برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
معرفی کامل اتیلن گلیکول ( Ethylene glycol )

معرفی کامل اتیلن گلیکول ( Ethylene glycol )

اتیلن گلیکول

اتیلن گلیکول، یک ماده شیمیایی است که معمولاً در بسیاری از برنامه های تجاری و صنعتی از جمله ضد یخ و خنک کننده استفاده می شود. اتیلن گلیکول، به شما کمک می کند تا موتور ماشین شما در زمستان یخ نزند و به عنوان یک ماده خنک کننده برای کاهش گرمازدگی در تابستان عمل می کند. از دیگر کاربردهای مهم اتیلن گلیکول می توان به مایعات انتقال گرما که به عنوان خنک کننده های صنعتی کمپرسورهای گاز ، سیستم های گرمایشی ، تهویه و تهویه هوا و پیست اسکیت روی یخ استفاده می شود ، اشاره کرد.
اتیلن گلیکول، همچنین به عنوان ماده اولیه در تولید طیف وسیعی از محصولات از جمله الیاف پلی استر برای لباس ، تودوزی ، فرش و بالش استفاده می شود. فایبرگلاس که در محصولاتی مانند جت اسکی ، وان ، و توپ بولینگ استفاده می شود. و رزین پلی اتیلن ترفتالات مورد استفاده در بسته بندی فیلم و بطری ها. بسیاری از این محصولات صرفه جویی در انرژی و مقرون به صرفه و همچنین قابل بازیافت هستند.
ما از شما می خواهیم صفحه وب ما را جستجو کنید ، جایی که اطلاعات مفیدی در مورد اتیلن گلیکول و مشتقات آن پیدا خواهید کرد و درک بهتری از دلیل اصلی بودن آنها در تولید بسیاری از محصولات که بخشی مهم از زندگی ما هستند ، به دست می آوریم.
اتیلن گلیکول، مشتقی از اکسید اتیلن ، برای تولید الیاف پلی استر برای لباس ، اثاثه یا لوازم داخلی ، فرش و بالش و مخلوط ضد یخ و خنک کننده موتور خودرو استفاده می شود. همچنین از اتیلن گلیکول برای تولید فایبرگلاس برای محصولاتی مانند جت اسکی ، وان ، و توپ بولینگ استفاده می شود. یک کاربرد عمده در تولید رزین پلی اتیلن ترفتالات (PET) ، یک پلاستیک قابل بازیافت ، مانند نوشابه و بطری آب است.

اتیلن گلیکول به چه ماده ای گفته می شود و چه خواصی دارد؟

اتیلن گلیکول که با نام ethane-1,2-diol نیز شناخته می شود نوعی ترکیب ارگانیک است و فرمول شیمیایی آن نیز (CH2OH)2 می باشد. این ماده به طور عمده به منظور دستیابی به دو هدف متفاوت استفاده می‌شود. هدف اول  به عنوان ماده خام در تولید فیلم های پلی استری و هدف دوم برای تهیه فرمولاسیون مواد ضد یخ است. پلیمر یاد شده بدون بو، بدون رنگ و چسبنده بوده و هم چنین طعمی شیرین دارد. علاوه بر آن این ماده حالتی سمی دارد و حیوانات خانگی ممکن است در اثر چکه مواد ضد یخ از اتومبیل ها در معرض مسمومیت ناشی از اتیلن گلیکول قرار بگیرند.

پانل اتیلن گلیکول های شورای شیمی آمریکا (ACC) منبع اصلی نظارت بر محصول و اطلاعات نظارتی در مورد اتیلن گلیکول ها است. این هیئت برای ترویج اصول مراقبت مسئولانه منشور یافته است و بر تولید ، جمع آوری ، ارزیابی و انتشار اطلاعات مربوط به استفاده ایمن و مسائل زیست محیطی و بهداشتی ناشی از تولید ، ذخیره سازی ، حمل و نقل ، استفاده و دفع اتیلن گلیکول ها متمرکز است.

اتیلن گلیکول چگونه تولید میشود؟

پلیمر یاد شده از اتیلن و یا اتن و از طریق اتیلن اکسید میانجی تولید می شود. اتیلن اکسید نیز با توجه به واکنش شیمیایی ذیل با آب واکنش می دهد تا اتیلن گلیکول را تولید نماید.

واکنش: C2H4O + H2O → HO−CH2CH2−OH

این واکنش می‌تواند با استفاده از اسیدها و یا بازها حالت کاتالیزی پیدا کند و یا می تواند در PH خنثی و در دمای افزوده شده صورت گیرد. در چنین شرایطی تولید ۹۲ درصدی اتیلن‌ گلیکول ممکن خواهد شد. محصولات جانبی ممکن از این واکنش شامل الیگومر های دی اتیلن گلیکول، اتیلن گلیکول و تترا اتیلن گلیکول می‌باشند. جداسازی این الیگومر ها و آب با انتشار انرژی بسیاری صورت می‌گیرد. سالانه به میزان ۶.۷ دهم میلیون تن از این مواد تولید می شود. در  نوعی روش تولیدی دیگر با نام امگا، انتخاب با حساسیت بیشتری صورت می گیرد. در این روش ابتدا اتیلن اکسید توسط کربن دی اکسید به اتیلن کربنات تبدیل می شود. سپس حلقه ان  با یک کاتالیز بازی هیدرولیز شده تا مونو اتیلن گلیکول هایی را با میزان گزینش ۹۸ درصدی تولید نماید. در این مرحله کربن دی اکسید مجدداً آزاد می شود و می توان از آن در مدار فرآیند استفاده کرد. در واقع کربن دی اکسید به عنوان بخشی از مرحله تولید اتیل اکسید به وجود می‌آید که در آن قسمتی از اتیلن به طور کامل اکسید می‌شود. اتیلن در کشورهایی از کربن مونوکسید تولید می شود که در آن ها ذخایر بالایی از ذغال سنگ وجود دارد و همچنین قوانین محیطی آنها با سختگیری کمتری همراه است. متانول بازیافت می شود بنابراین فقط کربن مونوکسید، هیدروژن و اکسیژن مصرف می شوند.

از اتیلن گلیکول به‌ منظور تولید چه محصولاتی استفاده می شود؟

۵۰ درصد از مصارف اتیلن گلیکول، به تولید مواد ضد یخ اختصاص داده می‌شود و ۴۰ درصد نیز تولید مواد خامی است که در ساخت پلی استر هایی مانند پلی اتیلن ترفتالات به کار برده می شوند.

  • خنک کننده ها و عامل های انتقال گرما: کاربرد اصلی پلیمر یاد شده به عنوان وسیله و یا یک میانجی در انتقال حرارت همرفتی در خودرو ها و یا کامپیوتر هایی می باشد که به کمک مایعات خنک می شوند، میباشد. علاوه بر این پلیمر یاد شده در سیستم های تهویه هوای مجهز به آب خنک و یا سیستمهایی استفاده می‌شود که باید در دمای کمتر از دمای انجماد آب خنک شوند.در سیستم های گرم کننده و یا خنک کننده زمین گرمایی نیز اتیلن گلیکول نقش نوعی مایع را دارد که گرما را از طریق پمپ های زمین گرمایی انتقال می دهد. اتیلن گلیکول، با توجه به آن که برای یک سیستم گرمایشی و یا سرمایی انتخاب شود، انرژی لازم خود را از منابعی مانند رودخانه، اقیانوس و یا چاه آب دریافت می‌کند و گرما را به مناطق چاه مانند منتقل می‌کند. ظرفیت گرمایی اتیلن گلیکول، خالص یک و نیم برابر بیشتر از آب است. بنابراین پلیمر یاد شده علاوه بر آنکه از ماده در برابر انجماد حفاظت می‌کند و نقطه جوش را بالا می برد، می تواند ظرفیت گرمایی ویژه در ترکیبات آبی را در مقایسه با آب خالص کاهش دهد. شکل گیری حباب های بزرگ در مسیر های خنک کننده موتورهای احتراقی داخلی به طور حتم باعث می‌شود تا جریان گرمایی از این نواحی دور شود ولی انتقال گرمایی حبابهای کوچک در این مرحله پیشنهاد نمی‌شود.
  • ضد یخ: اتیلن گلیکول، خالص در دمای منفی ۱۲ درجه سانتیگراد و یا ۱۰.۴ درجه فارنهایت منجمد می‌شود ولی زمانی که این ماده با آب ترکیب می شود ترکیب به دست آمده در دمای پایین‌تری منجمد می‌شود. به عنوان مثال ترکیب ۶۰ درصدی اتیلن گلیکول با ۴۰ درصد از آب در دمای منفی ۴۵ درجه سانتیگراد و یا منفی ۴۹ درجه فارنهایت منجمد می شود. دی اتیلن گلیکول، نیز رفتاری مشابه دارد. کاهش دمای انجماد در تعدادی از ترکیب ها می تواند در قالب ویژگی‌های تجمعی و یا جمعی یک محلول توضیح داده شود اما در ترکیباتی که دارای غلظت بالایی می باشند مانند مواردی که ذکر شد، ممکن است انحرافاتی از رفتار های اصلی محلول به وجود بیاید که این موضوع ناشی از اثر نیروهای بین مولکولی است. نسبت های ترکیبی برای اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال این نسبت برای اتیلن گلیکول برابر با ۳۰ به ۷۰ و یا ۳۵ به ۶۵ می باشد اما همین مقدار برای پروپیلن گلیکول برابر با ۳۵به ۶۵ و یا ۴۰ به ۶۰ است. این ترکیب در پایین‌ترین دمای عملکردی در برابر انجماد مقاوم می باشد.از آنجایی که دمای انجماد این ماده کمتر می‌باشد اتیلن گلیکول، به عنوان مایع ضد یخ برای شیشه جلوی اتومبیل و هواپیما و همچنین به عنوان ماده ضد یخ در موتور های خودرو به کار برده می شود. ترکیب اتیلن گلیکول و آب هم می‌تواند از نظر شیمیایی با نام ترکیب غلیظ گلیکول و یا محلول آن شناخته شود. استفاده از پلیمر یاد شده نه تنها نقطه انجماد ترکیبات مایع را کاهش می‌دهد بلکه می‌تواند نقطه جوش آنها را نیز افزایش دهد. این مورد باعث می‌شود تا گستره دمای کارکردی برای انتقال مایعات گرمایی در دو سر مقیاس افزایش یابد. افزایش دمای جوش ناشی از به کار گیری اتیلن گلیکول های خالص است که دارای نقطه جوش خیلی بالاتری هستند و فشار بخار نیز در آنها در مقایسه با آب خالص کمتر است.

تاریخچه  اتیلن گلیکول 

پنل اتیلن گلیکول، که در سال 1986 به ثبت رسیده است ، برای تقویت پایگاه سم شناسی اتیلن گلیکول (EG) تشکیل شد. این با آزمایش داوطلبانه با تمرکز بر سمیت رشد و اثرات کلیوی و تحقیقات فارماکوکینتیک در حیوانات و انسان ادامه یافته است. این پانل همچنین به طرح های ارزیابی ریسک فدرال ، ایالتی و بین المللی که شامل اتیلن گلیکول و نظارت بر محصول است ، پرداخته است.
در سال 2003 ، پانل اتیلن گلیکول با EOIC ترکیب شده و پانل اتیلن اکسید / اتیلن گلیکول را تشکیل می دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا