برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات کامل در مورد نفتا ( Naphtha )

اطلاعات کامل در مورد نفتا ( Naphtha )

نفتا

نفتا (به انگلیسی: Naphtha) به عنوان طبقه بندی شده از سوخت های مختلف هیدروکربنی با فراریت و اشتعالپذیری گفته می شود که در برج تقطیر پالایش نفت خام بین گازهای سبک (مثل الپیپی) و نفت سفید وجود دارد. بخش اصلی میعانات گازی یعنی نفتی که از چاه گاز گرفته شود ، همچنین از نفت تشکیل شده است. این سوخت میانه از قطران زغال سنگ نیز قابل تحمل است.

نفتا کاربردهای متنوی دارد. صنایع شیمیایی و پتروشیمی خرید اصلی نفتا هستند که از آن به عنوان خوراک تولید می شوند که انواع مختلف پتروشیمی را از جمله حلال ها و صحیح ترین مواد موجود در مواد مختلف پلاستیک ، الیاف مصنوعی و الکل های صنعتی استفاده می کنند. برای نمونه بخش های اصلی تینرهای رنگرزی از نفت تشکیل شده و بیشتر ترکیبات پلاستیکی اتیلنی با نفت ساخته شده است. همچنین با استفاده از فرایندهای کاتالیستی دیگر نفت را به بنزین های اکتان بالا و سوخت مواد نفتی دیگر تبدیل می شود. نفتا حلالی بسیار نیرومند با کاربرد متن است که به همین جهت جهت تولید مواد شوینده و تصفیه مواد هیدروکربنی نیز استفاده می شود. همچنین از آن برای تولید جلادنده ها و لک ها و به عنوان سوخت گرمایشی و پختوپز (مشابه گاز مایع و نفت سفید) نیز استفاده می شود.

نفتا به طور خاص شامل هیدروکربن دارای 5 تا 12 اتم کربن است که نقطه جوش آنها از 30 تا 200 درجه سانتیگراد متغیر است. یعنی اگر نفت خام را از ۳۰ درجه تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد حرارت شروع و بخش جوشیده را جدا کنیم نفتا را به دست شما خواهد آمد. ارزشاً ۱۵ تا ۳۰ درصد نفت خام در این حرارت به جوش ایجاد در نتیجه همین میزان از نفت خام را به طور مستقیم به نفت تبدیل کرد. البته باید توجه داشت که این محدوده با بنزین (۷0 تا 15 درجه) و روغن سفید (155 تا 25 درجه) تداخل دارد. اما نفت در بازار ارزشمندانه در دو نوع نفتای سبک (بین ۳۰ تا ۶۰ درجه با هیدروکربن های ۵ و ۶ کربنی) و نفتای سنگین (بین ۹۰ تا ۲۰۰ درجه با هیدروکربن های ۶ تا ۱۲ کربنی) ادامه می دهد.

نفتا همچنین از اجزای واکسهای تمیزکننده کفش است و در برخی اوقات از فندکها به عنوان سوخت استفاده می شود. موتورهای توربین گاز نیز قادر به استفاده از نفت هستند و یا یکی از انواع سوخت جت از نفت تشکیل شده است.

Naphtha اصطلاحی عمومی است که به ترکیبات نفتی پالایش شده ، پالایش شده جزئی و یا غیر پالایش شده که در کمتر از 240 درجه سانتی گراد تقطیر می شوند ، اطلاق می شود . این برش جزء فرار نفت در نظر گرفته می شود که به عنوان حلال  و یا در تولید بنزین و ترکیبات آروماتیک استفاده می شود و از لحاظ محدوده جوش و تعداد اتم های کربن شبیه به بنزین است . در تعریفی دیگر نفتا برشی حاصل از تقطیر اتمسفری نفت خام است که بین برش های گازی و کروزن قرار دارد .

این برش شامل مولکول هایی با تعداد اتم کربن بین 5 تا 12 است که عموما شامل پارافین ها ، اولفین ها ، نفتن ها و آروماتیک ها می شوند . همچنین ترکیباتی مانند گوگرد ، نیتروژن ، اکسیژن ، آب ، نمک و تعدادی ترکیبات فلزی مانند وانادیوم ، نیکل و سدیم نیز وجود دارند . نفتا را می توان بر اساس ترکیبات موجود و تعداد اتم های کربن موجود در ساختار آنها به دو دسته سبک و سنگین تقسیم کرد . نفتای سبک به عنوان حلال لاستیک و رقیق کننده لاک استفاده می شود ، در حالی که نفتای سنگین به عنوان حلال وارنیش (جلا) ، در رنگرزی و به عنوان پاک کننده استفاده دارد .

سبک : عموما دارای مولکول هایی با 5-6 اتم کربن که در 30-145 درجه سانتی گراد می جوشند .

سنگین : عمدتا از مولکول هایی با 7-12 اتم کربن تشکیل شده و دارای نقطه جوش بین 140 تا 205 درجه سانتی گراد هستند.

 روش های تولید نفتا چیست ؟

نفتا  را میتوان از روش های متعددی تولید کرد که این روش ها عبارتند از:

  1. تقطیر نفت خام
  2. استخراج با حلال
  3. هیدروژناسیون محصولات تقطیر شده نفت خام
  4. پلیمرازسیون ترکیبات هیدروکربنی غیر اشباع مثلا الفین
  5. فرآیند آلکیلاسیون

که مهم ترین و متداول ترین روش تولید آنها روش تقطیر نفت خام است.

ویژگی های نفتا

بو : به طور کلی ترکیبات پارافینی دارای کمترین و ترکیبات آروماتیک قوی ترین بو را دارند ، بوی نفتا که مخلوطی از ترکیبات متنوع است به میزان هر کدام از این مواد بستگی دارد .

رنگ : نفتا در حالت کلی بی رنگ است اما در صورت وجود میزای بالای ترکیبات آروماتیک ممکن است زرد کم رنگ از خود نشان دهد .

در شکل زیر مشخصات یک نفتای سبک را می توان مشاهده کرد :

خواص نفتای سبک

کاربرد ها

گستردگی ترکیبات موجود ، از پارافین های ابتدایی گرفته تا آروماتیک ها ، باعث می شوند که این برش ترکیب خواص متفاوتی پیدا کند .  فراریت ، قدرت حل کنندگی بالا ، خلوص و بوی مشخص نیز دیگر خواصی هستند که باعث می شوند از آن در کاربری های خاص استفاده شود . در جنگ برای آتش افروزی استفاده می شد و کاربری آن به عنوان منبع نور به 1200 سال قبل از تاریخ میلادی بر می گردد .

کاربرد اصلی این دسته برش های نفتی تولید حلال، رقیق کننده و یا ماده خام برای تولید بنزین است که
عمده ترین کاربرد آن تولید بنزین است، در واقع واحد های پتروشیمی و کراکینگ خرایدار اصلی این مواد هستند.

کاربردهای این دسته از ترکیبات بسیار گسترده هستند که مهم ترین آنها عبارتند از:

  • مواد اولیه انواع پلاستیک و الیاف مصنوعی
  • مواد اولیه انواع رنگ و تینر
  • تولید الکل صنعتی
  • تولید سوخت برای استفاده گرمایشی و خانگی مثل گاز مایع و نفت سفید
  • تولید بنزین

از آنجایی که مهم ترین کاربرد نفتا استفاده از آن برای تولید بنزین است.

عمده کاربرد نفتا استفاده برای تولید بنزین و یا تولید ترکیبات آروماتیک است ، اما کاربردهای دیگری نیز مانند استفاده به عنوان سوخت اتومبیل ، سوخت موتور ، حلال و سوخت جت دارد . در فرآیندی دیگر نفتا طی عملیات کراکینگ بخار به ترکیباتی مانند اتیلن ، پروپیلن و بنزن تبدیل می شود .

حلال های نفتا می توانند در 3 دسته با محدوده جوش های مختلف قرار بگیرند : 30-150(اسپریت های جوششی ) ، 150-210 (وایت اسپریت ها ) و 160-325 (کسر نفتی دارای جوش بالا) .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا