برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات کامل در مورد انواع لوله صنعتی و اتصالات

اطلاعات کامل در مورد انواع لوله صنعتی و اتصالات

لوله  یکی از محصولات فولادی است که در صنعت کاربرد بسیار گسترده ای پیدا نموده است. به طور کلی تعریف لوله عبارتست از مقطع فولادی طویل توخالی که می تواند به صورت درزدار یا بدون درز تولید شده و عمده ترین کاربرد آن انتقال سیالات می باشد.
لوله  یکی از محصولات فولادی است که در صنعت کاربرد بسیار گسترده ای پیدا نموده است. به طور کلی تعریف لوله عبارتست از مقطع فولادی طویل توخالی که می تواند به صورت درزدار یا بدون درز تولید شده و عمده ترین کاربرد آن انتقال سیالات می باشد. مشخصات لوله صنعتی بر اساس ضخامت لوله صنعتی، قطر لوله و همچنین تست هایی که بر روی آن انجام میگیرد تعیین می شود. در پروژه های صنعتی قیمت لوله صنعتی می تواند یک آیتم بسیار تاثیر گذار در هزینه پروژه به حساب آید. در این مقاله می خواهیم علاوه بر ارائه یک تعریف جامع و درست از لوله، تفاوت آن را با پروفیل با مقطع دایره ای شکل بیان کرده و انواع لوله را تبیین کنیم. همچنین صحبت کردن از اتصالات لوله به عنوان یکی از همراه ترین محصولات فولادی با لوله خالی از لطف نیست.

مدیران آهن می کوشد نیاز مخاطبان خود در زمینه اطلاعات فنی به روز و عملی را برآورده سازد.

تعریف لوله و تفاوت آن با لوله صنعتی

در تعریف لوله صنعتی می بایست چند نکته را در نظر گرفت:

 • جنس لوله صنعتی

عموما جنس لوله ها از فلز می باشد. درصد زیادی از لوله های فلزی را لوله صنعتی فولادی تشکیل می دهد. انواع آلیاژهای فولاد می تواند برای تولید لوله صنعتی به کار رود. چدن نیز می تواند در تولید لوله صنعتی استفاده شود. البته با توجه به پیشرفت تکنولوژی ساخت فولاد لوله های چدنی از دور خارج شده اند. بتن نیز از دیگر مواد مورد استفاده در لوله صنعتی می باشد. اما آنچه در این مقاله به آن پرداخته خواهد شد لوله صنعتی فولادی می باشد. لوله های کربن استیل یا C.S pipe از جمله پرکاربرد ترین لوله ها در صنعت می باشند.

 • کاربرد لوله صنعتی

یکی از مهمترین عواملی که در تعریف لوله نقش به سزائی دارد، کاربرد لوله صنعتی می باشد. در مجموع می توان کاربرد اصلی لوله را انتقال سیال دانست و اگر لوله برای کاربردهای دیگری نظیر ساخت سازه به کار رود عملا از تعریف لوله صنعتی خارج می گردد.

 • فشار و دمای کاری

عموما در تعریف لوله می بایست در خصوص فشار و دمای قابل تحمل لوله نیز سخن گفت. چه آنکه اگر فقط انتقال سیال را در نظر بگیریم به سهولت می توان هر جسم توخالی که می تواند ازخود سیالی را عبور دهد لوله نامید در حالیکه در عمل محدودیت هایی برای لوله در نظر گرفته می شود که در تعریف لوله صنعتی کاربرد دارد.

بنابر آنچه گفته شد تعریف لوله عبارتست از مقطع توخالی طویل، عموما از جنس فلز که برای انتقال سیالاتی با محدودیت دما و فشار مورد استفاده قرار می گیرد. از سیالهایی با فشار کاری اتمسفریک و دمای محیط گرفته تا سیالهایی با فشار 400 بار و در دامنه دمایی 270- درجه سانتیگراد تا دماهای 500 درجه سانتیگراد همه گی می تواند از طریق لوله منتقل گردد. شایان ذکر است در حال حاضر لوله صنعتی در بازار به آن دسته از مقاطع گفته می شود که به صورت درز دار تولید می گردد و بیشتر جنبه های کاربرد آن در ساخت سازه ها در نظر گرفته می شود. مقاطع مربع شکل آن ستونی صنعتی نام گرفته است.

تفاوت لوله صنعتی با پروفیل های لوله ای شکل

اما در ذکر تفاوت لوله صنعتی با پروفیل های لوله ای شکل که اکنون به لوله صنعتی شناخته می شوند چند مطلب را می بایست مد نظر قرار داد:

 • درز

اولین و بارزترین تفاوت لوله صنعتی و پروفیل لوله ای شکل درز لوله می باشد. لوله ی صنعتی می تواند درزدار و یا بدون درز تولید شود. در حالیکه پروفیل قطعا درز دار می باشد.

 • ضخامت

گستره ضخامت در لوله های صنعتی بسیار گسترده است. در همین زمینه هندبوک های مربوط به لوله صنعتی اقدام به تعریف کدی برای ضخامت لوله ها نموده اند. این کد ابتدا به صورت STD ، XS و XXS بیان می گردید. با پیشرفت تکنولوژی طراحی ضخامت های بیشتر نیز مد نظر قرار گرفت و بنابراین رده های بینابین نیز تعریف شد. لوله صنعتی رده 20 ضخامتی کمتر از لوله STD دارد. لوله صنعتی رده 40 معادل STD و به همین ترتیب این لوله ها رده بندی می شود. رده ی لوله را با SCH نشان می دهند. این کلمه Schedule یا اسکژوئل نیز می گویند. همه ی این ها در حالی است که ضخامت پروفیل های صنعتی و به طور خاص ضخامت لوله صنعتی تابع ورقی است که از آن تولید می گردد و عمدتا برای لوله ی صنعتی رایج در بازار ضخامت 2 تا 8 میلیمتر رایج می باشد و در ذکر مشخصات آن هیچ‌گاه از رده ی لوله استفاده نمی شود.

 • کاربرد

کاربرد پروفیل های دایره ای شکل عموما ساختمانی می باشد. لوله داربستی، لوله ستونی صنعتی و لوله های مورد استفاده در گلخانه که به لوله گالوانیزه گلخانه معروفند از این دست مقاطع به حساب می آیند. در اینجا می توان به لحاظ کاربرد در خصوص لوله صنعتی و تفاوتی که با پروفیل با شکل مقطع دایره سخن گفت.

 • ابتدا باید به این نکته اشاره نمود که مفهوم لوله یا Pipe تنها برای انتقال سیالات به کار می رود. البته در بعضی موارد با توجه به شرایط پروژه ممکن است از لوله های مخصوص انتقال برای کاربردهای دیگر نیز بهره گرفت که در این حالت عملا اتلاف هزینه صورت می گیرد، اما مثلا به دلیل موجود بودن لوله صنعتی در محل اجرای پروژه، از آن استفاده می گردد.
 • دومین مطلب که باید در نظر گرفت اینکه ضخامت در لوله های انتقال گوناگونی بسیاری دارد و همانگونه که گفته شد بر مبنای اسکژوئل مشخص می گردد در حالیکه ضخامت در پروفیل با مقطع دایره شکل که بیشتر استفاده ساختمانی دارد از تنوع کمتری برخوردار می باشد. این گونه لوله ها عموما در سایز های پایین ضخامتی در دامنه 2 الی 6 میلیمتر دارند و در سایزهای بالا تا 16 میلمتر ادامه پیدا می کند.
 • برعکس گاهی از پروفیل با مقطع دایره شکل برای انتقال استفاده می گردد که این کار اصولی نمی باشد. برای مثال به طور موقت با استفاده از لوله 5 داربستی برای عبور دادن مقداری آب از منبع به محل ذخیره استفاده شده است. اما این نکته اهمیت بسیاری دارد که جنس پروفیل با مقطع دایره از ورق St37 می باشد و این فولاد مقاومت زیادی در برابر زنگ زدگی و خوردگی ندارد برای همین منظور در اغلب موارد می بایست این محصولات پرایمر یا ضد زنگ زده می شود. برای لوله صنعتی بحث جنس بسیار گسترده می شود. لوله هایی از جنس API5l، A106، A333 و … که هر کدام خصوصیات و امتیازات ویژه ای نسبت به دیگری دارند. البته این ها فقط فولادهای کربنی می باشند که می توان لوله های استینلس، داپلکس، اینکونل، کاپرنیکل و دیگر انواع لوله های آلیاژی فولادی و غیر فولادی را نیز نام برد.

انواع لوله صنعتی

لوله صنعتی در سه دسته بزرگ قرار می­گیرد که شامل لوله های درزدار، بدون درز و سایر لوله­ ها می­باشد. لوله های درزدار خود شامل: لوله درز مستقیم و مارپیچی، لوله جداره­­ی چاه، و داربستی می­باشد. لوله ­های بدون درز شامل: لوله­ مانیسمان، مبلی و لوله گوشتدار می­باشد. دسته سوم نیز شامل طیف وسیعی از لوله ها بوده که عبارتند از: لوله آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، گالوانیزه، پلی اتیلن (PE)، مسی، چدنی، برنجی، سربی، آزبست سیمانی، و سفالی.

در این مطلب قصد داریم تا به توضیح هر یک پرداخته و کاربرد هر یک را ذکر کنیم.

 • لوله های درز مستقیم و مارپیچی

به این نوع لوله، لوله­ با درز جوش نیز می­گویند که در آن رول ورق با توجه به ضخامت و سایزی که مد نظر می­باشد برش داده شده و بعد از عبور از غلتک­ های نورد، گرد شده و درز­هایی که به وجود آمده ­اند را جوشکاری می­کنند. این جوشکاری به سه روش امکان پذیر می­باشد: جوشکاری مقاومت الکتریکی (ERW) که در آن به کمک الکترود، دو لبه لوله برای اتصال ذوب و به هم جوش داده می­شوند، جوشکاری زیر پودری (SAW) که در این روش باز هم از الکترود کمک گرفته شده و ماده اولیه­ به شکل لوله تهیه شده و محل اتصال لوله ها جوشکاری می­گردد. همچنین جهت ممانعت از ارتباط مواد با هوا، با پودر مخصوص معمولا CO۲ و آرگون از الکترود محافظت می­گردد. درزهای جوش داده شده به شکل طولی یا مارپیچی خواهند بود. در نوع مارپیچی، ورق مورد استفاده به صورت رول درآمده و لبه ­های آن پخ زده می­شود و پس از ورود به Bending Machine به شکل مارپیچ درآمده تا محل درز به صورت خودکار با الکترود جوشکاری شود که خود شامل روش یک مرحله­ای و دو مرحله­ای می­باشد و به دلیل قدرت بالای جوش آنها در خطوط انتقال نفت، گاز و سیالات فشار قوی استفاده می­گردند. روش آخر، جوشکاری ذوبی الکتریکی می­ باشد که در آن برخلاف دو روش یاد شده از پرتو الکترونی استفاده می­شود تا از لبه­ی ذوب شده جهت اتصال استفاده گردد. از انواع لوله ­های درز مستقیم و مارپیچی می­توان به لوله های فولادی و سیاه اشاره نمود که از شاخص­ترین این لوله­ ها می­باشند. لوله ­های درزدار به هر طریقی که تولید شوند بعنوان لوله صنعتی در خطوط انتقال آب، نفت، گاز و پتروشیمی، ستون ساختمان، نرده و مبل، کشتی سازی، معدن و تونل، پایه اسکله و پل و صنایع با فشار پایین کاربرد دارند.

 • لوله جداره چاه

طبق تعریف وارد شده در مهندسی حفاری، به لوله ­ای گفته می­شود که از طریق آن، ستون چاه از مخزن جدا می­گردد. جنس این لوله­ از فولاد بوده و در برابر خوردگی مقاوم است. این نوع لوله صنعتی در دو فرم شیاردار و بدون شیار در دسترس می­باشد که مهم­ترین کاربردهای آن در صنعت حفاری شامل: جلوگیری از ریزش و کاهش ماسه دهی دیواره­ی چاه، افزایش عمر مفید چاه، از ورود سیالات بلا استفاده به درون چاه جلوگیری می­کند، محافظت از وسایل مورد نیازی که درون چاه کار گذاشته می­شود، کاهش هزینه ­های لایروبی و جدا کردن طبقات مختلف سیالات از یکدیگر می­باشد.

 • داربستی

یکی از انواع لوله صنعتی، لوله داربستی است که از جنس لوله فولادی سیاه، از نوع تست مردود می ­باشد زیرا هیچ گونه سیالی از آنها عبور نمی­کند. نوع بدون درز آن استحکام و ایمنی بیشتری دارد. از گزینه ­های مختلف کاربرد لوله داربستی در صنعت می­ توان به موارد زیر اشاره نمود: صنعت کشتیرانی؛ جهت ساخت و نگهداری کشتی­ های نظامی، تجاری و مسافرتی برای فعالیت­های سنگ زنی، سندبلاست، نقاشی و مونتاژ بکار می­رود، صنعت ساخت و ساز؛ جهت ایمنی و دسترسی به قسمت­های مختلف ساختمان، کاربرد داربست در سقف مدولار، نورپردازی، رمپ­ها، نرده­های سفارشی، ساخت و ساز شهرک­ های صنعتی، پالایشگاه­ های شیمیایی و پتروشیمی و نیروگاه ­ها.

 • لوله مانیسمان

این نوع از لوله ­های فولادی به طور معمول از شمش ­های گرد گداخته به کمک روش سنبه کاری چرخشی یا روش­های دیگر تولید شده و در بدنه آنها هیچ گونه درزی وجود ندارد. به دو طریق لوله مانیسمان تولید می­شود: با استفاده از بیلت و ریخته گری گریز از مرکز. این نوع لوله­ ها استحکام و دوام به مراتب بیشتری نسبت به نوع درزدار داشته و در صنایع فشار قوی، مخازن تحت فشار، بویلرها، صنایع خودروسازی، هوافضا، مدارهای هیدرولیکی و… مورد استفاده قرار می­ گیرند.

 • لوله گوشتدار

از انواع لوله صنعتی و در دسته­ لوله ­های فولادی بدون درز بوده که به علت داشتن ضخامت چند میلیمتری یا چند سانتی متری دیواره های خود، به لوله گوشتی یا ضخیم بار و یا گوشتدار معروف می­باشند. این لوله­ ها به دلیل استقامت و مقاومت در شرایط بسیار سخت، در موارد صنعتی، انتقال مایعات و سیالات پروژه­ های شیمیایی در مسافت ­های طولانی، صنایع فشار قوی، ماشین سازی و هیدرولیک کاربرد دارند.

 • لوله مبلی

امروزه به دلیل نیاز صنایع مختلف به خصوص صنعت فولاد، به لوله­ هایی با مقاومت بالا و در عین حال وزن کم، لوله مبلی توانسته این نیاز را مرتفع سازد. این نوع لوله صنعتی از ورق روغنی و به کمک روش نورد سرد تولید شده و زیر مجموعه لوله مانیسمان محسوب می گردد. در صنعت به این لوله­ ها، لوله سبک یا لوله روغنی نیز می­گویند. به علت ویژگی­ های گفته شده لوله مبلی در صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، کانتینر، اگزوز، کانکس، دوچرخه سازی، مبلمان و صندلی و… کاربرد دارد.

 • لوله آلومینیومی

این نوع لوله صنعتی، زیر مجموعه لوله استیل بوده که به روش تزریق پیوسته تولید و در دو نوع درزدار و بدون درز در بازار موجود می باشند. از ویژگی این لوله ­ها می­توان به وزن کم، مقاومت به خوردگی و استحکام طولانی اشاره کرد. کاربردهای لوله آلومینیومی شامل: سوخت رسانی در موتور هواپیما، صنایع شیمیایی، ارسال هوای خشک به ابزارها، زمین­های کشاورزی، روکش قرص و مواد غذایی، مصارف ساختمان، کالاهای خانگی مثل اجاق گاز، صنعت هوافضا، المنت یخچال، آنتن تلویزیون، کولر رادیاتور خودرو، صنایع تهویه، فن کوئل، اکومولاتور و حوله خشک کن حمام می­باشد.

 • فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ یا اِستَنلِس استیل، از انواع لوله صنعتی بوده که در واقع آلیاژی از فولاد است که حاوی حداقل ۱۰.۵% کروم و ۱.۲% کربن می­باشد. این نوع فولادها مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارند که در طی فرایند passivation کروم موجود در این آلیاژ با اکسیژن موجود در هوا واکنش داده و فیلم کروم اکسید ۲ تا ۳ نانومتری بر روی آن تشکیل می­شود که خاصیت ضد خورندگی به آن می­دهد. انواع مختلف آن شامل: آستنیتی، فریتی، دوپلکس (آستنیتی – فریتی)، مارتنزیتی و فولاد رسوب سخت شده می­باشند. کاربرد انواع لوله ­های فولاد ضد زنگ شامل: پالپ کاغذ سازی، صنایع شیمیایی، اگزوز، صنایع حمل و نقل، ظروف غذاخوری، سیلوها، هوانوردی، کشتیرانی، تجهیزات راه آهن، تانکر آسفالت، صنایع نفت و گاز، تیوب­ها و بخش­های نمک زدایی می­باشد.

 • لوله گالوانیزه

این نوع از لوله صنعتی، در واقع از سری لوله­ های فولادی یا آهنی دارای روکش روی، با هدف حفاظت در برابر رطوبت محیطی می­باشد. بر اساس روش تولید، به دو نوع گرم و سرد تقسیم بندی می­گردند. کاربرد آن شامل: تخلیه چاه فاضلاب، لوازم بهداشتی کوچک، تهویه، ساخت اسکلت گلخانه در صنعت کشاورزی، لوله برق، سازه­ های فلزی، دکل برق، صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انتقال آب، تصفیه خانه ها، نیروگاه­ های آب و برق، ساخت قرنیز و ناودان می­باشد.

 • لوله پلی اتیلن

از انواع لوله صنعتی که خود به سه تیپ مختلف تقسیم می­شود. تیپ ۱؛ چگالی، مقاومت حرارتی پایین و انعطاف خوبی دارد. تیپ ۲؛ نسبت به نوع ۱ چگالی و سختی بالاتری داشته و مقاومت بیشتری در دماهای بالا دارند و تیپ ۳؛ که هم سنگین­ترین نوع هستند و هم به دلیل ویژگی­ هایی نظیر خواص فیزیکی فوق العاده، قابلیت انبساط بالا و درجه سختی و زبری بسیار بالایی دارند. لوله­ های پلی اتیلن در گریدها و چگالی­ های مختلف؛ چگالی بسیار بالا تا چگالی بسیار پایین موجود هستند. کاربردهای این نوع لوله صنعتی در شبکه­ های آب­رسانی و فاضلاب شهری و روستایی، شبکه ­های گازرسانی، زهکشی، پوشش کابل­ها و لوله­ های فلزی می­باشد.

 • لوله مسی

یکی از پرمصرف­ترین انواع لوله­ صنعتی بوده که به دلیل داشتن مزایایی همچون انتقال سریع و زیاد حرارت، یکنواختی توزیع دما، ساختار ساده همراه با هزینه ساخت پایین و سازگاری با محیط زیست، بسته به کاربرد و مصرف به ۴ شکل شاخه­ای، کلاف، کویل و مویین تولید شده و همچنین بسته به نیاز بازار به صورت سه گروه DLP، TPC و DHP ساخته می ­شوند. موارد کاربرد لوله مسی در صنایع تهویه، برودتی، الکتریکی، بهداشتی، لوله کشی گاز و مبدل­ های حرارتی می ­باشد.

 • لوله چدنی

این نوع لوله صنعتی، همانطور که از نام آن برمی­ آید، از جنس چدن بوده و اغلب در لوله کشی فاضلاب کاربرد دارد. شامل دو نوع کلی سر توپی (یک­سر توپی و دوسر توپی) و دو سر تخت می­ باشد. وزن و ضخامت کم، خاصیت الاستیکی و قابلیت تحمل نوسانات حرارتی، مقاومت زیاد در برابر فشار و روش آسان رفع گرفتگی در برخی از انواع لوله­ های چدنی سبب شده تا کاربرد زیادی داشته باشند.

 • لوله برنجی

از انواع لوله صنعتی بوده که در واقع آلیاژی از مس و روی (تا ۴۵%) می­باشد. اگر درصد روی لوله برنجی از ۳۷% کمتر باشد، انعطاف پذیری خوبی خواهد داشت و قابلیت کار سرد را دارا می­باشد ولی اگر بیشتر از ۳۷% باشد قابلیت کار سرد را نخواهند داشت. گاهی اوقات برای افزایش ماشینکاری، کمی سرب و برای افزایش خاصیت مکانیکی کمی قلع به آلیاژ لوله برنجی اضافه می­کنند. به طور کلی لوله­ های برنجی دارای کاربردهای متنوعی از قبیل: صنایع روشنایی، لوستر سازی، شیرآلات، صنایع رادیاتور سازی خودرو، صنایع دفاعی، خودروسازی، صنایع حرارتی و برودتی، صنایع تزئینی و سیستم تقسیم آب موتورخانه می­باشد.

 • سربی

لوله سربی که از انواع لوله صنعتی می­باشد یا از سرب خالص تشکیل شده یا تا ۶% از آلیاژ سرب – آنتیموان می ­باشد. به دلیل مشکلاتی که در ارتباط با سرب وجود دارد، از لوله­ های سربی به منظور انتقال آب استفاده نمی­گردد، اما در صنایع شیمیایی، هسته ­ای، کارخانجات کاغذ سازی، تهویه، لوله کشی زیرزمینی تلفن و تلگراف، لوله­ های فشاری (سرب – مس) و روکش کابل کاربرد گسترده ­ای دارد.

 • لوله آزبست سیمانی

این نوع از لوله صنعتی از ترکیب سیمان با الیاف آزبست تشکیل شده که در برابر عوامل شیمیایی و خوردگی بسیار مقاوم بوده ولی به همان نسبت نیز در برابر آفتاب و خشکی آسیب پذیر بوده و تشکیل رسوب در آنها زیاد اتفاق می ­افتد. این نوع لوله ­ها در صنایع آب و فاضلاب کاربرد گسترده­ای دارند.

 • لوله سفالی

از انواع لوله صنعتی بوده که با کمک روش زیر سطحی در عمق خاک قرار می­دهند و با استفاده از اصل اختلاف سطح، آب را داخل آنها هدایت می ­کنند. لوله سفالی که در این روش استفاده می­گردد جایگزین لوله ­های لاستیکی قبلی شده ­اند. از این رو مهم­ترین کاربرد لوله سفالی در صنعت آب و فاضلاب و کشاورزی است که در واقع خاصیت تراوایی سفال سبب شده تا در این شیوه استفاده گردد.

 • لوله سرامیکی

این نوع لوله صنعتی، دارای ویژگی­ هایی همچون سختی و مقاومت در برابر مواد شیمیایی، دمای بالا، خوردگی و سایش، انعطاف پذیری بالا، طول عمر بسیار زیاد و فشردگی عالی داشته که سبب شده تا از صنایع تلفنی تا صنایع انرژی مورد استفاده باشد.

 • لوله PVC

این نوع از لوله صنعتی، از دسته ­ی لوله ­های پلیمری بوده که هم انعطاف پذیری بالایی دارند در نتیجه ترک یا شکاف بر نمی­دارند و نمی­شکنند و هم، به علت داشتن وزنی بسیار سبک، عملیات نصب آن به سرعت انجام می­گیرد. در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و رسوب در این لوله ها تشکیل نمی­گردد. کاربرد این لوله­ ها در صنایع فاضلاب، تهویه و لوله­ های توالت می­باشد.

 • لوله ABS

این لوله­ ها از آکریلونیتریل، بوتا دی اِن و استایرِن ساخته شده­اند که در صنایع فاضلاب و انتقال  آب در مسافت­ های طولانی استفاده می­گردند. این نوع لوله­ ها وزن کمی داشته و در برابر مواد شیمیایی و ضربه مقاوم می­باشند.

 • لوله PP

نوعی از لوله صنعتی، مخفف ترکیب پلی پروپیلن بوده که داشتن ویژگی­های نظیر وزن کم، عایق حرارتی، الکتریکی و صدا، مقاومت در برابر دمای بالا و مواد شیمیایی، ضد زنگ بودن و دوام بالا و قیمت ارزان باعث شده تا در صنایع توزیع آب سرد و گرم و فاضلاب بکار روند.

 • لوله CPVC

نوع پیشرفته ­ی لوله PVC بوده که نسبت به آن ویژگی­های حرارتی و شیمیایی بهتری دارد. این نوع لوله ­ها به عنوان لوله آب گرم و لوله گاز در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند.

 • لوله ۵ لایه یا سوپرپایپ

شامل ۵ لایه؛ ۱ لایه­ ی آلومینیومی، دو لایه­ ی پلیمری و دو لایه چسب مخصوص می­ باشد که با مقاومت در برابر خوردگی، زنگ زدگی، ضربه و رسوب، فرسایش، تحمل بالای حرارتی و فشار، خمش بالا و ضریب انبساط طولی کم در تمامی ابعاد صنعت ساختمان سازی قابل استفاده می­باشند.

قیمت انواع لوله صنعتی

به دلیل اینکه قیمت لوله صنعتی ثابت نیست که خود این موضوع متأثر از نوسانات بازار و قیمت مواد اولیه می­باشد، لذا از درج قیمت خودداری شده است و برای اطلاع از آخرین قیمت­ها با کارشناسان واحد فروش شرکت pipingmall تماس حاصل فرمایید. از این رو ما در اینجا به فاکتورهای مختلفی که در تعیین قیمت نهایی تأثیر گذار هستند اشاره می­کنیم:

 • شرکت سازنده
 • برند
 • سال ساخت
 • درجه کیفی
 • خدمات پس از فروش
 • استوک یا نو بودن محصول
 • نوع مصارف صنعتی
 • شرایط محیطی (سمی، خورنده، فشار و دمای بالا)
 • نوع متریال یا مواد اولیه­ی ساخت
 • سایز لوله
 • ضخامت
 • طول شاخه
 • وزن نهایی
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا