق یک پیستون درون یک سیلندر کار می کنند، که باعث فشرده سازی و جابجایی هوا برای ایجاد فشار می شود. کمپرسورهای رفت و برگشتی در دو مورد دسته بندی می‌شوند یک مرحله یا چند مرحله. که این امر بر دامنه فشار قابل دستیابی آنها تأثیر می گذارد.

هنگامی که به انرژی بیشتری احتیاج دارید، کمپرسور چند مرحله ای می‌توانند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشند. در حالی که کمپرسورهای تک مرحله کار را برای پروژه های کوچکتر مانند نجاری و فلزکاری استفاده می‌شوند. کمپرسورهای چند مرحله ای برق مورد نیاز برای ساخت و سازهای شدید مانند مونتاژ و نگهداری خودکار را می‌توانند تأمین کنند. کمپرسورهای رفت و برگشت چند مرحله ای می توانند تا 30 اسب بخار قدرت داشته باشند.

کمپرسور های دینامیکی

کمپرسورهای هوایی دینامیکی با وارد کردن هوا با پره هایی که به سرعت در حال چرخش هستند و سپس محدود کردن این هوای تولید شده برای ایجاد فشار استفاده می‌کنند. در نتیجه این فرایند اسب بخار تولید می کنند. سپس انرژی جنبشی بصورت ایستا درون کمپرسورها ذخیره می‌شود.

کمپرسورهای محوری

کمپرسورهای هوای محوری معمولاً در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار نمی‌‍گیرند اما در عوض در موتورهای پرسرعت کشتی ها یا هواپیماها یافت می‌شوند. آنها دارای نرخ کارایی و نیرو تولید کننده بالایی هستند اما بسیار گرانتر از انواع دیگر کمپرسورهای هوا هستند و می‌توانند تا هزاران اسب بخار نیرو داشته باشند، به همین دلیل عمدتا مختص تحقیقات هوافضا هستند. چگونه انواع مناسب کمپرسور هوا را انتخاب کنیم؟ علاوه بر مکانیسم های تولید برق و سطح خروجی انرژی که قبلا در مورد آن بحث شد، چندین فاکتور دیگر نیز وجود دارد که باید در انتخاب انواع مناسب کمپرسورهای هوا در نظر گرفت.

کیفیت هوا کمپرسورهای بدون روغن را در نظر بگیرید:
در محیط های تمیز سالن‌های تولید، استفاده از کمپرسورهای هوا با روغن می‌تواند مشکلاتی از دست آلودگی ایجاد کند. اکثر کمپرسورهای هوا برای روغن کاری مکانیسم های داخلی به روغن متکی هستند و ممکن است بخارات هوا را آلوده کند، که در نتیجه می تواند به محصولات یا فرایندهای تولید در ان مکان آسیب برساند. با استفاده از کمپرسورهای هوا بدون روغن، این خطر تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

اگرچه کمپرسورهای بدون روغن به طور کلی گران ترند، اما آنها تنها گزینه میان این سازه‌ها هستند که تولید پاک را تضمین می‌کنند. هنوز هم ممکن است برای روغن کاری دستگاه روغن لازم باشد، اما عملکرد داخلی کمپرسورهای بدون روغن حاوی مکانیزم آب بندی متفاوتی است تا اطمینان حاصل شود که هیچ روغنی به محیط کمپرسورهای واقعی وارد نمی‌شود. علاوه بر هوای تمیز، کمپرسورهای بدون روغن اغلب هزینه کارکرد و نگه داری کمتری دارند زیرا نیازی به تعویض مکرر قطعات و روغن کاری نیست.

از انرژی به طور موثر و مدام استفاده کنید:
اگر روی یک پروژه ساختمانی طولانی کار می کنید، تهیه کمترین کمپرسورهای هوا با صرفه جویی در مصرف انرژی در طولانی مدت بسیار مهم است. عدم وجود این تدبیرات می‌تواند هزینه اضافی را داشته باشد. در زیر انواع مختلفی از کمپرسورهای هوا آورده شده است که دارای صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه خرداران هستند.

کمپرسورهای سرعت ثابت در مقابل کمپرسورهای سرعت متغیر

کمپرسورهای سرعت متغیر رانده (VSD) با افزایش یا کاهش میزان تولید در صورت تقاضا، در مصرف انرژی و پول صرفه جویی می کنند. اگر بخواهیم مقایسه ایی داشته باشیم، موتورهای موجود در کمپرسورهای با سرعت ثابت دائماً با همان سرعت در حال سوختن هستند. این در حالی است که روند کار موتورهای کمپرسور سرعت متغییر با کم شدن سرعت دستگاه، موتور تا زمانی که دستگاه متوقف شود، به کار خود ادامه می دهد. در این دوره از خنک شدن ، انرژی همچنان هدر می رود زیرا کمپرسور هنوز در حال کار است ، اما نیرویی تولید نمی‌شود. پس با کمپرسورهای سرعت ثابت می‌توان درصدی از اتلاف انرزی جلوگیری کرد.

کمپرسورهای هوای گاز طبیعی:
در برخی از کارکردهای صنعتی، کمپرسورهای گاز طبیعی به خوبی برای ابزار و تجهیزات برقی کار می‌کند. به عنوان مثال می توان به کارخانه های فرآوری شیمیایی وصنعتی، پالایشگاه‌های نفت و تأسیسات تولیدی اشاره کرد. این واحدها به جای گازوئیل یا برق و گاز طبیعی فعالیت می کنند. کمپرسورهای هوای گاز طبیعی اغلب حتی در بارهای جزئی نیز با کارایی بیشتری نسبت به سایر گزینه ها کار می کنند. همچنین قابلیت بازیابی حرارت بهتری نسبت به کمپرسورهای برقی دارند. البته اگر بهره وری و صرفه جویی در مصرف انرژی اهداف اصلی شما باشد، واحد گاز طبیعی می تواند گزینه بهتری برای نیرو اولیه کمپرسورها باشد.

منبع خبر: www.bigrentz.com

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا