top petro
top petro
کاربرد های گاز آرگون تاپ پترو

تاپ پترو اولین سایت تخصصی بین المللی با تامین انواع فرآورده های بهداشتی ، حلال صنعتی و ارائه مطلب و مقاله در مورد کاربرد های گاز آرگون فعالیت دارد.

آرگون (Argon) با علامت اختصاری Ar در جدول عناصر دارای عدد اتمی ۱۸ است. این عنصر در گروه ۱۸ (گازهای نجیب) قرار دارد. از این رو، هیچ ترکیبی از آن به صورت طبیعی وجود ندارد. گاز آرگون در هواکره(اتمسفر) زمین تا حدود ۱٪ موجود است. بیشتر این حجم آرگون، آرگون-۴۰ است که از واپاشی پتاسیم-۴۰ در جو بر اثر پرتوهای کیهانی تولید شده‌است. در جهان، آرگون-۳۶ بسیار فراوان‌تر از آرگون-۴۰ است. زیرا از محصولات سنتز هسته‌ای ستاره‌ای در ابرنواخترها می‌باشد.

معرفی کاربرد های گاز آرگون

 • پر نمودن حباب های موجود در لامپ ها
 • پر نمودن حباب های موجود در پنجره های دو جداره
 • شست و شوی فلزات مذاب | به دلیل جدا نمودن گاز های حل شده در آن ها
 • تصفیه زیرکنیوم ( زیرکونیوم عنصر چهلم جدول تناوبی است. نام این عنصر از سنگ معدنی زیرکن (zircon)، گرفته شده‌است که با علامت Zr نشان داده می‌شود.)
 • یک عامل حفاظتی برای رشد کریستالهای ژرمانیوم و سیلیسیوم می باشد.
 • این گاز برخی خواص پزشکی نیز دارد که بیشتر در عمل های جراحی مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه به آن سیستم آرگون پلاسما گفته می شود.
 • در صنعت جوشکاری گاز آرگون به عنوان گاز محافظ قوس الکتریکی عمل می کند و باعث ایجاد نمودن محیطی خنثی در محل الکترود تنگستنی است.
 • به کارگیری گاز آرگون در لوله های شمارشگر گایگر
 • به کارگیری و استفاده از آن در لیزر ها
 • کربن گیری از فولاد ضد زنگ
 • در لامپهای الکتریکی ، لامپهای فلورسانس با فشار 400 پاسکال و در صنعت عکاسی و لامپهای گرم و مشتعل مورد استفاده قرار می گیرد.

آرگون از واژه‌ای یونانی به معنی تنبل یا غیرفعال گرفته شده‌است. دلیل این نام‌گذاری، بی‌اثر بودن آرگون و عدم فعالیت شیمیایی آن است. برای استفاده صنعتی، آرگون را به روش تقطیر جزء به جزء، از هوای مایع جداسازی می‌کنند. آرگون برای به وجود آوردن نورهای زنده استفاده می‌شود. همچنین دارای مصارفی در صنایع جوشکاری ، طیف‌بینی و تولید تیتانیوم نیز می‌باشد.

اثرات آرگون بر سلامتی

گاز آرگون از طریف تنفس جذب بدن می شود. پخش شدن گاز آرگون در هوا و تنفس هوا با غلظت زیادی از آرگون سبب ایجاد سرگیجه و سر درد می شود. کمبود اکسیژن در اثر تنفس آرگون سبب تهوع، از دست دادن سطح هوشیاری و مرگ می شود.

تماس آرگون مایع با پوست به دلیل دمای بسیار پایین سبب یخ زدگی یا سوختگی سرد می شود. باید مراقب بود آرگون مایع با هیچ قسمتی از بدن به ویژه چشم ها تماس پیدا نکند.

علائم خطر آرگون بر سلامتی از طریق تنفس آن است که فرد احساس کمبود هوا و تنفس سریع پیدا می کند. سطح هوشیاری فرد کاهش پیدا می کند و هماهنگی عضلانی وی کاسته می شود. در صورت ادامه ی تنفس آرگون فرد توان شناختی خود را از دست می دهد. تهوع، استفراغ، گلو درد و در ادامه ممکن است مرگ رخ دهد.

اثرات زیست محیطی گاز آرگون

تا کنون هیچ گونه اثرات تقریبی زیست محیطی برای گاز آرگون دیده و گزارش نشده است. گاز آرگون به صورت طبیعی در جو کره ی زمین وجود دارد.

اثر گاز آرگون بر حیوانات و گیاهان مورد بررسی قرار نگرفته است و البته انتظار نمی رود که  گاز آرگون برای این دسته از موجودات آسیب زایی داشته باشد.

خطرات گاز آرگون برای آلودگی آب نیز گزارش نشده است.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

English