برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

مخازن نفت مخروطی و استوانه ای

گازهای پرفشار در مخازن نفت

اکثر مخازن نفت ( oil) به شکل استوانه و مخروطی ساخته  می شوند. مخازن  نفت تحت فشار زیاد هم که برای نگهداری گازهای پرفشار به کار میروند عموما دارای شکل کروی و یا شبه کروی هستند. مخازن نفت  استوانه ای با دو انتهای نیمکره یا شبه کره برای فشارهای متوسط مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان بسیاری از مخازن نفت با برجهای عمودی استوانه ای نیز در صنعت مورد استفاده زیادی دارند. به دلایل زیر در این نوع از مخازن و استوانه ها انتهای زیرین را به صورت مخروطی می سازند.

برای تقویت مخزن نفت و جلوگیری از کمانش آن در مقابل نیروهای خارجی وارد بر مخزن. این مخازن به علت ارتفاع زیادی که دارند مثل یک ستون بلند توخالی عمل می کنند و  بنابراین می توانند در اثر این 
 وزن کمانیده شوند. در ضمن در اثرنیروهای خارجی و فشارهای خارجی احتمالی که ممکن است به این مخازن وارد شود بدنه این مخازن به  خصوص درقسمت پایین آن که بیشترین نیروها را تحمل می کنند از               استحکام زیادی برخوردار نیست. لذا با کاستن قطر مخزن درقسمت پایین آن می توان استحکام قسمتهای تحتانی مخزن نفت را افزایش داد. هر چند استفاده کردن از رنگهای تقویتی می تواند به استحکام این مخازن کمک کند اما با توجه به دلایل بعدی استفاده از یک قسمت مخروطی در انتهای زیرین مخزن نفت  یا برج مناسب به نظر می رسد.

– ایجاد سطح مخروطی مناسب جهت اتصال به تکیه گاهها. یکی دیگر از مواردی که در مخازن نفت عمودی  و استوانه ای باید در نظرگرفته شود، ایجاد سطح مناسب برای قرار دادن مخزن مخروطی  و استوانه ای روی تکیه گاه آن است. در بخشهای بعدی با انواع تکیه گاههای مخازن آشنا می شویم. قرار دادن مخزن نفت روی چند پایه که در زیر کف مخزن قرار دارند نمی تواند پایداری لازم برای مخزن را تضمین کند.  در صورتیکه از یک بخش مخروطی در انتهای زیرین مخزن استفاده شود، قرار گرفتن مخزن نفت استوانه ای و مخروطی  روی تکیه گاه آن از پایداری بیشتر برخوردار خواهد بود، به خصوص که این قسمت مخروطی پایین تر از سطح تکیه گاه مخزن نفت  قرار می گیرد و بدین ترتیب مرکز جرم مخزن  نفت با در ارتفاع کمتری نسبت به سطح تکیه گاه قرار می گیرد و یا ممکن است پایین تر از سطح تکیه گاه قرار گیرد.

– اتصال مجاری زیرین به قاعده کوچک تر مخروط. در بسیاری از مخازن نفت  استوانه ای و برجهای مشابه باید برای تخلیه برج یک قسمت مخروطی در انتهای استوانه ایجاد کرد تا به راحتی تمام محتویات درون مخزن به سمت مجرای زیرین سرازیر شود. این امر از به جای ماندن مواد درون مخزن جلوگیری می کند و به بهره بردار اطمینان می دهد که مایع درون مخزن کاملا از آن خارج شده است.

جزئیات مربوط به طراحی و انتخاب قسمت مخروطی و همچنین استانداردهای لازم برای اتصال این بخش به بدنه اصلی در انتهای این متن و به صورت مرجع اصلی ( General Design ) آورده شده است. در این مرجع شکلهای استاندارد مخروط، نمودارها و فرمولهای محاسباتی مربوطه و همچنین ضرایب استاندارد لازم آورده شده اند و روشکار نیز مشخص شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا