برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جزئیات بلاگ

قیر : فرایند تولید و موارد استفاده آن

قیر : فرایند تولید و موارد استفاده آن

قیر یک روغن خام با درجه حرارت کم می‌باشد که از هیدروکربن‌های سنگین و پیچیده تشکیل شده است.

در مخزن روغن، قیر یک مایع غلیظ و چسبناک است و باید از زمین استخراج شود پس منبع اولیه قیر مانند نفت خام می‌باشد. هنگام استخراج آن، باید از گرما و تلاش زیادی استفاده شود. زیرا این شرایط استخراج برای ارتقا آن به محصول بهتر استفاده شود. اگرچه استخراج قیر از زمین سخت می‌باشد، اما می‌تواند به طور طبیعی در سطح زمین با روشی استخراج کرد. البته این روش در هرجایی قابل استفاده نیست زیرا در این روش در حفره‌های نفت، حباب ایجاد شود. این نشت‌ها مکانهایی است که سوخت های فسیلی و فرآورده های نفتی به جای گیر افتادن در عمق زیر زمین، از زمین نشت می‌کنند. به همین دلیل است که نمی‌توان در هرمکانی از این روش استفاده کرد. در این نشت پیدا کردن، قیر، آسفالت و غیره به استخرها می‌ریزد. بعلاوه براین موارد، قیر جز اصلی سوخت فسیلی و جز اصلی محصولات نفتی است. وقتی قیر با آسفالتین ترکیب می‌شود، ماده جامدی تشکیل می‌شود که برای آسفالت جاده‌ها در نهایتا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اینجا می‌توانید با قسمت صادرات قیر مرتبط باشید.

همانطور که گفته شد قیر، علاوه بر اینکه به طور طبیعی در نشت و ماسه‌های روغن یافت می‌‌شود، این انتخاب است که با حذف بخشهای سبک تری از روغن خام در طی فرآیند و پروسه تصفیه، تولید کرد.

پس از استخراج نفت خام از سطح زمین،پروسه تولید و استخراج قیر می‌تواند آغاز شود. روغن خام از مخازن ذخیره سازی خارج شده و از طریق سیستم و فرایندی که دمای روغن خام را به ۲۰۰ درجه سانتی گراد افزایش می‌دهد، پمپ خواهد شد. سپس روغن به کوره منتقل خواهد شد و در آنجا حتی تا حدود ۳۰۰ درجه (سانتی گراد) حرارت بالا می‌رود و در آنجا در ستون تقطیر بخار خواهد شد. در این مرحله می‌باشد که جداسازی اجزای مختلف روغن خام رخ خواهد داد. با بالا آمدن اجزای سبک به بالای ستون، اجزای سنگین – از جمله قیر – به پایین ستون نزول خواهند کرد.

قیر_تاپ پترو

این فرآیند به عنوان تقطیر پایه و اولیه به منظور جداسازی شناخته می‌شود. سرانجام، قیر بعد از اتمام مراحل تقطیر، (با توجه به مراحل بالا بیشتر مانده در ستون تقطیر به صورت خلا بدست می‌آید. این نوع قیر به قیر استخراج مستقیم معروف است. درجه قیر به میزان مواد فرار موجود در قیر مقطر بستگی دارد . یعنی از قیری با مواد فرار بیشتر و در نتیجه محصول خالص و مایع کمتری ایجاد میشود. استفاده کنید.
بیشترین قیر تصفیه شده که توسط تقطیر به عمل آمده است، در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. اکثرا، استفاده از آن به عنوان سنگفرش و مانند ایزوگام در بام‌ها استفاده می‌شود. در عوض ۸۵ درصد از کل قیر به عنوان نوع دیگری از فرآورده به صورت‌های آسفالت برای جاده ها، باند‌ها، پارکینگ ها و مسیرهای حمل و نقل استفاده خواهد شد. روند این پروسه بدین شکل است که سنگ ریزه و سنگ خرد شده با قیر ضخیم تقطیر شده مخلوط می‌شود و سپس آن را در هم نگه داشته و در مرحله آخر این مخلوط آماده شده را به جاده ها می‌زنند.

جالب اینجاست بدانید که ۱۰٪ از قیر مورد استفاده در سراسر جهان در صنعت ایزوگام‌سازی برای پشت‌بام‌های خانه استفاده می‌شود زیرا ویژگی ضد آب بودن آن(قیر) به عملکرد خوب سقف خانه‌ها کمک می‌کند. ۵٪ از قیر برای اهداف آب بندی و عایق بندی در مصالح ساختمانی مختلف مانند پشت کاشی فرش و رنگ استفاده می‌شود.

علاوه بر این مصارف اصلی، قیر همچنین کاربردهای جزئی زیادی دارد. نمونه های دیگر مزایای این ماده عایق صدا، پایه مواد منفجره ، محافظت در مقابل کپک، چسب در بریکت ها، کف کفش، پوشش هایی مانند حصار و برای تثبیت خاک است. بحث ارتقای قیر به موضوع جایگزینی بر می‌گردد و باعث ایجاد چشم انداز برای این محصول می‌شود. جایگزینی برای روغن خام با کیفیت بالا، معروف به روغن خام مصنوعی.

به طور کلی این جایگزینی شامل کاهش ویسکوزیته قیر برای امکان حمل و نقل است که این فرآیند اجازه خواهد داد تا قیر به صورت سوخت در پالایشگاه های موجود در دنیا فرآوری شود که در غیر این صورت توانایی مقابله با قیر تصفیه شده را ندارند.

تاپ پترو_قیر_

روند
از طریق اعمال یک سری فرآیندهای شیمیایی متنوع، می‌توان قیر ضخیم با کیفیت پایین را به روغن خام مصنوعی با کیفیت بالاتر تبدیل کرد. برای این مرحله قدم اول، حذف اجزای نور طبیعی است و در عین حال رقیق کننده مورد استفاده برای انتقال قیرهای خام می‌باشد. این روش در یک واحد بازیافت رقیق کننده اتفاق می افتد. اینها به طریقی که این اجزا را از هم جداسازی می‌کنند، مشابه برج تقطیر کسری عمل می کنند.

سایت toppetro.com به عنوان بنگاهی اقتصادی سایت نمایشگاهی رایگان برای معرفی محصول با محوریت دیجیتال مارکتینگ در صنعت پتروشیمی و پیشرو در تأمین محصولات متنوع پتروشیمی و شیمیایی همگام با تجارت الکترونیک با ترکیب دو گروه متخصص در زمینه امور بازرگانی و خدمات الکترونیک برای انجام فرآیندهای تأمین مواد پتروشیمی با بهره گیری از سیستم زنجیره تأمین و تدارکات الکترونیکی در صنعت پتروشیمی ایران و جهان در سال ۱۳۹۹ شروع به فعالیت نمود و در همین راستا ؛ جهت کسب ارزش حداکثری از طریق توسعه و گسترش زنجیره ارزش و افزایش مزیت های رقابتی و پایدار در سطح بین المللی به دنبال نیل به ارائه خدمات زیر است :

*امکان ثبت آگهی برای خریدان و عرضه کنندگان کالا و خدمات
*امکان درخواست استعلام قیمت آگهی های کالا و خدمات
*ارائه آخرین اخبار از ایران و جهان در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی
*ارائه آخرین مقالات و تحلیل‌ها در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی
*معرفی شرکت‌ها و فعالان حوزه نفت ؛ گاز ؛ پتروشیمی و صنایع وابسته
فعالان حوزه نفت و گاز و پتروشیمی با بهره‌گیری مناسب از فناوری اطلاعات می‌توانند از منافع آن بهره گرفته و نه تنها از ضررهای ناشی از این تغییرات و شرایط سخت کنونی بکاهند بلکه می توانند با استفاده از این امکانات به توسعه کسب و کار خود بپردازند.

منبع اصلی مقاله آموزشی: energyeducation.ca

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا