برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جزئیات بلاگ

آگهی های ویژه
تبلیغات
تبیلغات بنری در سایت ما
اطلاعات کامل در مورد پلی اتیلن سبک خطی ( LLDPE )

اطلاعات کامل در مورد پلی اتیلن سبک خطی ( LLDPE )

پلی اتیلن

خانواده های پلی اتیلن یا پلی اتیلن خانواده را از گرمانرمها استفاده می کنند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) به منظور ایجاد آن استفاده می شوند. از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده کاملاً متفاوت و متفاوت از نوع چگالی است ، شاخص جریان مذاب (MFI) ، بلورینگی ، درجه بهره برداری و شبکه را تحت تأثیر قرار می دهد ، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آن کنترل می کند. پلیمرهای با وزن مولکولی پایین را به عنوان روان کننده (روان کننده) به کار می بردند. پلیمرهای با وزن مولکولی متوسط ​​واکسرسازی امتزاجپذیر (مخلوط پذیرش) با پارافین ایجاد می کند و نهایتاً پلیمرهایی با وزن مولکولی بیش از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص داده اند. پلی اتیلن شامل کاملا ساده می شود ، بهتریوری ساده از تمام پلیمرهای تجاری است. یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده است.

گاهی اوقات برای جایزه اتم های هیدروژن در مولکول (پلی اتیلن) ​​، یک زنجیر طولانی از اتیلن به اتمام کربن متصل می شود اگر آن را در سایر پلی اتیلن اعمال کند یا پلی اتیلن سبک (LDPE) پیش بینی کند ؛ چون چگالی آن به دلیل اشغال حجم بیشتر ، کاهش یافته است. در این نوع پلی اتیلن مولکولهای اتیلن به شکل تصادفی به طور کامل متصل می شود و ریخت و شکل بسیار نامنظمی را ایجاد می کند. چگالی آن بین ۹۱۰/۰ تا ۹۲۵ /. تحت فشار و دمای بالا و با استفاده از پلیمریزاسیون رادیکال های آزاد وینیلی (پلیمریزاسیون رادیکال آزاد) تولید می شود. برای تهیه و استفاده از پلیمریزاسیون زیگلر ناتا (پلیمر شدن زیگلر-ناتا) نیز استفاده می شود.

پلی اتیلن سبک (چگالی پایین) عموماً پلی اتیلنی نرم و دارای بلورینگی کم تری است. این پلیمر به طور تقریبی به صورت گلوله ای شکل در بازار به دست آمده و به طوری گسترده در کاربردهایی است که باعث می شود در سایر شفافیت ، خنثی بودن ، سهولت فرایند انحصاری ، پایداری و خوبه خوب الکتریکی مد نظر است.

 انواع پلی ­اتیلن

تاریخچه 

 اولین محصول تجاری پلی اتیلن در سال ۱۹۴۰ از نفت خام یا گاز طبیعی تهیه شده است. این ماده ترموپلاستیک است که بسته به ساختار مولکولی از نوعی به نوع دیگر متفاوت است. در حقیقت، با تغییر وزن مولکولی (طول زنجیر)، تبلور (وضعیت زنجیر) و خواص شاخۀ آن (پیوند شیمیایی بین زنجیرهای مجاور) می­ توان محصولات متنوعی تولید کرد. دمای انتقال شیشه‌ای در حدود ۸۰- درجۀ سانتیگراد است و با توجه به درصد تبلور پلیمر تغییر می‌کند

LDPE یا پلی اتیلن سبک چیست ؟

پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE) یک پلیمر کاملاً خطی (پلی اتیلن) است ، با تعداد قابل توجهی شاخه کوتاه ، که معمولاً توسط کوپلیمریزاسیون اتیلن با الفین های زنجیره بلندتر ساخته می شود. پلی اتیلن خطی با چگالی کم از نظر ساختاری با پلی اتیلن با چگالی کم معمولی (LDPE) تفاوت دارد ، به دلیل عدم وجود شاخه های زنجیره بلند. خطی بودن LLDPE از فرایندهای مختلف تولید LLDPE و LDPE حاصل می شود. به طور کلی ، LLDPE در دماها و فشارهای پایین با کوپلیمریزاسیون اتیلن و آلفا اولفین های بالاتر مانند بوتن ، هگزن یا اوکتن تولید می شود. فرآیند کوپلیمریزاسیون یک پلیمر LLDPE تولید می کند که دارای توزیع وزن مولکولی باریک تری نسبت به LDPE معمولی است و در ترکیب با ساختار خطی ، ویژگی های رئولوژیکی قابل توجهی متفاوت است.

این پلی‌اتیلن دارای زنجیری شاخه دار است. بنابراین زنجیرهای LDPE نمی‌توانند بخوبی با یکدیگر پیوند برقرار کنند و دارای نیروی بین مولکولی ضعیف و استحکام کششی کمتری است این نوع پلی اتیلن معمولاً با روش پلیمریزاسیون رادیکالی تولید می‌شود از خصوصیات این پلیمر انعطاف پذیری و امکان تجزیه بوسیله میکرو ارگانی‌ها است.

تولید LLDPE توسط کاتالیزورهای فلزات انتقالی ، به ویژه کاتالیزورهای زیگلر یا فیلیپس آغاز می شود. روند واقعی پلیمریزاسیون را می توان هم در فاز محلول و هم در راکتورهای فاز گاز انجام داد. معمولاً اوکتن در فاز محلول کمونر است در حالی که بوتن و هگزن در راکتور فاز گاز با اتیلن کوپلیمر می شوند. مقاومت کششی LLDPE و مقاومت در برابر ضربه و پنچری بالاتر از LDPE است. بسیار انعطاف پذیر است و تحت فشار کشیده می شود. می توان برای ساخت فیلم های نازک تر ، با مقاومت در برابر ترک خوردگی در برابر استرس محیطی ، استفاده کرد. مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی دارد. از خصوصیات الکتریکی خوبی برخوردار است. با این حال ، پردازش آن به آسانی LDPE نیست ، دارای براقیت کمتری و دامنه باریک تر برای آب بندی حرارت است.

 LLDPE یا پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین چیست ؟

این پلی اتیلن یک پلیمر خطی با تعدادی  شاخه‌های کوتاه است و معمولاً از کوپلیمریزاسیون اتیلن با آلکن‌ها بلند زنجیر ایجاد می‌شود.

MDPE یا پلی اتیلن با دانستیه متوسط است و در تولید لوله‌های پلاستیکی و اتصالات لوله‌کشی معمولاً از MDPE استفاده می‌شود.

کاربرد های پلی اتیلن سبک خطی 

LLDPE تقریباً در همه بازارهای سنتی پلی اتیلن نفوذ کرده است. این برای کیسه های پلاستیکی و ورق ها (جایی که امکان استفاده از ضخامت کمتر از LDPE قابل مقایسه را دارد) ، بسته بندی پلاستیکی ، کشش ، کیسه ها ، اسباب بازی ها ، روکش ها ، درب ها ، لوله ها ، سطل ها و ظروف ، پوشش کابل ها ، ژئوممبران ها و لوله های عمدتا انعطاف پذیر در سال ۲۰۱۳ ، بازار جهانی LLDPE به ۴۰ میلیارد دلار رسید.

خواص فیزیکی انواع پلی­ اتیلن ­ها

خواص فیزیکی HDPE LLDPE LDPE
شاخص/سرعت جریان مذاب MFI/MFR [gr/10Min] ۰٫۲۵ تا ۲۰ ۰٫۹ تا ۵۰ ۰٫۲ تا ۳۰
چگالی [gr/cm³] ۰٫۹۴۵ تا ۰٫۹۶۰ ۰٫۹۱۸ تا ۰٫۹۳۶ ۰٫۹۱۷ تا ۰٫۹۲۲
درصد کریستالیتی [%] ۷۰ تا ۸۰ ۳۵ تا ۶۰ ۳۵ تا ۵۵
جرم مولکولی × ۱۰۳ ۹۶ تا ۵۰۰ ۹۶ تا ۵۰۰ ۲۸ تا ۸۷
نفوذپذیری اکسیژن × ۱۰۱۶ [cm³.cm/cm۲.s.Pa] ۶۲۵ ۱۹۲۰ ۲۰۸۲
نفوذپذیری رطوبت × ۱۰۱۱ [cm³.cm/cm۲.s.Pa] ۱٫۳۷ ۴٫۰۶ ۴٫۳۷
دمای نرم شدگی [°C] ۱۲۰٫۶ تا ۱۳۰ ۸۶٫۱ تا ۱۲۰٫۶ ۸۰٫۶ تا ۱۰۲٫۲
دمای ذوب [°C] ۱۳۴ ۱۱۶ ۱۱۳
مقاومت شیمیایی خوب خوب خوب

سایت toppetro.com به عنوان بنگاهی اقتصادی سایت نمایشگاهی رایگان برای معرفی محصول با محوریت دیجیتال مارکتینگ در صنعت پتروشیمی و پیشرو در تأمین محصولات متنوع پتروشیمی و شیمیایی همگام با تجارت الکترونیک  با ترکیب دو گروه متخصص در زمینه امور بازرگانی و خدمات الکترونیک  برای انجام فرآیندهای تأمین مواد پتروشیمی با بهره گیری از سیستم زنجیره تأمین و تدارکات الکترونیکی در صنعت پتروشیمی ایران و جهان در سال ۱۳۹۹ شروع به فعالیت نمود و در همین راستا ؛ جهت کسب ارزش حداکثری از طریق توسعه و گسترش زنجیره ارزش و افزایش مزیت های رقابتی و پایدار در سطح بین المللی به دنبال نیل به ارائه خدمات زیر است : امکان ثبت آگهی برای خریدان و عرضه کنندگان کالا و خدماتامکان درخواست استعلام قیمت آگهی های کالا و خدمات ارائه آخرین اخبار از ایران و جهان در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی *ارائه آخرین مقالات و تحلیل‌ها در حوزه نفت و گاز و پتروشیمیمعرفی شرکت‌ها و فعالان حوزه نفت ؛ گاز ؛ پتروشیمی  و صنایع وابسته فعالان حوزه نفت و گاز و پتروشیمی با بهره‌گیری مناسب از فناوری اطلاعات می‌توانند از منافع آن بهره گرفته و نه تنها از ضررهای ناشی از این تغییرات و شرایط سخت کنونی بکاهند بلکه می توانند با استفاده از این امکانات به توسعه کسب و کار خود بپردازند.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا