برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
ایران و تولیدات سال جدید نفت

ایران و تولیدات سال جدید نفت

لندن سنگاپور (رویترز) – ذخایر نفتی ایران در حالت کنونی خطر تبدیل شدن به دارایی‌های بلوکه شده را ندارد، مگر اینکه دولت جدید ایالات متحده (با هدایت جو بایدن) تحریم‌هایی را که باعث می‌شود تا چرخه‌ی تولید و عرضه برای ایران کند شود را در نظر بگیرد. در حال حاضر دولت جدید تصمیم جدی برای آن ندارد و فقط در قالب امکان بررسی می‌شود، این احتمالات ممکن است اگر اجرایی شوند باعث می‌شود تا ایران در ظرفیت تولید کشور عقب بماند و با سرعت گرفتن مرحله انتقال به انرژی کم کربن، مسابقه با زمان را نسبت به رقبا از دست بدهد.

ایران، که در رتبه چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان قرار دارد، به شدت به درآمد نفتی خود برای روند دولت (حداقل طی دو دهه اخیر) متکی است، اما به خصوص از سال ۲۰۱۸ تحریم‌ها مانع از پمپاژ آن در هرجای دیگر اروپا و آمریکا و مناطق دیگر محیطی ایران شده است.

مجازات و تحریم ها در زمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا شدت گرفت، اساس این تحریم ها در اواخر دوره بوش و اوباما شکل گرفت و تنظیم شد. و اگرچه رئیس جمهور جدید جو بایدن حداقل در حال حاضر در برنامه‌های خود ندارد. همچنین مقامات ارشد دولت وی اعلام کردند که واشنگتن درباره هرگونه توافق با ایران تصمیم سریع و فوری نخواهد گرفت.

نفت ایران_تاپ پترو

رهبری این کشور بیان داشتند که تحریم‌ها فقط لحظه و روند اولیه تولید نفت در ذخایر عظیم خود را به تأخیر انداخته است و مانعی بزرگی برای عرضه نیست و جهان در نهایت به آن نیاز خواهد داشت.

اما سرعت فزاینده نیاز انتقال انرژی جهانی به سمت مصرف سوختهای کربنی پایین‌تر، همراه با تأثیر شیوع همه گیر COVID-19 بر تقاضای انرژی قابل توجه است. این شرایط در کل پیش بینی‌هایی را درباره زمان اوج تقاضا در جهان به وجود آورده است و تحلیلگران دور اندیش نقطه ای که فراتر از آن را می‌بینند که مصرف به طور دائمی سقوط خواهد کرد.

برخی از مقامات ایرانی، از جمله بیژن زنگنه، وزیر نفت این کشور، بیان داشته است که بارها و بارها تهران باید تولید نفتی خود را به سرعت به حداکثر ظرفیت برساند. قبل از اینکه تقاضای نفت در سال‌های بعد از بین برود و یا کمتر شود و تولیدکنندگان رقیب سهم بازار را از آن خود کنند.

این ایده اما توسط گروههایی که محافظ محیط زیست هستند و هدف نجات نسل ایندگان را با خود حمل می‌کنند، به رسمیت شناخته نمی‌شود. آن را خیانت به نسلهای آینده می دانند.

پس از انتخاب بایدن، دولت ایران در زمان رئیس جمهور حسن روحانی در ماه دسامبر به وزارت نفت دستور ابلاغ کرد که تا ظرف حداکثر سه ماه  آینده تأسیسات تولید و فروش نفت خام را با ظرفیت بالفعل کامل فعلی آماده عرضه کند.

top petro_نفت ایران

به شرط برداشته شدن تحریم‌ها، تحلیلگران می‌گویند این کشور خواهد توانست ظرف چند ماه، با تولید و افزایش رونق صنعت، تولیدات خود را از ۲.۱ میلیون بشکه در روز به سطح قبل از تحریم ۳.۸ میلیون بشکه در روز برساند.

اما مجلس این کشور هفته گذشته پیش نویس بودجه خود را منتشر کرد. و این بودجه دارای پشتوانه مبتنی بر تولید ۲.۳ میلیون بشکه در روز است و این اتفاق از مارس آغاز می‌شود. زیرا نمایندگان مجلس در مورد هرگونه لغو فوری از تحریم‌ها شک دارند و به آن تکیه نکردند.

سخنگوی این کشور در سازمان ملل بلافاصله به درخواست رویترز برای تهیه گزارش پاسخ نداد.

سایت toppetro.com به عنوان بنگاهی اقتصادی سایت نمایشگاهی رایگان برای معرفی محصول با محوریت دیجیتال مارکتینگ در صنعت پتروشیمی و پیشرو در تأمین محصولات متنوع پتروشیمی و شیمیایی همگام با تجارت الکترونیک با ترکیب دو گروه متخصص در زمینه امور بازرگانی و خدمات الکترونیک برای انجام فرآیندهای تأمین مواد پتروشیمی با بهره گیری از سیستم زنجیره تأمین و تدارکات الکترونیکی در صنعت پتروشیمی ایران و جهان در سال ۱۳۹۹ شروع به فعالیت نمود و در همین راستا ؛ جهت کسب ارزش حداکثری از طریق توسعه و گسترش زنجیره ارزش و افزایش مزیت های رقابتی و پایدار در سطح بین المللی به دنبال نیل به ارائه خدمات زیر است :

*امکان ثبت آگهی برای خریدان و عرضه کنندگان کالا و خدمات
*امکان درخواست استعلام قیمت آگهی های کالا و خدمات
*ارائه آخرین اخبار از ایران و جهان در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی
*ارائه آخرین مقالات و تحلیل‌ها در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی
*معرفی شرکت‌ها و فعالان حوزه نفت ؛ گاز ؛ پتروشیمی و صنایع وابسته
فعالان حوزه نفت و گاز و پتروشیمی با بهره‌گیری مناسب از فناوری اطلاعات می‌توانند از منافع آن بهره گرفته و نه تنها از ضررهای ناشی از این تغییرات و شرایط سخت کنونی بکاهند بلکه می توانند با استفاده از این امکانات به توسعه کسب و کار خود بپردازند.

منبع خبر: www.reuters.com

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا