top petro
top petro
دی اکتیل ترفتالات تاپ پترو

تاپ پترو اولین سایت تخصصی بین المللی با تامین انواع فرآورده های بهداشتی ، حلال صنعتی و ارائه مطلب و مقاله در مورد دی اکتیل ترفتالات و مصارف و کاربرد های آن فعالیت دارد.

دی اکتیل ترفتالات

دی اکتیل ترفتالات برای ساخت کالاهایی از قبیل: فیلم و ورق، پارچه، کفپوش، پوشش های دیواری، سیم و کابل مورد استفاده قرار می‎گیرد

بیشترین کاربرد این ماده جهت پلاستی سایزر کردن رزین PVC جهت استفاده در صنایع لوله‌هایPVC ، لاستیک‌سازی و صنعت کابل سازی می‌باشد.

مصارف صنعتی

دی اکتیل ترفتالات به دلیل پایداری در مدت نگهداری و فراریت کمتر و کیفیت بالای نرم کنندگی نسبت به محصولات مشابه کاربرد وسیعی دارد بنابراین علاوه بر مصارف صنعتی از قبیل شیت های نرم PVC (سفره) ، کف پوش ها و انواع دیوارکوبهای PVC و انواع روکش ها (سیم، کابل و…) در وسایل خانگی و بسته بندی مواد غذایی ، اسباب بازیها و دستکشهای پلاستیکی خانگی و طبی و کلیه مواردی که سلامتی و مسائل زیست محیطی حائز اهمیت است با ضریب اطمینان بالائی قابل استفاده است .

این محصول دارای خواص الکتریکیسیته جزئی، مقاوم در برابر گرما و انجماد، فرّاریت پایین بوده و کارایی نرم‌کنندگی آن بهتر از DOP بوده و نرم‌کننده مناسبی برای رزین‌های پلی وینیل کلراید می‌باشد. دی اکتیل ترفتالات مایع بی‌رنگ با بوی کم و مزه تلخ می‌باشد که از واکنش 2-‌اتیل‌هگزانول و دی متیل ترفتالات در مجاورت کاتالیزور مناسب تولید می‌شود.

دی اکتیل ترفتالات DOTP ایزومر دی‌اکتیل‌فتالات DOP می‌باشد که ازنظر عدد مولکولی و جرم مولی یکسان می‌باشند. هردوی آن‌ها نیز جزء پلاستی سایزرهای اصلی به شمار می‌روند. خواص فیزیکی و خواص مکانیکی DOTP و DOP مشابه هستند. البته DOTP دارای ساختاری متقارن و DOP دارای ساختار کروی می‌باشد. بیشترین کاربرد این ماده جهت پلاستی سایزر کردن رزین PVC جهت استفاده در صنایع لوله‌هایPVC، لاستیک‌سازی و صنعت کابل سازی می‌باشد.

DOTP مایعی ویسکوز ، بی رنگ و با بویی خاص و ملایم است. جرم ویژه آن 0.984 گرم بر میلی لیتر ، نقطه ذوب آن 48- درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن 390 درجه سانتی گراد است.
DOTP در آب نامحلول و در حلالهای غیرقطبی و روغنها محلول است.

برتری های DOTP نسبت به DOP به شرح زیر است

  • مقاومت حرارتی بالا در تغییرات دما (کاهش و یا افزایش دما)
  • پایین بودن مهاجرت به سطح پلیمر
  • فراریت کمتر (نصف DOP )
  • ایمنی مصرف برای انسان ( DOP سرطانزا بوده و احتمال عقیمی برای انسان دارد)

به خاطر این ویژگی ها و نیز مشکلات DOP که باعث  شده مصرف آن در کشورهای پیشرفته دنیا ممنوع و یا محدود شود ، به طور روز افزونی DOTP جایگزین DOP می شود.

از طریق ترانس استریفیکاسیون دی متیل ترفتالات با 2-اتیل هگزانول و یا از استریفیکاسیون مستقیم ترفتالیک اسید با 2-اتیل هگزانول به دست می آید.

کاربردهای دی اکتیل ترفتالات

دی اکتیل ترفتالات برای نرم کردن پلاستیک های PVC برای تولید لوله های PVC، لاستیک سازی و کابل سازی استفاده می شود. همچنین برای تولید پارچه، فیلم، کفپوش، پوشش های دیواری، سفره، وسایل خانگی و بسته بندی مواد غذایی، اسباب بازی ها و دستکش های خانگی و طبی مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده در شرایط معمولی دما و رطوبت پایدار بوده و به صورت پلیمر در نمی آید . در جای خشک ، سرد و دور از منابع احتراق ، گرما و عوامل اکسید کننده نگهداری گردد . از وارد کردن ضربه و صدمات مکانیکی به ظرف محتوی آن خودداری شود . در محل نگهداری ، حتی الامکان تهویه مناسب وجود داشته باشد .

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

English