برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
روش حفاری چاه های نفت

روش حفاری چاه های نفت

استخراج نفت

عملیات حفاری و استخراج نفت (Oil Drilling Operation) از جمله مهم ترین مراحل بهره برداری از نفت و گاز می­باشد. تجهیزات و لوازم مورد نیاز عملیات حفاری دورانی، در مقاله تجهیزات حفاری بررسی شده است.

قبل از حفاری حتماً باید شرایط محل حفاری بررسی شود. چنانچه حفاری در دریا انجام شود، باید دکل‌های مناسب بر سطح دریا قرار گیرند و امکانات لازم برای حفاری در دریا فراهم شود. همچنین سفتی یا نرمی زمین منطقه از عوامل مهم و تعیین کننده برای انتخاب تجهیزات حفاری است.

پس از آن که حفاری انجام شد و انتهای چاه به مخازن نفت رسید، باید با توجه به فشار چاه و عمق آن و با استفاده از تجهیزات مخصوص، نفت را استخراج کرد. مراحل حفاری و استخراج نفت به طور کامل در زیر بیان شده است.

چاه نفت

چاه نفت به اقدام حفاری زمین جهت اکتشاف و استخراج نفت خام گفته می‌شود. در اغلب چاه‌های نفت علاوه بر نفت خام، آب شور و گاز طبیعی نیز یافت می‌شود. اولین چاه نفت جهان در سال ۳۴۷ میلادی در چین حفر شد. چینی‌ها برای حفاری از چوب بامبو استفاده کردند. این چاه ۲۴۰ متر عمق داشت. تقریباً در تمام چاه‌های نفت می‌توان مقداری گاز طبیعی را یافت نمود ولی در بعضی چاه‌ های گاز اثری از نفت وجود ندارد. اکتشاف و استخراج از چاه‌ های نفت طی ۵ مرحله انجام می‌پذیرد:

  • نقشه‌برداری و شناسایی مخازن با صرفه اقتصادی
  • حفاری سنگ‌های پوششی بالای مخزن
  • مهار و کنترل مخزن هیدروکربنی
  • بهره‌برداری و برداشت از مخزن
  • ته‌کشیدن نفت و گاز مخزن و اتمام عملیات تولید

نخستین حفاری چاه نفت 

نخستین حفاری چاه نفت درسال 1859 توسط تام کلنل ثبت شد نخستین بار نفت از یک چاه با عمق ۶۹/ ۵ فوتی در پنسیلوانیا و کلنل دریک (Colonel Drake) در تاریخ جستجوی نفت همزمان با حفر شد. اگرچه این واقعه، صنعت حفاری نفت را آغاز کرد، اما با این وجود قبل از آن بهره برداری های زیادی از چاه ها به منظورهای تولید آب، نمک و قير حفر می شده اند.

روش ضربه ای (Cable Tool Drilling)

از جمله چاه دریک با استفاده از سیستم ضربه ای (cable tool)’ حفاری می شدند در این سیستم یک مته با لبه های شبیه قلم پیکرتراشی انتهای یک میله سنگین (drill collar) متصل است که آن هم به نوبه خود از یک شاهين (walking beam) آویزان است. مته به صورت سقوط آزاد به داخل چاه رها شده و بعد از برخورد به سنگ آن را خرد می کند. شاهین در گذشته به وسیله نیروی انسان یا حیوان به کار انداخته می شد، که بعد در قرن ۱۹ به موتور بخار مجهز شد. در طی حفاری ، چاه به وسیله آب و گل حاصل از اختلاط آب و قطعات خرد شده سنگها پر می شد که به وسیله یک ابزار سیلندری شکل (گل کش) تخلیه می شده است. این وسیله یک انتهای شبیه به سوپاپ داشت که در حالت باز به داخل چاه رانده می شد و در حالت بسته توسط وسیله ای به نام منجنیق (drawworks) بالا کشیده میشد. عمیق ترین چاه حفر شده با این روش، چاهی بود که در سال ۱۹۱۸ تا عمق ۲۲۵۰ متری حفر شد. سیستم ضربه ای هنوز هم برای حفر چاه های آبی کم عمق به کار میرود.

تکنیک چرخشی (Rotary drilling)

این روش عموما برای حفر چاه های عمیق بکار می رود و متداول ترین روشی است که امروزه برای حفر چاه آب و انرژی زمین گرمایی استفاده می شود. این تکنیک که در اوایل سال های 1900 میلادی تبیین و استانداردی برای آن تعیین شد، هنوز هم اصلی ترین روش برای حفر چاه های نفت و گاز به شمار می رود. اساس این روش استفاده از یک مته تیز است که با نیروی اعمال شده بر آن حرکت چرخشی دارد و پوسته زمین را می شکافد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی مکانیسم این تجهیزات نیز پیچیده تر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا